Robaki pojawiają się właściwie u każdego psa w różnych okresach jego życia. Każde wyjście na spacer wiąże się bowiem z wąchaniem, lizaniem, a nawet zjadaniem przez nie znalezionych „skarbów”, w których często znajdują się larwy robaków. Inne psy spotykane na zewnątrz, ptaki czy dzikie zwierzęta również mogą być ich nosicielami. Dlatego tak istotne jest regularne odrobaczanie psa. Kiedy i jak często należy je wykonywać?

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Kiedy i jak często odrobaczać psa?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Robaki pojawiają się właściwie u każdego psa w różnych okresach jego życia. Każde wyjście na spacer wiąże się bowiem z wąchaniem, lizaniem, a nawet zjadaniem przez nie znalezionych „skarbów”, w których często znajdują się larwy robaków. Inne psy spotykane na zewnątrz, ptaki czy dzikie zwierzęta również mogą być ich nosicielami. Dlatego tak istotne jest regularne odrobaczanie psa. Kiedy i jak często należy je wykonywać?

Jakie pasożyty grożą psom?

Do pasożytów najczęściej atakujących układ pokarmowy psa należą:

  • nicienie – glisty, tęgoryjce oraz włosogłówki;
  • robaki płaskie, inaczej płazińce – tasiemce;
  • pierwotniaki.

Mogą one przedostawać się do organizmu psa w różny sposób. Psy, które mają kontakt z zanieczyszczonym pokarmem lub odchodami zwierząt zarobaczonych, zarażają się nicieniami. Połknięcie pchły lub wszoła, czyli żywicieli pośrednich powoduje natomiast zakażenia płazińcami. Szczenięta mogą zostać zakażone robakami jeszcze w życiu płodowym, jeśli ich matka nie została odrobaczona przed kryciem lub w drogą pokarmową, w trakcie karmienia mlekiem suki.

Jedynym sposobem na skuteczne pozbycie się pasożytów, jest podawanie psom tabletek na odrobaczanie. Pamiętajmy, aby nie stosować żadnych środków używanych czasem u ludzi, jak popularny czosnek, który może uszkodzić psią wątrobę znajdującymi się w nim związkami siarki.

Jak często należy odrobaczać psy?

Pierwsze odrobaczanie szczeniąt można przeprowadzać już w 3. tygodniu ich życia, podając preparat dwukrotnie, w 48-godzinnym odstępie. Kolejne odrobaczanie wykonywane jest po 2 tygodniach, również dwukrotnie, w tym samym odstępie czasowym, a następne – co trzy tygodnie, aż do ukończenia 20-21. tygodnia życia szczenięcia. Do osiągnięcia przez nie dojrzałości fizjologicznej w 12. miesiącu życia, odrobaczanie powinno być wykonywane co trzy miesiące.

U zwierząt dorosłych odrobaczanie przeprowadzane jest w zależności od potrzeb, nie rzadziej niż dwa razy w roku. Pamiętajmy, że psy żyjące na stałe na zewnątrz, na podwórku czy w kojcu, są w większym stopniu narażone na zakażenia niż zwierzęta mieszkające w domach. Jeżeli jest to konieczne – ich odrobaczanie przeprowadza się nawet co kilka tygodni, jednak po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem oraz odpowiednich badaniach krwi i kału. Psy domowe mogą być odrobaczane co 3-6 miesięcy. Jeżeli jednak uczestniczą one w wystawach, zawodach sportowych, konkursach czy szkoleniach, pracują służbowo, jak psy ratownicze, policyjne czy w Straży Granicznej – również może zachodzić konieczność poddawania ich częstszemu odrobaczaniu. Szczegółowy plan działania warto ustalić z weterynarzem, który stale opiekuje się zwierzęciem i zna warunki jego życia na co dzień.

Jakie preparaty do odrobaczania stosować?

W przypadku szczeniąt preparaty do odrobaczania dostępne są na ogół w postaci past lub zawiesin podawanych dozownikiem mechanicznym przypominającym strzykawkę i pozwalającym na dokładne ustalenie dawki.

Starszym szczeniętom i psom dorosłym podaje się natomiast tabletki, dawkowane w zależności od masy ich ciała. Najczęściej pojedyncza tabletka wystarcza na 10 kg wagi psa, choć dostępne są również preparaty dla ras większych i olbrzymich z adnotacją „+20”, „+35” oznaczającą masę psa przypadającą na jedną tabletkę.

Zadbajmy o zdrowie naszych pupili, dobierając odpowiedni sposób podawanie im preparatów odrobaczających, a przede wszystkim pamiętajmy o przeprowadzaniu regularnych badań dorosłych psów. Pozwoli to zapobiec groźnym chorobom, które mogą wywołać u nich pasożyty.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium