TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Szelki czy obroża – co wybrać?

Wśród opiekunów psów od lat trwa spór, co jest lepsze: szelki czy obroża. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie może być idealnie dopasowane do rasy, charakteru i wieku psa. Z drugiej strony, brak wiedzy o tym, w jaki sposób należy dobrać szelki lub obrożę, może również narazić zwierzę na niepotrzebny ból czy wręcz doprowadzić do uszkodzenia ciała. Jak właściwie należy więc wybrać szelki lub obrożę dla psa?

Obroża – dla jakich psów wybrać?

Obroża dla psów często wybierana jest w przypadku zwierząt młodych. Pozwala ona bowiem łatwiej zapanować nad nimi w trakcie nauki chodzenia na smyczy. Właściwie dopasowana, nie sprawi zwierzęciu bólu, umożliwi natomiast zachowanie większej kontroli nad głową psa. Obroża polecana jest także dla zwierząt większych, po traumach lub agresywnych, które mają problemy z chodzeniem na smyczy.

Obroża dla psa

Dla jakich psów należy wybrać szelki?

Szelki to dobre rozwiązanie dla psów, które mają już swoje lata. Wraz z upływem czasu ich tchawica traci bowiem swoją elastyczność, a uciskająca ją obroża może spowodować zapaść, zmniejszając nawet o połowę jej przepustowość. Szelki można dobrać także dla psów młodszych, jeśli są one spokojne w trakcie spacerów i potrafią chodzić na smyczy.

Szelki dla psa

Jak wybrać odpowiednią obrożę dla psa?

Dobierając obrożę dla psa, zwróćmy przede wszystkim uwagę na jej rozmiar, materiał, z którego została wykonana oraz rodzaj zapięcia.

Rozmiar obroży dostosowujemy pod względem wielkości psa. Im większe zwierzę, tym szersza powinna być obroża. Najszersze z nich mają ok. 4 cm szerokości. Aby dopasować ją je do szyi zwierzęcia, należy sprawdzić przestrzeń pomiędzy nią a paskiem. Jeśli mieszczą się w niej dwa palce opiekuna psa, zapewni ona wygodę i pełne bezpieczeństwo Twojemu pupilowi.

Obroże skórzane są bardziej trwałe, mogą być jednak zbyt ciężkie dla młodych psów, szczeniaków lub ras miniaturowych. W ich przypadku lepsze będą obroże wykonane z tworzyw sztucznych, jak nylon, neopren lub biothane. Nie kupujmy obroży zbytnio zdobionej nitami lub innymi aplikacjami, które mogą podrażniać delikatną skórę psa. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się jak najprostszy w wyglądzie produkt podszyty od spodu filcem lub polarem.

Psie obroże zapinane są na zatrzaski z regulacją lub klamry z dziurkami pozwalającymi na właściwe dopasowanie ich do szyi zwierząt. Pierwsze rozwiązanie nie jest polecane dla dużych i silnych psów, które potrafią mocno pociągnąć za smycz, poluzować obrożę i wyswobodzić się z niej. W ich przypadku dużo lepiej sprawdzą się zwykłe, metalowe klamry. Dla psów małych ras lub z uczuleniem na metal, można dobrać obrożę z plastikowymi zapięciami. Zwróćmy jednak uwagę na trwałość plastiku. Zwierzę może uszkodzić zapięcia, jeśli lubi podgryzać obrożę. Plastik gorszej jakości ma także tendencje do kruszenia się pod wpływem niskich temperatur.

Wybór szelek dla psa

Wiele popularnych modeli szelek dla psów w rzeczywistości niekorzystnie oddziałuje na aparat ruchu zwierząt. Unikajmy często spotykanych szelek o trójkątnym kształcie, które ograniczają mobilność łopatki i stawu ramiennego czy szelek opierających się na klatce piersiowej (popularnie nazywanych norwegami), ale uciskających mięśnie i staw ramienny.

Truelove Front Range

Niekorzystnym dla psa rozwiązaniem są także tzw. szelki treningowe, które mają za zadanie oduczyć psa chodzenia na napiętej smyczy. Sprawiają one jednak psu spory dyskomfort, a jednocześnie źle wpływają na kręgosłup szyjny i stawy ramienne. Efekty ich noszenia mogą być widoczne dopiero po pewnym czasie, kiedy u psa pojawią się bóle mięśni, zmiany postawy czy zwyrodnienia stawów oraz kręgosłupa.

Truelove Lumen

Zoofizjoterapeuci polecają dla psów szelki typu guard, opierające się na szkielecie psa – jego kręgosłupie i mostku. Składają się one z paska na brzuchu i paska na plecach, które połączone zostały dwiema obręczami. Dzięki temu pozwalają na równomierne rozłożenie nacisku i umożliwiają swobodny ruch przednich łap. Nie jest z nich również łatwo się oswobodzić, przez co będą idealnym wyborem dla psów lękliwych.

Truelove Security

Odpowiednim wyborem będą także szelki, które z przodu mają kształt litery Y z funkcją easywalk, jak szelki marki Truelove: Front Range, Lumen lub Security. Dzięki nim można łatwiej nauczyć psa chodzenia na smyczy, ale bez zaciskania się ich na ciele zwierzęcia. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium