Wśród osób aktywnych fizycznie popularnym stało się uprawianie sportów wraz z pupilem. Jest to idealny sposób, by w trakcie ćwiczeń na świeżym powietrzu poświęcić czas naszemu pupilowi. Miłośnicy spacerów mogą zainteresować się dogtrekkingiem, czyli aktywnością związaną ze spacerami z psem przypiętym na uprzęży do pasa właściciela. Tego typu aktywności często powiązane są z czytaniem map i odszukiwaniem punktów na niej zaznaczonych. Osoby, które chcą poczuć większy wysiłek, docenią canicross czyli bieg z psem, który stanowi rolę wspomagacza biegnącego człowieka. Wszystkie te aktywności łączy jeden element – smycz z amortyzatorem. Jakie są jej wady i zalety?
Zdrowy kręgosłup i ramiona
Każdy opiekun czworonoga przerabiał to nie raz. Wystarczy najmniejszy bodziec i pies ciągnie nas za sobą w dzikim pędzie. Każdorazowe szarpnięcie powoduje u opiekuna ból ramion i kręgosłupa ze względu na gwałtowność wykonywanych ruchów. Zdecydowaną zaletą amortyzowanej smyczy jest gwarancja, że nasz kręgosłup już nigdy więcej nie będzie odczuwał skutków nagłych szarpnięć.
Odrobina swobody
Żaden pies nie lubi być ograniczony przez długość smyczy. Dzięki amortyzowanej smyczy pies otrzymuje swobodę ruchu, dzięki czemu spacery stają się bardziej przyjemne zarówno dla czworonoga, jak i jego opiekuna. Właściciel nie musi zmieniać regulacji długości smyczy za każdym razem, kiedy pies chce podejść do jakiegoś obiektu.
Wygodne użytkowanie
Smycze amortyzowane, są idealnym uzupełnieniem pasa biodrowego dla biegaczy. Dzięki nim obydwie ręce w trakcie biegu czy spaceru są wolne, co znacznie wpływa na komfort w wykonywania aktywności fizycznej. Rozwiązania te są również idealne dla miłośników kolarstwa. Dzięki elastycznej konstrukcji nadmiar smyczy nie zwisa przy kole w trakcie jazdy, tym samym jest bezpieczna zarówno dla osoby jadącej na rowerze, jak i psa, który biegnie tuż obok.
Nie do nauki
To co dla jednych będzie zaletą dla innych będzie wadą. Smycze amortyzowane nie sprawdzą się jako narzędzie do nauki chodzenia z psem na smyczy. Zastosowana amortyzacja daje czworonogowi dodatkową przestrzeń (nawet 50 cm) co nie wpływa pozytywnie na budowanie prawidłowych postaw.
Kontrola w konfrontacji
Amortyzowana smycz może okazać się sporym minusem, jeżeli nasz pies ma skłonność do wyrywania się w stronę innych psów. Zapinając smycz o bazowej długości 130 cm, musimy pamiętać, że pies tak naprawdę ma do dyspozycji 180 cm, co może okazać się zagrożeniem w konfrontacji z innym psem.
Podsumowanie
Smycze amortyzowane znajdą spore grono zwolenników ze względu na szerokie zastosowanie. Prawdopodobnie znajdą równie wielu przeciwników. Jest to rozwiązanie, które bez wątpienia docenią miłośnicy długich spacerów lub biegów terenowych. Fani kolarstwa docenią wygodę korzystania z tej smyczy ze względu na brak problemu z jej zaplątywaniem. Osoby mające problemy z kręgosłupem odczują zdecydowaną różnicę podczas spacerów z energicznym pupilem. Produkt ten nie odnajdzie się jednak w roli narzędzia do nauki chodzenia na smyczy i gdy nasz pies zbyt żywiołowo reaguje na inne zwierzęta.
Zobacz również: Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?