Załatwianie swoich potrzeb w domu przez psa bywa sporym kłopotem dla opiekunów. Powody takiego zachowania mogą być różne, w zależności od tego, czy zajmujemy się szczeniętami, które mogą mieć problem z trzymaniem moczu przez dłuższy czas, czy też psami dorosłymi. W przypadku zwierząt dorosłych może to być jeden z objawów choroby. Jak zaradzić załatwianiu się psa w domu?

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Pies załatwia się w domu – jak temu zaradzić?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Załatwianie swoich potrzeb w domu przez psa bywa sporym kłopotem dla opiekunów. Powody takiego zachowania mogą być różne, w zależności od tego, czy zajmujemy się szczeniętami, które mogą mieć problem z trzymaniem moczu przez dłuższy czas, czy też psami dorosłymi. W przypadku zwierząt dorosłych może to być jeden z objawów choroby. Jak zaradzić załatwianiu się psa w domu?

Jak nauczyć szczenięta czystości?

Młode psy, do 4-5 miesiąca życia, często mają problem z dłuższym trzymaniem moczu, choć dość łatwo nauczyć je odpowiedniej toalety. Warto pamiętać, że psy załatwiają się zawsze po zabawie, przebudzeniu oraz jedzeniu. Z samego rana i przed snem należy więc zabrać zwierzę na spacer, tak aby mogło ono opróżnić swój pęcherz. Po podaniu jedzenie odczekajmy natomiast ze spacerem jakieś 15-20 minut. Pamiętajmy, aby za każdym razem pochwalić psa za załatwienie się i dać mu jeszcze czas na węszenie dookoła. W trakcie krótkiego, zaledwie 2-3-minutowego wyjścia na dwór, większość zwierząt nie da rady załatwić w pełni swoich potrzeb. Nie zostawiajmy szczeniąt dłużej niż przez dwie godziny samych w domu. Zawsze powinien przy nich być ktoś z domowników, kto w momencie zauważenia specyficznego kręcenia się psa po domu w poszukiwaniu miejsca na toaletę, wyjdzie z nim szybko na zewnątrz.

Jeżeli mimo wszystko szczenię załatwi swoje potrzeby w domu, pamiętaj, aby nie krzyczeć na nie czy co gorsza, nie wkładać jego nosa w kałużę moczu za karę. Zwierzę nie rozumie wybuchów złości opiekuna, dotyczących zdarzenia, które już miało miejsce. Mocz czy odchody najlepiej usunąć w ciszy, dezynfekując to miejsce, tak aby nie pozostał po nich zapach skłaniający zwierzę do ponownego załatwienia się w tym miejscu. Pamiętajmy również, aby w trakcie nauki czystości przez szczenięta, pozbyć się z podłogi miękkich dywanów, chodników czy wykładziny, które mogą zachęcać zwierzęta do dokonywania na nich swojej toalety.

Co robić, gdy dorosły pies załatwia się w domu?

Jeżeli nasz dorosły pies nauczony czystości zaczyna nagle załatwiać się w domu, warto przede wszystkim wybrać się z nim do weterynarza i zbadać mocz oraz krew. Nietrzymanie moczu może być bowiem objawem choroby, np. cukrzycy, zapalenia pęcherza moczowego, kamicy moczowej czy też ropomacicza.

Jeżeli załatwianie się w domu nie jest jednak spowodowane czynnikami chorobowymi, zastanówmy się, czy nasz czworonożny ulubieniec nie doświadczył w ostatnim czasie jakiegoś traumatycznego wydarzenia. Może to być przeprowadzka do innego mieszkania czy domu, pojawienie się drugiego zwierzęcia w domu, narodziny dziecka, zbyt mało zajęć dla psa czy dłuższa nieobecność opiekunów w domu. Psy, które czują się zagrożone, często zaczynają załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w miejscu bezpiecznym dla nich, tak jak dom, gdzie mieszkają. W takim przypadku warto zwrócić się do behawiorysty. Konsultacja z nim, obserwacja zwierzęcia i szczera, wyczerpująca rozmowa z opiekunami pozwoli na podjęcie działań, które zapobiegną takim wypadkom w przyszłości.

Komentarze do wpisu (2)

30 grudnia 2022

Bardzo dobra informacja

6 stycznia 2023

Błagam o pomóc. Mój pies ma 7 miesięcy. Jest ze schroniska. Od czterech miesięcy jest z nami. Pierwsze tygodnie to była kwarantanna, załatwiał się na maty w domu, później zaczęliśmy z nim wychodzić na siku/kupkę. Wszystko szło dobrze, ale miał potknięcia. Od jakichś 2 miesięcy jest tragedia. Jak wychodzę z domu załatwia się na łóżko, jeśli zamknę go na przedpokoju to robi w miejscu gdzie była mata. Nie raz go skarciłam, ale bez efektu. Właściwie to jest jeszcze gorzej. Nawet podczas godzinnego spaceru nie zrobi kupki na dworze tylko po powrocie do domu. Siku jak mu się uda, raz dwór raz dom. Z pewnością kontroluje swoje potrzeby ponieważ załatwia się tylko w swoim domu. Jak jesteśmy w gościach, na wsi, na wyjeździe, sygnalizuje, że chce na dwór. Co mogę zrobić? Siedzi dość długo sam 8-16 jak jestem w pracy. Wychodzę z nim co najmniej 5 razy dziennie, w weekendy dużo więcej, mieszkamy w bloku. Boi się innych psów i ludzi, na spacerach jest wycofany i wystraszony. Co mogę zrobić, aby zrozumiał, że powinien załatwiać się na dworze? Od małego za każde siku/kupkę na dworze dostaje smaczka.

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium