Pogryzione meble, buty czy urządzenia elektryczne i elektroniczne – wielu opiekunów psów zmaga się z takimi problemami, zostawiając swoich ulubieńców samych w domu. Co zrobić, gdy zwierzę niszczy przedmioty w domu?

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Co zrobić, gdy pies niszczy przedmioty w domu?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Pogryzione meble, buty czy urządzenia elektryczne i elektroniczne – wielu opiekunów psów zmaga się z takimi problemami, zostawiając swoich ulubieńców samych w domu. Co zrobić, gdy zwierzę niszczy przedmioty w domu?

Jak reagować na zniszczenia dokonane przez psa w domu?

Zwierzęta pozostawiane same w domu mogą niszczyć okna lub drzwi, co sprawia wrażenie, jakby chciały wydostać się na zewnątrz. Zdarza im się również gryźć przedmioty mocno przesiąknięte zapachem opiekuna. Powody takiego zachowania u zwierzęcia są różne i nie ma jednego rozwiązania tego typu problemów. Warto przede wszystkim pilnie obserwować psa, starając się zrozumieć, z czego wynikają jego zachowania oraz dobrać skuteczne sposoby zwalczania niewygodnego nawyku.

Wracając do domu, gdzie zastajemy nieporządek oraz zniszczone rzeczy, przede wszystkim nie należy złościć się na zwierzę i karać je w jakikolwiek sposób fizycznie. Pamiętajmy, że pies kojarzy nasze reakcje wyłącznie z tym, co się dzieje w danym momencie. Przybieranie przez niego przepraszającej pozy ma więc związek jedynie z zachowaniem opiekuna, a kompletnie nie zostaje połączone z faktem zniszczenia cennych przedmiotów domowych.

Jak zapobiec niszczeniu rzeczy przez szczeniaka?

Młode psy, poniżej trzeciego miesiąca życia, w ogóle nie powinny być zostawiane same w domu dłużej niż 4-5 godzin. Potrzebują one bowiem kontaktów społecznych, częstszych posiłków i wychodzenia. Przyzwyczajajmy je do naszej nieobecności stopniowo, dając im zabawkę lub gryzaki. Zadbajmy również o zaspokojenie potrzeb ruchu, życia, odkrywania otoczenia i rozwiązywania prostych zadań szkoleniowych przez szczenięta. Warto jednak co jakiś czas pozostawiać zwierzę same ze sobą, aby przyzwyczajało się do samodzielności. Można też stopniowo ćwiczyć pozostawianie malucha samego w pokoju, kiedy ktoś jest w domu zaczynając od kilku sekund i dochodząc nawet do pół godziny. Wychodząc z domu, zawsze zabezpieczajmy wszystkie rzeczy, które mogą posłużyć szczeniakowi jako gryzaki: buty, książki czy inne przedmioty, które chcemy uchronić przed jego zębami.

Gryzaki naturalne dla psa

Co robić, gdy rzeczy w domu niszczy dorosły pies?

Dorosłe psy, które wykazywały skłonność do niszczenia przedmiotów w okresie dojrzewania, mogą wrócić do takich zwyczajów pod wpływem zmian zachodzących w domu. W ten sposób reagują na sytuacje stresujące. W takim wypadku warto również trenować stopniowo pozostawianie psa samego, dając mu smakowitą przekąskę, zajmującą mu nieco więcej czasu, jak suszone ucho czy prawdziwa kość wołowa. Skonsultujmy się także z behawiorystą, który pomoże nam odkryć, co spowodowało takie zmiany w zachowaniu naszego pupila.

W przypadku dorosłych psów adoptowanych ze schroniska, niszczenie rzeczy w domu najczęściej zdarza się ze strachu pod nieobecność opiekunów. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego niż uzbroić się w cierpliwość i starać się stworzyć zaufaną relację ze zwierzęciem, wpierając się czasem pomocą behawiorysty. Jeśli odbuduje ono poczucie bezpieczeństwa – problem może stopniowo samoczynnie zniknąć.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium