Pies z lękiem separacyjnym potrafi być nie lada wyzwaniem dla opiekunów. Praca nad tym problemem wymaga sporego zaangażowania, ostrożności i cierpliwości, ponieważ na efekty nierzadko trzeba trochę poczekać. Jak objawia się lęk separacyjny u psa i jak sobie z nim radzić?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest lęk separacyjny u psa i jak się objawia.
- Jakie są najczęstsze przyczyny tego zaburzenia.
- Jakie działania pomagają w łagodzeniu lęku separacyjnego.
- Jakie ćwiczenia można wykonywać z psem, by poprawić jego komfort, gdy zostaje sam.
- Jakie suplementy mogą wspomagać proces wyciszenia.
Lęk separacyjny u psa - objawy
Lęk separacyjny jest bardzo częstym zjawiskiem u psów, jednak może przyjmować bardzo różne formy. U psów pozostawionych w domu bez opiekuna może pojawić się silny niepokój, który z czasem zmienia się w lęk, w wyniku którego zwierzę nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie ze swoimi emocjami. Taki pies szczeka gdy zostaje sam, wyje i piszczy, często gryzie meble, drapie drzwi czy niszczy różny przedmioty. Może skakać na drzwi i okna, biegać w kółko, intensywnie dyszeć, a także załatwiać swoje potrzeby w domu.
Często te zachowania mają charakter nawracający i często intensyfikują się z czasem. Spanikowany pies szuka ulgi i rozładowania napięcia, jednak gdy sytuacja się nie zmienia - ponownie pojawia się frustracja złość oraz nasilenie lęku, przez co schemat się powtarza.
Jakie są przyczyny lęku separacyjnego u psa?
Podłoże lęku separacyjnego u psa często jest złożone. Wpływ na skłonność do zachowań lękowych mają między innymi predyspozycje genetyczne, a także stres, na jaki narażona była matka szczeniaków w czasie ciąży oraz same psy już po urodzeniu. Jeśli dodamy do tego kiepską socjalizację i habituację w okresie szczenięcym, traumatyczne wydarzenia, nagłe zmiany oraz nieodpowiednie decyzje w okresie lękowym szczeniaka, tworzy nam się prawdziwa mieszanka wybuchowa.
Lęk separacyjny u szczeniaka mogą nasilać również zachowania opiekunów: zarówno nadmierna troska o psa, jak i zachowania przemocowe mogą skutkować zaburzeniem poczucia bezpieczeństwa oraz problemami separacyjnymi. Często właściciele nieświadomie dokładają psu trudności, pozbawiając psa niezależności i nie ucząc go prawidłowego odpoczywania z dala od domowników. W efekcie pies wpada w wyuczoną bezradność i nie potrafi poradzić sobie z sytuacją nagłej izolacji od człowieka.
Lęk separacyjny u psa - jak sobie radzić?
Jeśli pies niszczy rzeczy, zostając sam lub w inny sposób manifestuje, że nie radzi sobie z samotnością, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy behawiorysty i wdrożyć odpowiednie działania.
Przede wszystkim należy wprowadzić w życiu psa jak najwięcej stałych elementów dnia, by zwierzak nie musiał stresować się nagłymi zmianami. Psy bardzo lubią nudne i przewidywalne zasady, dlatego rytuały i określony rytm dnia są dla nich istotne.
Ważne jest również, by wyjście z domu bez czworonoga było jak najbardziej spokojne. Przed opuszczeniem mieszkania nie należy poświęcać psu uwagi ani spędzać z nim czasu, a po powrocie nie witać się z czworonogiem wylewnie.
Jeśli pies źle znosi rozstanie z opiekunem warto rozważyć włączenie suplementów uspokajających opartych na l-tryptofanie, a jeśli to nie wystarczy - leków przepisanych przez lekarza weterynarii.
Coraz więcej opiekunów sięga po naturalne rozwiązania, takie jak produkty z CBD. Kannabidiol (CBD) działa uspokajająco i wspiera naturalne mechanizmy radzenia sobie ze stresem, bez otępienia. Może być cennym elementem wspomagającym terapię behawioralną. Koncentrat na wyciszenie i uspokojenie z CBD dla psów to preparat wspierający emocjonalną równowagę psa, szczególnie w stresujących sytuacjach takich jak samotność, zmiana otoczenia czy hałasy.
Lęk separacyjny u psa - ćwiczenia
Praca nad lękiem separacyjnym obejmuje nie tylko sam moment opuszczania domu, ale cały plan dnia oraz relację opiekuna z czworonogiem. Jak już było wspomniane, bardzo ważne jest ustalenie konkretnych rytuałów i stałej struktury każdego dnia, by pies mógł łatwo przewidzieć, co będzie dalej.
W przypadku zwierząt pozbawionych niezależności, które czują przymus nieustannego śledzenia opiekuna, należy wprowadzić konkretne zasady interakcji. Żaden domownik nie powinien reagować na wymuszanie uwagi i zaczepki ze strony pupila.
Jeśli pies trąca łapą człowieka lub szczeka, należy go ignorować, a w przypadku nasilania się objawów - odesłać go na legowisko. Komenda “na miejsce” oraz nauka odsyłania psa w miejsce odpoczynku jest bardzo istotna, by pies nauczył się przebywać z dala od człowieka. Początkowo warto zbudować atrakcyjność legowiska poprzez podawanie gryzaków czy zabawek do żucia.
Człowiek powinien sam inicjować kontakt z psem w czasie, kiedy to on ma na to ochotę. W ten sposób pies nauczy się, że wymuszanie uwagi nie jest skuteczne, a to opiekun decyduje kiedy poświęci mu czas.
Ważne jest również nauczenie psa bezczynności. Zwierzę musi umieć odpoczywać w czasie, gdy opiekun nie poświęca mu uwagi. Dlatego kolejną kwestią jest kontrola nad zabawkami. Pies nie powinien mieć do nich stałego dostępu - zabawki mają być cennym zasobem, który jest dostępny wyłącznie podczas interakcji z przewodnikiem.
Trening samotności warto rozpocząć bez wychodzenia z domu, ucząc psa, że świat nie kończy się, gdy opiekun wyjdzie z pokoju i nie ma konieczności śledzenia człowieka oraz chodzenia za nim krok w krok. Gdy będzie umiał odpuścić podążanie za opiekunem w ciągu dnia, można zdecydować się na przygotowanie do wyjścia. Tu przydatna będzie kamerka, na której będzie można obserwować czworonoga pod nieobecność w domu.
Nie należy wychodzić w tajemnicy z mieszkania ani robić z tego dużego wydarzenia. Ważne, by pies miał świadomość, że opiekun wychodzi, a jednocześnie nie czuł z tego powodu presji. Początkowo wyjścia mogą trwać zaledwie kilkanaście sekund, by pies nie zdążył poczuć niepokoju. Z czasem można stopniowo wydłużać nieobecność, jednak ważne, by stale obserwować psa i nie wracać w momencie, gdy ten wpadnie w panikę.
Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w artykule: Pies piszczy i szczeka, gdy wychodzimy z domu? Co robić?
Pamiętaj, praca z lękiem separacyjnym u psa przyjmuje różne oblicza, a cały proces powinien być dopasowany do konkretnego czworonoga. Techniki, które działają na jednego psa, mogą przynieść odwrotny efekt u innego, dlatego też zaleca się konsultowanie przypadku ze specjalistą, który będzie w stanie dostosować plan pracy do potrzeb danego pupila.