TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Spacer ze szczeniakiem - wszystko co powinieneś wiedzieć!

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Gdy do naszego domu trafia szczeniak często nie do końca wiemy, jak wszystko zaplanować. Jedną z najbardziej problematycznych kwestii jest pierwszy spacer ze szczeniakiem. W tym temacie można znaleźć wiele sprzecznych ze sobą opinii, przez co łatwo pogubić się w zaleceniach. Kiedy można wychodzić ze szczeniakiem na zewnątrz? Ile powinien trwać spacer ze szczeniakiem? O czym powinniśmy pamiętać wychodząc z naszym czworonogiem? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania!

Kiedy pierwszy spacer ze szczeniakiem?

Nad tym, kiedy można wyjść z psem na pierwszy spacer, od lat spierają się lekarze weterynarii i behawioryści. Z punktu widzenia zdrowotnego pies nie powinien wychodzić z domu przed ukończeniem kwarantanny po wszystkich szczepieniach. Niestety, to oznaczałoby, że na pierwszy spacer z psem moglibyśmy pójść dopiero po ukończeniu 3,5 miesiąca życia, co dla większości psów skutkowałoby sporymi brakami socjalizacyjnymi, których nie będziemy w stanie nadrobić w późniejszym czasie.

Okres do 12 tygodnia życia jest tzw. okienkiem socjalizacyjnym w życiu szczenięcia. To w tym czasie psiak chłonie wszystko jak gąbka i każde doświadczenie, z jakim się zetknie, zostanie z nim na zawsze. Dlatego ważne jest, by doświadczał jak najwięcej nowych sytuacji, by mógł lepiej radzić sobie z nimi w przyszłości. Pies, który cały ten okres przesiedzi w domu, bez kontaktu z naturą, innymi zwierzętami i odgłosami środowiska zewnętrznego, będzie najprawdopodobniej borykał się z różnymi lękami i brakiem pewności siebie. Co równie istotne - nauka czystości szczenięcia, który do 4 miesiąca życia nie wychodził z domu będzie znacznie bardziej utrudniona.

Dlatego tak ważne jest, by znaleźć złoty środek. Spacery z 2-miesięcznym szczeniakiem powinny być odpowiednio przemyślane - pies w trakcie kwarantanny nie powinien chodzić w miejsca, gdzie przebywa duża ilość nieznanych psów, by nie złapać jakiegoś wirusa. Można jednak wybrać się z nim w ustronne miejsce i spotkać się ze stabilnymi, zdrowymi psami, które mogą wnieść coś pozytywnego do socjalizacji szczenięcia.

Zanim pójdziemy na pierwszy spacer ze szczeniakiem, musimy przyzwyczaić go do noszenia obroży oraz smyczy, by nie fundować psu nadmiaru nowych wrażeń.

Jak powinny wyglądać spacery z 3-miesięcznym szczeniakiem?

Przede wszystkim spacery z trzymiesięcznym maluchem powinny być krótkie i dość częste. Dzięki temu szczeniak będzie miał możliwość nauczenia się załatwiania potrzeb na zewnątrz. Jak już wspomnieliśmy, nie należy brać psa w miejsca, w których może być narażony na kontakt z wirusami - trawnik pod blokiem nie będzie najlepszym miejscem dla malucha w trakcie kwarantanny. Lepiej wziąć szczeniaka do torby lub transportera dla psa i przenieść go w bardziej spokojne i mniej uczęszczane miejsce.

Torba to także dobry wybór, gdy szczeniak ma do czynienia ze zbyt dużą ilością bodźców podczas spaceru. Biorąc go na ręce możemy pomóc mu się wyciszyć i lepiej poradzić z nadmiarem informacji do przetworzenia. Musimy pamiętać, że pierwsze spacery z psem będą dla niego sporym stresem i całkowicie nowym doświadczeniem, dlatego powinny być krótkie i spokojne. Długość spaceru ze szczeniakiem w tym czasie nie powinna przekraczać kilkunastu minut. Dopiero w późniejszym czasie możemy pozwolić sobie na poznawanie nowych rzeczy, psich towarzyszy czy kontakt z różnymi zapachami i odgłosami miasta.

Spacery z 5-miesięcznym szczeniakiem

Gdy nasz szczeniak już nieco podrośnie i uzyska odporność poszczepienną, możemy stopniowo wydłużać czas wspólnych spacerów. Musimy jednak pamiętać, by psa nie przeforsować fizycznie i psychicznie.

Szczeniaka w wieku pięciu miesięcy możemy spokojnie brać ze sobą w bardziej ruchliwe i częściej uczęszczane miejsca, a także poznawać go z różnymi psami. W tym czasie można również rozpocząć szkolenie i wykorzystywać spacer do wspólnych treningów posłuszeństwa. Warto jednak pamiętać, by nie traktować tego tematu zbyt poważnie - nauka powinna przede wszystkim wiązać się ze wspólną zabawą, która świetnie cementuje relację.

Jak długie spacery ze szczeniakiem?

Pierwsze spacery szczeniaka powinny trwać maksymalnie 10-15 minut. Z czasem można je nieco wydłużyć, zwiększając jednocześnie odstępy między wyjściami. Spacer powinien być jak najbardziej spokojny, by pies miał możliwość swobodnego zapoznania się z terenem i przystosowania do nowej sytuacji. Jeśli zwierzak jest w nowym miejscu lub dzieją się wokół niego nowe rzeczy, obniżamy kryteria i dbamy o to by zwierzak się nie przebodźcował.

Jak często wychodzić ze szczeniakiem na spacer?

Szczenięta mają bardzo małe pęcherze i nie potrafią kontrolować wypróżnień. Dlatego, chcąc nauczyć psa czystości powinniśmy wychodzić z nim na zewnątrz tak często jak to możliwe. Co ile wychodzić ze szczeniakiem na dwór? Do około trzeciego miesiąca życia warto robić to nawet co jedną do dwóch godzin. Wychodzimy po każdej drzemce, posiłku i zabawie, wynosząc szczeniaka na rękach. Oczywiście powinniśmy nagradzać każde załatwienie potrzeb na zewnątrz.

Im szczeniak jest starszy, tym dłuższe przerwy między spacerami możemy robić. Gdy pies ma już 5-6 miesięcy, bez problemu powinien dać radę wytrzymać kilka godzin w domu. Ważne jednak, by nauczyć się odczytywać sygnały i nie doprowadzać do wpadek, zwłaszcza na późniejszym etapie rozwoju szczenięcia.

Spacer ze szczeniakiem - niezbędne akcesoria

Na spacer ze szczeniakiem oprócz obroży lub szelek i smyczy warto wziąć ze sobą saszetkę na przysmaki z zapasem różnych smakołyków, by móc nagradzać psa za przywołanie czy załatwienie się na zewnątrz. W tym przypadku polecamy wytrzymałą i praktyczną saszetkę na przysmaki Truelove Standard. Przydatna może być również ulubiona zabawka, która oprócz nagradzania może być pomocna w rozładowaniu emocji czy przekierowaniu zainteresowania szczeniaka.

Jeśli wychodzimy na nieco dłuższy spacer ze starszym szczeniakiem lub psim podrostkiem, warto wziąć ze sobą również linkę treningową. Nie powinniśmy puszczać luzem psa, który nie ma jeszcze wypracowanego skutecznego odwołania. Linka pozwoli szczeniakowi zaznać nieco więcej wolności i pomoże w pracy nad przywołaniem. Obowiązkowym elementem wyposażenia są również woreczki na odchody, które powinniśmy mieć ze sobą na każdym spacerze z psem.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium