TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak oduczyć psa nadmiernego szczekania?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Nadmierne szczekanie psa w domu, ogrodzie czy podczas spacerów potrafi być niezwykle męczące. Co gorsza, takie zachowanie frustruje nie tylko nas, naszych gości i sąsiadów, ale również samego psa, który w ten sposób próbuje sobie poradzić ze swoimi emocjami. Skąd bierze się nadmierna szczekliwość i jak oduczyć psa szczekania?

Kiedy szczekania jest za dużo?

Zacznijmy od tego, że szczekanie jest całkowicie naturalną formą komunikacji pomiędzy psami. O ile nie powinniśmy całkowicie zakazywać psu szczekania, tak nadmierne, ciągłe ujadanie może być problematyczne i wymagać naszej interwencji. Kiedy można powiedzieć, że szczekania jest za dużo?

Na pewno warto zastanowić się nad tym, gdy ze skargą przychodzą nasi znajomi lub sąsiedzi. To zwykle jest oznaka, że problem jest naprawdę poważny. O nadmiernym szczekaniu mówimy również, gdy pies nieustannie przez dłuższą chwilę wydaje z siebie te same, monotonne dźwięki. W ten sposób chce on na nas coś wymusić lub próbuje odreagować swoją frustrację.

Dlaczego pies ciągle szczeka?

Przyczyn nadmiernego szczekania u psów może być mnóstwo. Są rasy, które charakteryzują się większą szczekliwością niż inne. Wynika to często z temperamentu i pierwotnego przeznaczenia rasy - do bardziej szczekliwych można zaliczyć między innymi terriery, które w ten sposób miały za zadanie wypędzić zwierzynę, a także owczarki zaganiające, które szczekania używają do kontrolowania stada.

Najczęściej jednak za nadmierną szczekliwością stoją po prostu emocje. Psy szczekają z powodu zniecierpliwienia, zaniepokojenia, lęku oraz stresu. Szczekanie może być zarówno oznaką frustracji, gdy np. zbyt długo trzymamy piłkę w ręku, jak i lęku przed samotnością, ludźmi czy innymi psami.

Jak oduczyć psa szczekania na inne psy? 

Szczekanie na inne psy ma zwykle dwie funkcje. Z jednej strony ma za zadanie odstraszyć potencjalnego rywala, ostrzegając go, by nie podchodził zbyt blisko. Z drugiej zaś przynosi naszemu czworonogowi ulgę i pozwala nieco zmniejszyć uczucie strachu. Zwykle takie zachowania są podszyte lękiem i są elementem radzenia sobie z trudnymi emocjami. Jak oduczyć psa szczekać na inne psy?

Przede wszystkim warto wybrać się do trenera, który pomoże nam rozpisać cały plan pracy. Gdy pies szczeka podczas spacerów na inne psy, najczęściej problem leży dużo głębiej. Wymaga to od nas nie tylko nauki spokojnego mijania się na spacerach, ale również zaaranżowania kontaktu ze stabilnymi, spokojnymi psami, by nasz pupil mógł zyskać więcej pewności siebie. W takim wypadku doskonale sprawdzi się metoda BAT, wykorzystywana w pracy z psami reaktywnymi. Dobrze jest również wypracować sobie sposoby na odreagowanie frustracji w czasie spacerów. Tu pomocna będzie wspólna zabawa szarpakiem. Inną metodą może być zaoferowanie psu piłki, którą będzie mógł nosić w pysku i gryźć, wyładowując emocje.

Jak oduczyć psa szczekania na ludzi?

Gdy nasz pies ma tendencję do szczekania na ludzi, warto poważnie przeanalizować przyczynę tego zjawiska. Jeśli problem występuje głównie w domu, a pupil obszczekuje naszych gości, nie zawsze przyczyną jest lęk. Bardzo często w takiej sytuacji szczekanie wynika z nadmiernego pobudzenia całą sytuacją. Wówczas rozwiązaniem jest praca z emocjami, nauka wyciszenia, a zwłaszcza na początkowym etapie - również izolacja od nadmiernych bodźców i „klatkowanie” na czas przyjścia gości. Dobrze wówczas zająć psa gryzakiem lub matą węchową, by miał możliwość uspokojenia swoich emocji. Co, jednak gdy szczekanie podszyte jest strachem? Jak oduczyć psa szczekania na ludzi na spacerze i w przestrzeni publicznej?

Tu wyzwanie jest dużo większe, ponieważ mamy do czynienia z lękiem. Bardzo ważne, by nie zmuszać psa do konfrontacji i pokazać mu, że zawsze ma możliwość wycofania się z niekomfortowej sytuacji. Sama metoda pracy jest podobna jak w przypadku lęku przed psami - stopniowo zmniejszamy odległość od stresującego bodźca, nagradzając psa za pozytywne zachowanie. 

Oprócz tego możemy również wykorzystać znajomych, by przekonać psa do obcych. Ważne, by podczas spotkania ludzie nie narzucali się zwierzakowi i całkowicie go ignorowali. Przy bliższym podejściu mogą również kucnąć i wyrzucać psu przysmaki, by przekonać go do siebie. W ten sposób pies szybko zorientuje się, że ludzie nie są straszni, a kontakt z nimi może być miły.

Więcej dowiesz się w naszym artykule: Co zrobić, gdy pies szczeka na gości – poradnik

Jak oduczyć psa szczekania w domu?

Szczekanie w domu przeważnie wiąże się z lękiem separacyjnym. Wielu opiekunów nawet nie zdaje sobie sprawy z problemu, póki nie poinformuje ich o tym sąsiad. Pies z lękiem separacyjnym może nie tylko szczekać i wyć podczas naszej nieobecności, ale również załatwiać się czy niszczyć przedmioty, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, by pomóc mu poradzić sobie z problemem. Trening samotności wymaga dużej cierpliwości i jest prowadzony metodą małych kroczków. Dobrze jest skonsultować się z behawiorystą, by prawidłowo poprowadzić pupila, ucząc go niezależności.

Psy w domu szczekają nie tylko pod naszą nieobecność. Czasem też robią to z nudy, chcąc wymusić naszą uwagę. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest trening i wspólna zabawa. Warto również zastanowić się, czy potrzeby naszego psa są odpowiednio realizowane - czy posiada wystarczającą ilość treningów, spacerów i naszej uwagi, a także czy potrafi prawidłowo odpoczywać. Jeśli w którymś z tych aspektów są problemy, może to doprowadzić do nadmiernego pobudzenia i szczekliwości.

Więcej dowiesz się w naszym artykule: Pies piszczy i szczeka, gdy wychodzimy z domu? Co robić?

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium