TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Szelki czy obroża – co wybrać?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Wśród opiekunów psów od lat trwa spór, co jest lepsze: szelki czy obroża. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, a argumentacja obu stron jest warta dokładnego przeanalizowania. Wybór rozwiązania zależy od rasy, temperamentu, charakteru, stanu zdrowia oraz wieku psa. Bez względu na to czy ostatecznie wybierzemy obrożę czy szelki - obydwa akcesoria powinny być dobrze dopasowane do anatomii naszego czworonoga, by nie narażać go na niepotrzebny ból czy uszkodzenia ciała. Które rozwiązanie będzie najlepsze dla naszego pupila? O czym pamiętać przy dobieraniu szelek lub obroży dla psa?

Zalety obroży dla psa

Podstawową przewagą obroży dla psa nad szelkami jest możliwość lepszej kontroli nad psem. Gdy pies ma obrożę, jesteśmy w stanie łatwiej zapanować nad tym, co robi, a także lepiej komunikować się przy pomocy smyczy. Często wystarczy mały ruch palcem trzymającym smycz, by pies otrzymał sygnał i zrozumiał naszą intencję. Ponadto obroża umożliwia zapanowanie nad psem, gdy ten przejawia zachowania reaktywne, co często jest utrudnione lub wręcz niemożliwe, gdy pies ma smycz przypiętą do szelek.

Niewątpliwą zaletą obroży jest również możliwość noszenia jej przez psa całą dobę. Dzięki temu mamy możliwość przytrzymania psa w każdej sytuacji, a w razie ucieczki identyfikator przypięty do obroży ułatwi szybki kontakt z opiekunem.

Wady obroży dla psa

Niestety, z większą kontrolą wiążą się też pewne istotne wady. Brak odpowiedniego wyczucia lub problemy behawioralne psa mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, powodując otarcia, podduszenia, a nawet uszkodzenia krtani czy w ekstremalnych przypadkach - urazy kręgosłupa szyjnego. Co równie istotne, ciągnięcie za obrożę pobudzonego zwierzęcia może powodować wzrost agresji smyczowej. Właśnie dlatego obrożę zaleca się przede wszystkim dla psów, które potrafią chodzić na luźnej smyczy.

Zalety szelek dla psa

Dobrze dobrane szelki dla psa z pewnością są bezpieczniejszą opcją dla zwierzaka, który ma tendencję do ciągnięcia na smyczy, ponieważ w przeciwieństwie do obroży nie powodują poważnych uszkodzeń i otarć nawet przy nagłych szarpnięciach.

Świetnie nadają się do uprawiania różnych sportów kynologicznych, a także długich spacerów i trekkingów.niezbędne u psów z zapadającą tchawicą, problemami z oddychaniem, a także u przedstawicieli ras brachycefalicznych. Szelki są również niezastąpione przy przewożeniu psów w samochodzie, jeśli nie mamy dla nich specjalnej klatki.

Wady szelek dla psa

Największą wadą szelek jest znacznie mniejsza kontrola nad psem. Pies nie czuje sygnałów, które wysyłamy przy pomocy smyczy, a w razie wystąpienia zachowań reaktywnych, zwłaszcza w przypadku dużego psa, możemy mieć problem z zachowaniem kontroli.

Co najlepsze dla szczeniaka? Szelki czy obroża?

Wielu początkujących opiekunów staje przed dylematem, co będzie lepsze: obroża czy szelki dla szczeniaka? Młody, szalony pies często wymaga odpowiedniej kontroli, a jednocześnie ze względu na swoje szczenięce zachowania może łatwo narazić się na kontuzję przy stosowaniu obroży. 

Z kolei nauka chodzenia na luźnej smyczy może być sporym problemem, jeśli korzystamy wyłącznie z szelek. Warto zdecydować się na specjalne szelki typu easy walk, które ułatwiają naukę spokojnego chodzenia, a dla szczeniąt najlepiej sprawdzają się modele typu guard. Ich konstrukcja opiera się na anatomii psa, co pozwala na równomierne rozłożenie nacisku i zapewnia większy komfort dla młodego czworonoga.

Prawidłowe dopasowanie szelek dla stale rosnącego szczeniaka może stanowić nie lada wyzwanie. Jak w takim razie rozwiązać ten trudny dylemat? Co będzie właściwym wyborem - szelki czy obroża dla szczeniaka? 

Najlepszym rozwiązaniem jest pójście na kompromis i stosowanie akcesoriów w zależności od aktualnych potrzeb. Na początek, by nauczyć psa, chodzenia na smyczy świetnie sprawdzi się obroża. Dla psa, który nie jest przyzwyczajony do akcesoriów spacerowych, obroża jest znacznie łatwiejsza do zaakceptowania. Dopiero, gdy pies nauczy się chodzić w obroży, możemy założyć mu szelki.

Jak pies już zna akcesoria, możemy zacząć wychodzić z nim na spacery. Z obroży korzystamy przede wszystkim podczas treningów i spokojnych, krótkich wyjść w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Dzięki temu pies będzie uczył się chodzić na luźnej smyczy, a my będziemy mieć nad nim kontrolę. Na dłuższe spacery lepiej sprawdzą się szelki, które zapewniają zwierzęciu większą swobodę ruchów.

Zobacz również: Jak nauczyć chodzenia psa na luźnej smyczy?

Szelki czy obroża dla psa miniaturowego?

Psy miniaturowe często borykają się z problemami z zapadającą się tchawicą. Dużo łatwiej również mogą doznać uszkodzenia w przypadku nagłego szarpnięcia na smyczy, jeśli ta przypięta jest do obroży. Z tego powodu większości psów ras małych i miniaturowych zaleca się stosowanie szelek podczas codziennych spacerów

Nie oznacza to jednak konieczności całkowitej rezygnacji z obroży. Ta wciąż może pełnić funkcję identyfikatora i być przydatna podczas krótkich spacerów czy codziennych sytuacji.

Co będzie lepsze, obroża czy szelki dla dużego psa?

To, co będzie lepsze dla dużego psa - obroża czy szelki, zależy w znacznej mierze od temperamentu psa oraz potrzeb opiekuna. Podczas codziennych, miejskich spacerów obroża pozwoli zapanować nad dużym i silnym psem, zwłaszcza jeśli ten ma skłonność do zachowań reaktywnych. Warto jednak pamiętać, że nacisk na szyję może potęgować problem agresji, dlatego konieczne jest nauczenie psa spacerowania na luźnej smyczy.

Szelki świetnie sprawdzą się za to do uprawiania sportów czy wypadów poza miasto, gdzie pies ma możliwość swobodnego biegania luzem lub na lince treningowej. Z tego powodu warto zawsze mieć je w zanadrzu, by móc zapewnić psiakowi większy komfort w trakcie spacerów.

Jak prawidłowo dobrać obrożę?

Prawidłowo dobrana obroża nie powinna być ani za ciasna, ani zbyt luźna. Dobrze dopasowana pozwala na włożenie dwóch palców pomiędzy szyję a pasek. Dzięki temu mamy pewność, że pies nie wyślizgnie się z obroży, a jednocześnie nie będzie czuł dyskomfortu podczas noszenia.

Bardzo ważnym kryterium, o którym wielu opiekunów zapomina, jest również odpowiednia szerokość obroży. Zbyt wąska będzie uciskać na krtań i powodować nieprawidłowy rozkład nacisku na odcinek szyjny kręgosłupa, co może skutkować dyskomfortem i poważnymi problemami zdrowotnymi. Z kolei zbyt szeroka będzie ograniczała ruchy psa i utrudniała komunikację.

Idealnie dopasowana obroża powinna obejmować dwa kręgi szyjne psa. W przypadku ras średnich oznacza to szerokość mniej więcej 2,5 cm, u psów małych i miniaturowych - 1,5-2 cm, a u ras dużych 3-4 cm.

Jak dobrać szelki dla psa?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych modeli szelek, jednak wiele z nich nie jest odpowiednio dopasowana do psiej anatomii, ze względu na blokowanie naturalnych ruchów psa czy wymuszanie nienaturalnej pozycji.

Zoofizjoterapeuci polecają dla psów szelki typu guard, opierające się na szkielecie psa – jego kręgosłupie i mostku. Składają się one z paska na brzuchu i paska na plecach, które połączone zostały dwiema obręczami. Dzięki temu pozwalają na równomierne rozłożenie nacisku i umożliwiają swobodny ruch przednich łap. Nie jest z nich również łatwo się oswobodzić, przez co będą idealnym wyborem dla psów lękliwych. W przypadku psów lękliwych najlepszym wyborem będą z kolei szelki antyucieczkowe z dodatkową pętlą, uniemożliwiające wyswobodzenie się.  

Oprócz wyboru odpowiedniego modelu bardzo ważne jest dopasowanie rozmiaru. Szelki powinny być idealnie dobrane, by nie ograniczać psich ruchów. Obręcz szyjna powinna okalać podstawę szyi, przechodząc przez kłąb psa, a obręcz piersiowa znajdować się w najszerszym miejscu, kilka centymetrów za przednimi łapami czworonoga. Aby dopasować rozmiar, ważna jest więc zarówno długość obręczy, jak i pasków, które je łączą. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium