Szczepienie psów to bardzo istotny element profilaktyki zdrowotnej naszych czworonogów. Psiaki szczepi się nie tylko na wściekliznę, ale również szereg innych chorób zakaźnych. Jak często powinniśmy szczepić swojego pupila? Jak przygotować się do szczepienia psa? Kiedy warto zdecydować się na szczepienia dodatkowe?
Podstawowe szczepienia dla psa - na co powinniśmy zaszczepić pupila?
Obowiązek szczepienia psów w Polsce dotyczy tylko jednej choroby zakaźnej - wścieklizny. Przepisy wymagają od opiekunów szczepienia każdego psa, który ukończył trzy miesiące, przynajmniej raz do roku. Dotyczy to każdego psa, bez względu na wiek, stan zdrowia czy nawet wcześniejsze reakcje alergiczne na szczepionkę. Za brak aktualnego szczepienia na wściekliznę właścicielowi grozi mandat wysokości 500 złotych.
Choć tylko szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest wymagane przez przepisy, warto zaszczepić pupila również na szereg innych chorób. Do szczepień podstawowych zalicza się parwowirozę, nosówkę i wirusowe zapalenie wątroby psów (nazywane chorobą Rubartha, wywoływane przez adenowirus psi typu 1). Są to choroby, przeciwko którym podaje się szczepionkę kombinowaną, znaną pod skrótem DHPPi, która dodatkowo chroni przed wirusem parainfluenzy psów.
Szczepienia szczeniaka - jak się do tego przygotować?
Terminy poszczególnych szczepień zwykle wyznacza nam lekarz weterynarii prowadzący naszego czworonoga. Pierwsze szczepienie szczeniaka zwykle przebiega jeszcze u hodowcy, gdy psiak ma 6-8 tygodni. Wówczas lekarz bada zwierzę i rozpisuje terminarz szczepień dla malucha. Warto jednak pamiętać, by odpowiednio przygotować się do każdej wizyty ze szczepieniem.
Lekarze weterynarii zalecają, by przed każdym szczepieniem pies został odrobaczony specjalnym środkiem. Należy to zrobić około tydzień wcześniej, by uniknąć sytuacji, w której osłabiony pasożytami organizm musi dodatkowo zmierzyć się z podaniem szczepionki.
Samo szczepienie poprzedza krótkie badanie kliniczne, które ma na celu sprawdzić, czy zwierzak nie zmaga się z jakąś infekcją i określić, czy można zakwalifikować zwierzaka do szczepienia. Choć nie jest to ani straszne ani bolesne, należy pamiętać, że dla szczeniaka taka wizyta może stanowić niemałe wyzwanie. Dlatego warto mieć ze sobą odpowiednie przysmaki dla psa, które umilą pupilowi czas w gabinecie i pozwolą lekarzowi przekupić zwierzaka. Oprócz tego dobrym pomysłem może być zabranie jakiejś zabawki dla psa, dzięki której maluch będzie mógł łatwo odreagować nieprzyjemną sytuację.
Opieka nad psem po szczepieniu
Szczepienie szczeniaka nie daje natychmiastowej odporności przeciwko chorobom zakaźnym. Oznacza to, że nawet po pierwszych szczepieniach należy zachować ostrożność i przestrzegać zasad kwarantanny. Oczywiście nie powinniśmy zamykać zwierzaka w czterech ścianach, jednak warto ograniczyć kontakt z nieznajomymi psami i nie chodzić z maluchem w miejsca często uczęszczane przez czworonogi.
Bezpośrednio po szczepieniu warto odczekać w okolicy przychodni około pół godziny, by upewnić się, że nie wystąpią poważne skutki uboczne lub wstrząs poszczepienny. Pies w ciągu dnia po szczepieniu może być nieco osłabiony i gorzej się czuć - to normalne i nie jest to powód do paniki. Warto zapewnić mu możliwość odpoczynku i nie forsować różnymi aktywnościami.
Szczepienia dla szczeniaka - jak i kiedy szczepić szczenię?
Najnowsze zalecenia mówią, by pierwsze szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym u szczeniaka wykonać najwcześniej w wieku 6, a najpóźniej w wieku 9 tygodni. Druga dawka powinna zostać podana w 9-11 tygodniu życia (2-4 tygodnie po pierwszej), trzecia w 12-15 tygodniu życia, a czwarta po ukończeniu przez szczenię 16. tygodnia życia. Kolejną dawkę przypominającą podaje się po roku, a następne już co trzy lata.
W międzyczasie należy również pamiętać o zaszczepieniu szczeniaka przeciwko wściekliźnie. Należy to zrobić po ukończeniu przez malucha trzeciego miesiąca życia. Zgodnie z polskimi przepisami, mamy na to 30 dni od momentu osiągnięcia wieku 3 miesięcy. Dawka przypominająca powinna być podawana nie rzadziej niż co rok.
Pierwsze szczepienie psa z nieznaną przeszłością
Wiele psów w Polsce to znajdy, których przeszłości po prostu nie znamy. Ciężko więc określić, kiedy były szczepione i czy w ogóle ktoś kiedykolwiek je zaszczepił. Dla takich zwierząt również opracowano harmonogram szczepień. Zarówno w przypadku szczepienia na wściekliznę, jak i szczepienia przeciwko nosówce, parwowirozie i chorobie Rubartha, pierwszą dawkę należy podać tak szybko, jak to możliwe, biorąc pod uwagę stan zdrowia psa.
Następną dawkę szczepionki przeciwko wściekliźnie można podać po roku. Z kolei szczepionka kombinowana na choroby zakaźne wymaga drugiej dawki około 2-4 tygodnie po pierwszym szczepieniu, a następnie rok później i dalej co trzy lata.
Zobacz również: Szczeniak w domu - jak przygotować się na pierwsze dni z nowym pupilem?