Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Bestsellery
Obroża dla psa Truelove Active
Obroża dla psa Truelove Active
39,00 zł
Smycz dla psa Truelove Active
Smycz dla psa Truelove Active
44,00 zł
Pas samochodowy do wpięcia psa Truelove
Pas samochodowy do wpięcia psa Truelove
49,00 zł
 
Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (14 dni na zwrot towaru)
  • Darmowa wymiana towaru (rozmiar, kolor, model)
  • Szyfrowane dane i transakcje
Kontakt

Biuro

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka
ul. Czartoryskiego 17/3
66-400 Gorzów Wlkp.

Magazyn (zwroty)

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka (magazyn)
ul. Elżbiety Zawackiej 43
66-400 Gorzów Wlkp.

Pies załatwia się w domu – jak temu zaradzić?

0
Pies załatwia się w domu – jak temu zaradzić?

Załatwianie swoich potrzeb w domu przez psa bywa sporym kłopotem dla opiekunów. Powody takiego zachowania mogą być różne, w zależności od tego, czy zajmujemy się szczeniętami, które mogą mieć problem z trzymaniem moczu przez dłuższy czas, czy też psami dorosłymi. W przypadku zwierząt dorosłych może to być jeden z objawów choroby. Jak zaradzić załatwianiu się psa w domu?

Jak nauczyć szczenięta czystości?

Młode psy, do 4-5 miesiąca życia, często mają problem z dłuższym trzymaniem moczu, choć dość łatwo nauczyć je odpowiedniej toalety. Warto pamiętać, że psy załatwiają się zawsze po zabawie, przebudzeniu oraz jedzeniu. Z samego rana i przed snem należy więc zabrać zwierzę na spacer, tak aby mogło ono opróżnić swój pęcherz. Po podaniu jedzenie odczekajmy natomiast ze spacerem jakieś 15-20 minut. Pamiętajmy, aby za każdym razem pochwalić psa za załatwienie się i dać mu jeszcze czas na węszenie dookoła. W trakcie krótkiego, zaledwie 2-3-minutowego wyjścia na dwór, większość zwierząt nie da rady załatwić w pełni swoich potrzeb. Nie zostawiajmy szczeniąt dłużej niż przez dwie godziny samych w domu. Zawsze powinien przy nich być ktoś z domowników, kto w momencie zauważenia specyficznego kręcenia się psa po domu w poszukiwaniu miejsca na toaletę, wyjdzie z nim szybko na zewnątrz.

Jeżeli mimo wszystko szczenię załatwi swoje potrzeby w domu, pamiętaj, aby nie krzyczeć na nie czy co gorsza, nie wkładać jego nosa w kałużę moczu za karę. Zwierzę nie rozumie wybuchów złości opiekuna, dotyczących zdarzenia, które już miało miejsce. Mocz czy odchody najlepiej usunąć w ciszy, dezynfekując to miejsce, tak aby nie pozostał po nich zapach skłaniający zwierzę do ponownego załatwienia się w tym miejscu. Pamiętajmy również, aby w trakcie nauki czystości przez szczenięta, pozbyć się z podłogi miękkich dywanów, chodników czy wykładziny, które mogą zachęcać zwierzęta do dokonywania na nich swojej toalety.

Co robić, gdy dorosły pies załatwia się w domu?

Jeżeli nasz dorosły pies nauczony czystości zaczyna nagle załatwiać się w domu, warto przede wszystkim wybrać się z nim do weterynarza i zbadać mocz oraz krew. Nietrzymanie moczu może być bowiem objawem choroby, np. cukrzycy, zapalenia pęcherza moczowego, kamicy moczowej czy też ropomacicza.

Jeżeli załatwianie się w domu nie jest jednak spowodowane czynnikami chorobowymi, zastanówmy się, czy nasz czworonożny ulubieniec nie doświadczył w ostatnim czasie jakiegoś traumatycznego wydarzenia. Może to być przeprowadzka do innego mieszkania czy domu, pojawienie się drugiego zwierzęcia w domu, narodziny dziecka, zbyt mało zajęć dla psa czy dłuższa nieobecność opiekunów w domu. Psy, które czują się zagrożone, często zaczynają załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w miejscu bezpiecznym dla nich, tak jak dom, gdzie mieszkają. W takim przypadku warto zwrócić się do behawiorysty. Konsultacja z nim, obserwacja zwierzęcia i szczera, wyczerpująca rozmowa z opiekunami pozwoli na podjęcie działań, które zapobiegną takim wypadkom w przyszłości.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium