TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Mój pies ciągnie! Jak nauczyć go chodzenia na luźnej smyczy?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Ciągnący na smyczy pies to wbrew pozorom bardzo częsty przypadek. Niektórzy wykorzystują potencjał i siłę swojego psa startując w różnych sportach, takich jak dogtrekking lub canicross. Jeśli ciągnięcie staje się jednak uciążliwe warto poszukać rozwiązań, które poprawią komfort codziennych spacerów. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to szelki z funkcją easywalk lub smycz z amortyzatorem - oba spełniają różne funkcje, warto więc przyjrzeć im się bliżej i wybrać najodpowiedniejsze dla nas i naszego czworonoga.

Szelki z funkcją easywalk

W sklepie tiptop24 dostępne są trzy modele z tą funkcją. Jak to działa i na co warto zwrócić uwagę dobierając zestaw do nauki chodzenia na luźnej smyczy. Podstawowa zasada jest prosta – zamiast wpinać smycz na grzbiecie psa, podpinamy ją z przodu na klatce piersiowej. Takie dodatkowe zapięcie znajdziecie w modelach Front Range, Lumen oraz Security.

Dzięki tej funkcji, jeśli nasz pupil próbuje wyrwać do przodu nie ma takiej możliwości, ponieważ zapięcie z przodu sprawia, że pies zamiast ciągnąć nas za sobą zwraca się w naszym kierunku. Jeśli chcemy korzystać z funkcji easywalk i jest to podstawowa funkcja dla której kupujemy psu szelki polecamy szczególnie modele z regulacją w czterech punktach (Front Range lub Lumen), ponieważ przy zapięciu z przodu kluczowe jest dokładne dopasowanie szelek do psa.

Jaka smycz będzie najlepsza do nauki chodzenia przy nodze?

Jeśli chcemy zapinać psa z przodu potrzebna jest nam klasyczna, sztywna smycz bez amortyzacji. Podstawowym założeniem każdego szkolenia psa jest to, aby sygnał, który chcemy przekazać pupilowi docierał do niego jak najszybciej. Nagradzamy bezpośrednio po dobrze wykonanej pracy. Tak samo korygujemy zachowania bezpośrednio po ich wystąpieniu. Szkolenie na smyczy z amortyzatorem nie spełnia więc tego kryterium. Kiedy zapinamy psa z przodu szelek a ten próbuje pociągnąć ważne, aby od razu otrzymał sygnał STOP ze smyczy.

Jeśli chcemy dać psu więcej swobody, lub ochronić nasze barki i kręgosłupy oczywiście smycz z amortyzacją to świetny wybór. Sprawdza się ona do biegania z psem, lub do codziennych spacerów. Wówczas, jeśli nasz pupil próbuje wyrwać do przodu amortyzacja ochroni nas przed szarpnięciami i zadba o komfort nasz i naszego czworonoga.

Rodzaje smyczy z amortyzacją

W sklepie tiptop24 mamy dostępne smycze z dwoma rodzajami amortyzacji. Smycz Dogi wyposażona jest w amortyzator typu miękkiego, natomiast pozostałe smycze mają mocniejsze amortyzacje. Czym różnią się oba systemy i jak sprawdzić który będzie lepszy dla danego psa?

Amortyzacja typu miękkiego daje nam przede wszystkim dużo swobody – pupil może spokojnie odejść od nas mimo smyczy, a zakres, na jaki rozciąga się amortyzator jest większy. Te smycze idealnie sprawdzą się do biegania z psem lub przy wspólnych spacerach z dziećmi. Możliwość przepięcia ich wokół pasa pozwala nam uwolnić ręce i daje dodatkowy komfort na co dzień. Model Dogi będzie idealny dla ułożonych psów, lub takich, które potrafią szarpnąć sporadycznie.

Smycz niekoniecznie sprawdzi się jeśli Twój pies ciągnie nieustannie – wówczas po prostu będzie napierał do maksymalnego rozciągnięcia smyczy i nie spełni ona swojej funkcji. Odradzamy tę smycz również jeśli Twój pupil ma kłopoty zdrowotne i musisz go szczególnie pilnować, aby nie chwycił podczas spaceru czegoś do jedzenia. Duży zakres rozciągliwości amortyzatora ogranicza naszą kontrolę nad czworonogiem i sprawia, że możemy nie zdążyć, zareagować w odpowiednim czasie, gdy pies wypatrzy w trawie smakołyk. Odciągnięcie, czy odwołanie psa jest tutaj o wiele trudniejsze.

Dla psów ciągnących i nieumiejących chodzić na luźnej smyczy polecamy amortyzację twardszą. Takie modele sprawdzą się idealnie podczas trekkingów i aktywności w których pies ciągnie idąc przed nami. Amortyzator zaabsorbuje energię przy nagłych szarpnięciach, dzięki czemu nasz kręgosłup nie odczuje napięć smyczy podczas spaceru. Jeśli pies silny instynkt łowiecki i ma tendencję do wyrywania do zwierzyny takie smycze również będą odpowiednie. Gdy będziemy wyposażeni w odpowiedni sprzęt nagłe szarpnięcia nie będą już nam straszne.

Planujesz korzystać z zapięcia z przodu? Wybierz smycz bez amortyzatora.

Pamiętajmy, że jeśli dopiero zaczynamy trenować z naszym psem najlepiej sprawdzi się klasyczna obroża w połączeniu ze smyczą bez amortyzatora. Można także wykorzystać zapięcie z przodu, ono również będzie odpowiednie do nauki, szczególnie dla ras, u których obroża nie jest zalecana, a także dla szczeniaków i psów młodych. Zapięcie z przodu szelek wykorzystać można także w celu ograniczenia silnego ciągnięcia jeśli na spacer wybierają się dzieci. Wiemy, że często jest także stosowane przez osoby starsze, dla których nawet mniejsze szarpnięcia mogą być niebezpieczne. Funkcja easywalk pomoże nam również bezpiecznie zejść ze szczytów gór. W każdym przypadku, jeśli wybieramy szelki z myślą o stosowaniu zapięcia na klatce piersiowej psa kluczowe są dwa aspekty – dokładne dopasowanie szelek oraz szybkość sygnału wysłanego naszemu pupilowi, amortyzator przy smyczy zapiętej z przodu jest więc niewskazany.

Zobacz również: Rodzaje smyczy dla psa - jak dobrać odpowiednią?

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium