Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Bestsellery
Obroża dla psa Truelove Active
Obroża dla psa Truelove Active
39,00 zł
Smycz dla psa Truelove Active
Smycz dla psa Truelove Active
44,00 zł
Pas samochodowy do wpięcia psa Truelove
Pas samochodowy do wpięcia psa Truelove
49,00 zł
 
Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (14 dni na zwrot towaru)
  • Darmowa wymiana towaru (rozmiar, kolor, model)
  • Szyfrowane dane i transakcje
Kontakt

Biuro

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka
ul. Czartoryskiego 17/3
66-400 Gorzów Wlkp.

Magazyn (zwroty)

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka (magazyn)
ul. Elżbiety Zawackiej 43
66-400 Gorzów Wlkp.

Kiedy i jak często odrobaczać psa?

0
Kiedy i jak często odrobaczać psa?

Robaki pojawiają się właściwie u każdego psa w różnych okresach jego życia. Każde wyjście na spacer wiąże się bowiem z wąchaniem, lizaniem, a nawet zjadaniem przez nie znalezionych „skarbów”, w których często znajdują się larwy robaków. Inne psy spotykane na zewnątrz, ptaki czy dzikie zwierzęta również mogą być ich nosicielami. Dlatego tak istotne jest regularne odrobaczanie psa. Kiedy i jak często należy je wykonywać?

Jakie pasożyty grożą psom?

Do pasożytów najczęściej atakujących układ pokarmowy psa należą:

  • nicienie – glisty, tęgoryjce oraz włosogłówki;
  • robaki płaskie, inaczej płazińce – tasiemce;
  • pierwotniaki.

Mogą one przedostawać się do organizmu psa w różny sposób. Psy, które mają kontakt z zanieczyszczonym pokarmem lub odchodami zwierząt zarobaczonych, zarażają się nicieniami. Połknięcie pchły lub wszoła, czyli żywicieli pośrednich powoduje natomiast zakażenia płazińcami. Szczenięta mogą zostać zakażone robakami jeszcze w życiu płodowym, jeśli ich matka nie została odrobaczona przed kryciem lub w drogą pokarmową, w trakcie karmienia mlekiem suki.

Jedynym sposobem na skuteczne pozbycie się pasożytów, jest podawanie psom tabletek na odrobaczanie. Pamiętajmy, aby nie stosować żadnych środków używanych czasem u ludzi, jak popularny czosnek, który może uszkodzić psią wątrobę znajdującymi się w nim związkami siarki.

Jak często należy odrobaczać psy?

Pierwsze odrobaczanie szczeniąt można przeprowadzać już w 3. tygodniu ich życia, podając preparat dwukrotnie, w 48-godzinnym odstępie. Kolejne odrobaczanie wykonywane jest po 2 tygodniach, również dwukrotnie, w tym samym odstępie czasowym, a następne – co trzy tygodnie, aż do ukończenia 20-21. tygodnia życia szczenięcia. Do osiągnięcia przez nie dojrzałości fizjologicznej w 12. miesiącu życia, odrobaczanie powinno być wykonywane co trzy miesiące.

U zwierząt dorosłych odrobaczanie przeprowadzane jest w zależności od potrzeb, nie rzadziej niż dwa razy w roku. Pamiętajmy, że psy żyjące na stałe na zewnątrz, na podwórku czy w kojcu, są w większym stopniu narażone na zakażenia niż zwierzęta mieszkające w domach. Jeżeli jest to konieczne – ich odrobaczanie przeprowadza się nawet co kilka tygodni, jednak po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem oraz odpowiednich badaniach krwi i kału. Psy domowe mogą być odrobaczane co 3-6 miesięcy. Jeżeli jednak uczestniczą one w wystawach, zawodach sportowych, konkursach czy szkoleniach, pracują służbowo, jak psy ratownicze, policyjne czy w Straży Granicznej – również może zachodzić konieczność poddawania ich częstszemu odrobaczaniu. Szczegółowy plan działania warto ustalić z weterynarzem, który stale opiekuje się zwierzęciem i zna warunki jego życia na co dzień.

Jakie preparaty do odrobaczania stosować?

W przypadku szczeniąt preparaty do odrobaczania dostępne są na ogół w postaci past lub zawiesin podawanych dozownikiem mechanicznym przypominającym strzykawkę i pozwalającym na dokładne ustalenie dawki.

Starszym szczeniętom i psom dorosłym podaje się natomiast tabletki, dawkowane w zależności od masy ich ciała. Najczęściej pojedyncza tabletka wystarcza na 10 kg wagi psa, choć dostępne są również preparaty dla ras większych i olbrzymich z adnotacją „+20”, „+35” oznaczającą masę psa przypadającą na jedną tabletkę.

Zadbajmy o zdrowie naszych pupili, dobierając odpowiedni sposób podawanie im preparatów odrobaczających, a przede wszystkim pamiętajmy o przeprowadzaniu regularnych badań dorosłych psów. Pozwoli to zapobiec groźnym chorobom, które mogą wywołać u nich pasożyty.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium