Pierwsze dni szczeniaka w domu to prawdziwe wyzwanie dla wszystkich opiekunów. W naszych głowach pojawia się milion różnych pytań - co kupić w wyprawce dla szczeniaka? Jak przygotować się do nauki czystości? Kiedy szczeniak przestaje sikać w domu? Na jak długo możemy zostawić malucha samego? Na te i wiele innych pytań postaramy się znaleźć odpowiedź. Dowiedz się, jak przygotować się na pierwsze dni małego psa w nowym domu!
Jak przygotować dom na przybycie szczeniaka? Niezbędna wyprawka
Zanim w domu pojawi się szczeniak, powinniśmy być odpowiednio przygotowani na wszystkie ewentualności. Oznacza to przede wszystkim konieczność zakupienia niezbędnych akcesoriów i skompletowania wyprawki. Choć wielu hodowców wraz ze szczeniakiem daje nam trochę karmy oraz najpotrzebniejsze artykuły, warto mieć w domu akcesoria, które będą spełniały nasze potrzeby i wymagania. Co powinna zawierać domowa wyprawka dla szczeniaka?
Pierwsza kwestia to akcesoria spacerowe. Już od początku warto mieć w domu obrożę, smycz i szelki w odpowiednim dla szczeniaka rozmiarze, z możliwością dużej regulacji wraz ze wzrostem czworonoga. Ze względu na delikatną skórę pupila dobrze kupić obrożę oraz szelki z podszyciem. Należy pamiętać, by sprzęt był dobrze dopasowany - szelki typu guard będą najlepszą opcją dla szczeniaka, który jeszcze nie potrafi chodzić na smyczy. Tu również należy pamiętać o etui na kupoworki oraz zapasie woreczków na odchody. Niezwykle ważna będzie również adresówka lub obroża z numerem telefonu jak personalizowana obroża dla psa JoQu Extreme Collar, sprzedawana w sklepie Tiptop.
Kolejnym elementem wyprawki jest miejsce do spania - u szczeniąt doskonale sprawdzają się klatki kennelowe lub transportery, wewnątrz których znajduje się legowisko chłonne dry bed. Pomoże to szczeniakowi w nauce czystości, a w razie wpadki maluch nie będzie musiał leżeć na mokrym posłaniu. Oprócz tego warto pomyśleć również o zwykłym legowisku dla psa
Choć od hodowcy z pewnością dostaniemy niewielki zapas karmy, warto na starcie kupić większą ilość tego, co pies jadł w hodowli, lub czym chcemy go karmić u nas w domu. Kluczowe wybranie jest naturalnej zdrowej karmy. W sklepie Tiptop postawiliśmy na wysokiej jakości suchą karmę dla psa oraz mokrą karmę dla psa SABA. Nadmiar obowiązków związanych z pierwszymi dniami szczeniaka w nowym domu może sprawić, że łatwo zapomnimy o zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość karmy. Oprócz tego dobrze jest również zakupić nieco przysmaków i gryzaków dopasowanych do możliwości czworonoga. Oczywiście trzeba również pamiętać o zakupie misek na jedzenie oraz wodę, by zwierzak miał z czego jeść. Warto jest rozważyć również zakup misek spowalniających jedzenie, które w skuteczny sposób spowalniają proces spożywania pokarmu, zmniejszając ryzyko połykania kawałków bez ich rozdrabniania.
Szczeniak w domu potrzebuje dużo naszej uwagi. Musimy więc pamiętać o różnego rodzaju zabawkach, które pomogą nam nawiązać relację z czworonogiem. Świetnie sprawdzą się rozmaite zabawki na jedzenie, takie jak lickimaty czy Kongi. Oprócz tego warto mieć również zabawki pluszowe i sznury, które szczeniak będzie mógł gryźć. Świetnie sprawdzą się również zabawki z wypustkami, które przyniosą pupilowi ulgę w okresie ząbkowania, takie jak zabawka Truelove Teether.
