Wielu opiekunów wpada w panikę, gdy pies saneczkuje. Przyczyny takiego zachowania mogą być różne i nie zawsze musi to oznaczać zarobaczenie. Skąd bierze się saneczkowanie u psa? Co możemy zrobić, gdy pies saneczkuje? Jak zapobiegać takiemu zachowaniu?
Pies saneczkuje - co to znaczy?
Nie dla każdego określenie „saneczkowanie psa” jest oczywiste. Nic więc dziwnego, że właściciele słysząc o takim zachowaniu wpadają w konsternację. Saneczkowanie to sytuacja, w której pies trze odbytem po ziemi, przesuwając się na przednich łapach przy jednoczesnym wyciągnięciu tylnych kończyn daleko do przodu.
Jest to zachowanie, które pozwala zredukować nieprzyjemny świąd w okolicy odbytu i przynosi ulgę w bólu oraz chwilowo łagodzi dyskomfort związany z tą okolicą.
Saneczkowanie u psa - co oznacza takie zachowanie?
Co oznacza saneczkowanie u psa? Przyczyny tego zachowania mogą być bardzo różne. Wiele osób uważa, że świadczy to o zarobaczeniu, jednak najczęstszym powodem saneczkowania u psów są problemy z zatokami okołoodbytowymi. Są to gruczoły umieszczone po obu stronach wewnętrznej części odbytu, tuż pod powierzchnią skóry, w których gromadzi się wydzielina. U zdrowych zwierząt gruczoły opróżniają się naturalnie w czasie oddawania stolca, jednak zdarza się, że dochodzi do zapchania, przepełnienia czy zapalenia zatok okołoodbytowych.
Sprzyja temu nieprawidłowa konsystencja kału i nieregularne wypróżnianie. Zbyt twardy i zbyt miękki stolec może utrudniać naturalne opróżnianie zatok. U niektórych zwierząt przyczyna problemów z zatokami leży również w nieprawidłowej anatomii. Wówczas konieczne jest regularne, mechaniczne opróżnianie gruczołów przez lekarza weterynarii, lub interwencja chirurgiczna. Problemy z zatokami okołoodbytowymi mogą pojawić się również przy alergii oraz gdy dojdzie do podrażnienia okolic odbytu.
Najpopularniejszym i wcale nie tak rzadkim powodem są pasożyty jelitowe. Dyskomfort związany z zarobaczeniem może przyczyniać się do saneczkowania psa w celu osiągnięcia chwilowej ulgi. Nawet jeśli pies jest regularnie odrobaczany, warto wykonać badanie kału, by mieć pewność, że wybrany środek przeciw pasożytom działa na określony gatunek robaków.
Saneczkowanie jest również objawem podrażnienia mechanicznego okolic odbytu oraz chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, takich jak ropnie czy czyraki. Suczki mogą również saneczkować w czasie cieczki lub gdy zmagają się z infekcjami pochwy czy zapaleniem układu moczowego.
Co zrobić, gdy pies saneczkuje?
Przede wszystkim najważniejsze jest znalezienie przyczyny saneczkowania u psa, dlatego gdy tylko zaobserwujemy, że nasz pies zaczyna saneczkować, powinniśmy niezwłocznie umówić się do lekarza weterynarii. Warto zgromadzić również kał do badania, zgodnie z zaleceniami weterynarza, by odpowiednio dopasować leczenie.
Musimy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie karcić zwierzęcia, gdy zauważymy, że pies saneczkuje. Warto przerwać zachowanie, by nie doprowadzić do podrażnienia okolic odbytu, jednak bez krzyczenia czy karania.
Saneczkowanie u psa - leczenie i profilaktyka
Po konsultacji z lekarzem weterynarii można wprowadzić odpowiednie leczenie. Jeśli przyczyną problemu jest zarobaczenie, wystarczy zastosować właściwe leki przeciwpasożytnicze, dbać o regularne badanie kału i profilaktyczne odrobaczanie.
W przypadku problemów z gruczołami okołoodbytowymi warto dobrze przyjrzeć się diecie oraz aktywności psa. Przede wszystkim powinniśmy mieć pewność, że karma, którą podajemy nie powoduje alergii, która może przyczyniać się do zatykania zatok przyodbytowych. Aby to wykluczyć najlepiej sięgnąć po dobrej jakości karmę mokrą monobiałkową, jednak dopuszcza się również prowadzenie diety eliminacyjnej na wysokomięsnej karmie suchej, pod warunkiem, że posiada ona prosty skład. Gdy pojawiają się trudności z określeniem przyczyny alergii lub nieprawidłowości w wypróżnianiu, powinniśmy rozważyć również dietę domową - gotowaną lub opartą na surowym mięsie (BARF). Należy pamiętać, że taka dieta wymaga odpowiedniej suplementacji i powinna być prowadzona pod okiem zoodietetyka.
Odpowiednia dieta pozwoli nie tylko zadbać o regularne i prawidłowe wypróżnienia, ale również pomoże utrzymać prawidłową sylwetkę psa, co jest istotne w przypadku problemów z gruczołami okołoodbytowymi, ponieważ problem ten częściej dotyka psów z nadwagą i otyłością. Ważny jest również odpowiedni poziom aktywności fizycznej, a w przypadku psów żywionych suchą karmą również właściwy pobór wody, ponieważ odwodnienie może wpływać na problemy z opróżnianiem gruczołów.