
Załatwianie swoich potrzeb w domu przez psa bywa sporym kłopotem dla opiekunów. Powody takiego zachowania mogą być różne, w zależności od tego, czy zajmujemy się szczeniętami, które mogą mieć problem z trzymaniem moczu przez dłuższy czas, czy też psami dorosłymi. W przypadku zwierząt dorosłych może to być jeden z objawów choroby. Jak zaradzić załatwianiu się psa w domu?
Jak nauczyć szczenięta czystości?
Młode psy, do 4-5 miesiąca życia, często mają problem z dłuższym trzymaniem moczu, choć dość łatwo nauczyć je odpowiedniej toalety. Warto pamiętać, że psy załatwiają się zawsze po zabawie, przebudzeniu oraz jedzeniu. Z samego rana i przed snem należy więc zabrać zwierzę na spacer, tak aby mogło ono opróżnić swój pęcherz. Po podaniu jedzenie odczekajmy natomiast ze spacerem jakieś 15-20 minut. Pamiętajmy, aby za każdym razem pochwalić psa za załatwienie się i dać mu jeszcze czas na węszenie dookoła. W trakcie krótkiego, zaledwie 2-3-minutowego wyjścia na dwór, większość zwierząt nie da rady załatwić w pełni swoich potrzeb. Nie zostawiajmy szczeniąt dłużej niż przez dwie godziny samych w domu. Zawsze powinien przy nich być ktoś z domowników, kto w momencie zauważenia specyficznego kręcenia się psa po domu w poszukiwaniu miejsca na toaletę, wyjdzie z nim szybko na zewnątrz.
Jeżeli mimo wszystko szczenię załatwi swoje potrzeby w domu, pamiętaj, aby nie krzyczeć na nie czy co gorsza, nie wkładać jego nosa w kałużę moczu za karę. Zwierzę nie rozumie wybuchów złości opiekuna, dotyczących zdarzenia, które już miało miejsce. Mocz czy odchody najlepiej usunąć w ciszy, dezynfekując to miejsce, tak aby nie pozostał po nich zapach skłaniający zwierzę do ponownego załatwienia się w tym miejscu. Pamiętajmy również, aby w trakcie nauki czystości przez szczenięta, pozbyć się z podłogi miękkich dywanów, chodników czy wykładziny, które mogą zachęcać zwierzęta do dokonywania na nich swojej toalety.
Co robić, gdy dorosły pies załatwia się w domu?
Jeżeli nasz dorosły pies nauczony czystości zaczyna nagle załatwiać się w domu, warto przede wszystkim wybrać się z nim do weterynarza i zbadać mocz oraz krew. Nietrzymanie moczu może być bowiem objawem choroby, np. cukrzycy, zapalenia pęcherza moczowego, kamicy moczowej czy też ropomacicza.
Jeżeli załatwianie się w domu nie jest jednak spowodowane czynnikami chorobowymi, zastanówmy się, czy nasz czworonożny ulubieniec nie doświadczył w ostatnim czasie jakiegoś traumatycznego wydarzenia. Może to być przeprowadzka do innego mieszkania czy domu, pojawienie się drugiego zwierzęcia w domu, narodziny dziecka, zbyt mało zajęć dla psa czy dłuższa nieobecność opiekunów w domu. Psy, które czują się zagrożone, często zaczynają załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w miejscu bezpiecznym dla nich, tak jak dom, gdzie mieszkają. W takim przypadku warto zwrócić się do behawiorysty. Konsultacja z nim, obserwacja zwierzęcia i szczera, wyczerpująca rozmowa z opiekunami pozwoli na podjęcie działań, które zapobiegną takim wypadkom w przyszłości.