Zwłaszcza w przypadku szczeniąt ras z wymagającą sierścią powinniśmy pamiętać również o wyprawce pielęgnacyjnej. Przyzwyczajanie psa od małego do zabiegów takich jak czesanie, mycie, obcinanie pazurów czy pielęgnacja zębów z pewnością w przyszłości zaprocentuje. Dlatego dobrze mieć w domu szczotki dopasowane do typów sierści, szampony, szczoteczki do zębów oraz obcinaczki do pazurów. Wymienione produkty znajdziesz w zakładce na naszym sklepie: Zdrowie, higiena i pielęgnacja psa.
Dla osób, które pierwszy raz przyjmą psa pod swój dach, ilość potrzebnych produktów może wydawać się przytłaczająca. Aby ułatwić poszukiwania odpowiednich produktów, przygotowaliśmy również zbiorczą zakładkę: wyprawka dla szczeniaka, gdzie znajdziesz wszystkie najważniejsze akcesoria, potrzebne przed przyjęciem nowego lokatora.
Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu
Pierwsze dni szczeniaka w domu mogą być dla niego bardzo stresujące. Dlatego postarajmy się zapewnić mu jak najwięcej komfortu, nie dokładając mu więcej stresu. Choć chętnie chcielibyśmy pochwalić się nowym domownikiem przed znajomymi i rodziną, warto zaczekać z zapraszaniem gości, aż szczeniak oswoi się z nowym miejscem.
Na początku pomyślmy o tym, by usunąć z zasięgu czworonoga wszystkie niebezpieczne przedmioty, jak np. kable. Warto ograniczyć dostęp do niektórych pomieszczeń, zamykając drzwi czy instalując bramki. Starajmy się, aby w otoczeniu pupila nie panował hałas, a śliskie posadzki zostały odpowiednio zabezpieczone np. dry bedem.
W pierwszych dniach lepiej odpuścić sobie nowe sytuacje, takie jak spacery, nauka nowych rzeczy czy zmiana diety. Na to przyjdzie czas, gdy szczeniak przyzwyczai się do nowego miejsca. Oczywiście wszystkie nowości powinniśmy wprowadzać stopniowo - zanim wyjdziemy na pierwszy spacer dobrze jest nauczyć psa chodzenia w obroży i szelkach po domu, a także zapoznać go ze smyczą. O tym, jak powinien wyglądać pierwszy spacer ze szczeniakiem i jak się do niego przygotować przeczytasz w tym artykule: Spacer ze szczeniakiem - wszystko co powinieneś wiedzieć!
Pierwsze noce szczeniaka w nowym domu również mogą być wyzwaniem - maluch może piszczeć i wokalizować z tęsknoty za mamą i rodzeństwem. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość - nie powinniśmy od razu reagować na nawoływanie szczeniaka, ponieważ łatwo przyzwyczaimy go do tego, że zjawiamy się na każde wezwanie. Dobrze jest odczekać, gdy zwierzę nieco się uspokoi i wówczas zapewnić mu naszą uwagę.
Szczeniak w domu - nauka czystości
Nie da się ukryć, że fakt, iż na początku szczeniak sika w domu dla wielu osób jest bardzo problematyczny. Każdy chciałby jak najszybciej doczekać do momentu, w którym zwierzak będzie umiał sygnalizować swoje potrzeby i załatwiać je na zewnątrz. Jednak warto pamiętać, że to, jak długo szczeniak sika w domu zależy zarówno od osobniczych cech czworonoga, jak i naszej konsekwencji. Podczas gdy jeden pies pojmie naukę czystości już w wieku 3-4 miesięcy, drugi może zaliczać wpadki nawet po ukończeniu 9 miesięcy.
Jak wygląda nauka czystości szczeniaka? Najlepszym sposobem jest wprowadzenie od początku klatki kennelowej, w której pupil będzie zamykany na czas odpoczynku. Pies instynktownie nie będzie chciał załatwiać się w miejscu, w którym śpi, dlatego szybko zrozumie, czego od niego oczekujemy. Po każdym wyjściu z klatki niezwłocznie wynosimy szczeniaka na zewnątrz i czekamy aż się załatwi. Gdy tylko to zrobi - od razu go chwalimy i nagradzamy. Możemy również wprowadzić hasło, np. „siku”, które przyda się na późniejszym etapie.
W pierwszych miesiącach życia szczenięta należy wyprowadzać tak często, jak to możliwe. Po każdej drzemce, posiłku, zabawie powinniśmy wynosić psa na zewnątrz, czekając aż załatwi potrzeby fizjologiczne. Podobnie, gdy widzimy, że pies zaczyna się kręcić i szukać miejsca. Do trzeciego miesiąca życia może to być nawet co 1-2 godziny. Z czasem okres pomiędzy wyjściami można stopniowo wydłużać, pod warunkiem, że pies zna już zasady zachowania czystości.
Co, gdy pies załatwi się w domu? Nie reagujemy, nie karcimy psa, ani nie krzyczymy. Jeśli przyłapaliśmy go na gorącym uczynku, niezwłocznie wyprowadzamy go na zewnątrz. Potem bez słowa sprzątamy niespodziankę i wzmagamy swoją czujność, by uniknąć wpadek.
Co z matami do załatwiania się w domu? Powinniśmy z nimi uważać, ponieważ często mogą namieszać psu w głowie. Mogą również powodować, że pies zacznie załatwiać się na dywany czy kocyki. Warto jest od początku uczyć szczeniaka, że powinien załatwiać się na zewnątrz. W okresie zaraz po szczepieniu maty do sikania dla psa mogą jednak być niezbędne.
Szczeniak w domu a praca - nauka samotności
Nie oszukujmy się - większość z opiekunów psów pracuje w pełnym wymiarze godzin. Jeśli praca na pełen etat miałaby uniemożliwić posiadanie psa, znaczna część osób nie mogłaby mieć swojego czworonoga. Czy szczeniak może zostać sam w domu? Owszem, jednak musimy pamiętać o spełnieniu pewnych warunków.
Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu są zwykle trudne. Na ten czas warto, by choć jeden z domowników załatwił sobie urlop lub miał możliwość pracowania zdalnie z mieszkania. Po tym czasie również powinniśmy dostosować swój grafik w taki sposób, by zwierzak nie zostawał sam w domu na kilka godzin.
Jak zostawić szczeniaka samego w domu? Trening samotności powinien odbywać się stopniowo. Tu również przydatna będzie klatka kennelowa lub bramki zainstalowane w domu. Pierwszy krok to nauka ignorowania zwierzęcia przebywając w tym samym pomieszczeniu. Szczeniak musi nauczyć się, że nasza obecność nie wiąże się z poświęcaniem mu stuprocentowej uwagi. Dobrze jest robić to, gdy pies jest zmęczony po jedzeniu lub zabawie.
Gdy już szczeniak jest w stanie zająć się sobą lub pójść spać, gdy przebywamy w tym samym pomieszczeniu, możemy spróbować wyjścia z pomieszczenia. Początkowo powinniśmy pozostawać w zasięgu wzroku psa. Aby ułatwić mu tę sytuację możemy dać mu jakiś gryzak lub zabawkę wypełnioną jedzeniem.
Stojąc za bramką lub odchodząc od klatki nie patrzymy na psa, nie mówimy do niego i nie reagujemy na jego wokalizację. Tego typu trening można przeprowadzać nawet kilka razy dziennie po kilka-kilkanaście minut, stopniowo wydłużając czas. Ważne, by pod żadnym pozorem nie wracać do pomieszczenia, jeśli zwierzak jest pobudzony i piszczy.
Jeśli psiak akceptuje brak naszej obecności w pomieszczeniu możemy spróbować wyjścia z domu. Początkowo również robimy to jedynie na kilka minut, stopniowo wydłużając czas. Ważne, by po powrocie nie witać się z psem zbyt wylewnie, a zachowywać się całkowicie normalnie.
To, jak długo możemy zostawić szczeniaka samego w domu zależy od jego wieku, postępów w nauce oraz cech osobniczych, jednak mniej więcej do ukończenia 6 miesiąca życia nie powinniśmy wychodzić z domu na dłużej niż 4-5 godzin.
Czas rozłąki warto urozmaicić i zapewnić psu zajęcie, które będzie dla niego atrakcyjne np zdobywanie jedzenia za pomocą różnych zabawek np: