Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać rabat 7% na pierwsze zakupy, dostęp do unikalnych promocji - bądź na bieżąco!
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany adres email informacji handlowej w rozumieniu art.10 ust.1 ustawy z dnia 18.07.2002 o świadczeniu usług drogą elektroniczną od TIP-TOP Agnieszka Pawlicka.
 
Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (14 dni na zwrot towaru)
  • Szyfrowane dane i transakcje
Kontakt

Biuro

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka
ul. Elżbiety Zawackiej 43
66-400 Gorzów Wlkp.

Magazyn (zwroty)

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka (magazyn)
ul. Elżbiety Zawackiej 43
66-400 Gorzów Wlkp.

Co zrobić, gdy pies szczeka na gości – poradnik

1
Co zrobić, gdy pies szczeka na gości – poradnik

Natarczywe szczekanie psa na gości bywa uciążliwe i może powodować stres zarówno gospodarzy, jak i osób ich odwiedzających. Czym spowodowane jest szczekanie psów na wchodzących do domu gości i w jaki sposób można zwierzę tego oduczyć – oto nasz poradnik.

Dlaczego pies szczeka na gości?

Ujadanie psa słyszącego dzwonek do drzwi i widzącego wchodzących gości to najczęściej efekt zbudowania niewłaściwej relacji z naszym ulubieńcem. Szczekanie zwierzęcia w takiej sytuacji jest najczęściej spowodowane agresją obronną albo agresją wynikającą ze strachu. Pies traktuje bowiem swojego opiekuna lub całą rodzinę jako własność, której trzeba bronić przed intruzami. Próbuje w ten sposób także kontrolować aktywność opiekunów, opanowując przestrzeń i czując się bezpieczniej.

Jak oduczyć psa szczekania na gości w momencie wejścia?

Oduczenie psa niewłaściwych nawyków będzie trudne, ale możliwe przy zachowaniu konsekwencji zachowań opiekunów. Pamiętajmy, aby zawsze nagradzać pożądane zachowania zwierzęcia, a omyłkowo nie wzmacniać negatywnych. Częstym błędem popełnianym przez opiekunów psa szalejącego na widok gości jest głaskanie go w tym momencie w celu wyciszenia. Dla zwierzęcia dotyk tego typu, niezależnie od słów, jakie wypowiadamy w tej sytuacji, zawsze będzie nagrodą.

Dobrym sposobem oduczenia zwierzęcia szczekania na osoby wchodzące do domu, jest wzięcie go na smycz i powitanie gości przed drzwiami. Dla wielu zwierząt otwieranie drzwi przez obce dla nich osoby jest swoistym aktem agresji na ich terytorium. Powitanie przed drzwiami warto przećwiczyć parę razy, niekoniecznie akurat z zapraszanymi gośćmi, ale osobami, które zgodzą się nam pomóc. Pies przez całe powitanie powinien pozostawać na smyczy, a potem wejść do domu wraz z zaproszonymi osobami.

Istotne jest również zachowanie spokoju przez samego opiekuna w momencie ujadania zwierzęcia. Pies doskonale wyczuje nasze zdenerwowanie, warto więc ostudzić jego emocje cichym, ale miłym powitaniem z gośćmi, które da mu sygnał, że nie ma powodów do niepokoju.

Jednym z polecanych sposobów na oduczenie zwierzęcia agresji wobec obcych wynikającej ze strachu jest rozsypanie na podłodze smakołyków, zajmujących jego uwagę lub wręczenie ich wcześniej gościom, którzy mogą poczęstować zwierzę. W ten sposób utrwalamy w nim skojarzenie, że wizyta obcych osób może wiązać się z czymś przyjemnym. Nie zapominajmy o chwaleniu i nagradzaniu zwierzęcia, jeśli zachowało spokój.

Smakołyki treningowe dla psa

Starajmy się też zwrócić uwagę odwiedzającym nam osobom, aby nie nachylały się nadmiernie nad psem, nie wydawały niepokojących go dodatkowo dźwięków, nie głaskały go i nie chodziły za nim. Zachowanie spokoju w sytuacji obszczekiwania i pozwolenie zwierzęciu na oswojenie się z zapachem obcych osób bywa czasem najszybszym sposobem na uspokojenie psa.

Co zrobić, jeśli pies szczeka w trakcie wizyty gości?

Nawet jeśli zwierzę uspokoi się po wejściu gości do domu, czasem zdarzają się sytuacje, w których rozszczekuje się ponownie przy każdej próbie zmiany przez nich miejsca czy wyjścia do toalety. W takim przypadku również opiekun przede wszystkim musi zachować spokój i stać się swoistą eskortą dla swoich gości. Jeśli wstanie pierwszy i będzie im towarzyszył przynajmniej przez kilka kroków, da zwierzęciu sygnał, że pozwala na przemieszczanie się gości po terenie mieszkania, domu czy ogrodu.

Zwracajmy też uwagę czy miski psa, jego legowisko i zabawki znajdują się z dala od miejsca, w którym przyjmujemy zaproszone osoby. Ujadanie zwierzęcia może być spowodowane chęcią ochrony skarbów, o które się niepokoi. Najlepiej ustawić je w innym pomieszczeniu, do którego można lekko przymknąć drzwi, dając w ten sposób psu miejsce, w którym może bezpiecznie się schować.

Legowiska dla psa

Nie dopuszczajmy nigdy do sytuacji, w której zaproszeni goście są sparaliżowani strachem ze względu na ujadającego na nich nieustannie psa. W takich przypadkach konieczne może być skorzystanie z porad i pomocy behawiorysty, który obserwując zachowanie zwierzęcia i jego opiekunów stosownie dobierze metody treningowe pozwalające psu zaakceptować obce osoby odwiedzające dom.

 

Komentarze do wpisu (1)

25 lipca 2020

U mnie rady się nie sprawdzaja bo pies nie jest agresywny do gości tylko szczeka żeby zwrócić na siebie uwagę i chce żeby goście się z nim bawili pszynosząc im zabawki.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium