TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Umiejętność spokojnego chodzenia na smyczy należy do podstawowych rzeczy, które powinniśmy wypracować z naszym psem. Niestety, zdarza się, że pies ciągnie, szarpie, wyrywa się, albo boi się i za nic w świecie nie chce ruszyć się z miejsca. Co robić w takim wypadku? Jak nauczyć starszego psa chodzić na smyczy, a jak przeprowadzić tę naukę u szczenięcia?

Jak nauczyć chodzenia na smyczy szczeniaka? Pierwsze kroki

Zanim weźmiemy szczeniaka na pierwszy spacer, powinniśmy spokojnie przyzwyczaić go do akcesoriów spacerowych w bezpiecznym i znanym mu terenie. W tym celu należy zakładać psu obrożę i szelki kilka razy w ciągu dnia, by miał możliwość oswojenia się z ich noszeniem. Za każdym razem podczas zakładania szelek warto szczeniaka nagradzać, by skojarzył sobie ten proces z czymś przyjemnym.

Gdy już szczeniak nie zwraca uwagi na to, co ma na sobie, następnym krokiem jest przypięcie smyczy do szelek. Początkowo warto puścić ją luzem, by pies zwyczajnie przyzwyczaił się do tego uczucia. Dopiero na późniejszym etapie możemy wziąć smycz w dłoń i pospacerować razem po mieszkaniu. Całość procesu oczywiście powinna być pełna pochwał i nagradzania. Jeśli szczeniak już czuje się komfortowo podczas spacerowania na smyczy po mieszkaniu, możemy ruszyć za próg.

Tu mogą pojawić się dwa problemy - onieśmielony zwierzak stanie w miejscu i nie będzie chciał ruszyć, lub dostanie głupawki i zacznie ciągnąć w każdym możliwym kierunku. W obu sytuacjach powinniśmy wykazać się dużą cierpliwością, dając psu czas na uspokojenie się i podejście do nas (i wtedy sowicie go nagrodzić) lub oferując mu wsparcie i zachęcając smakołykami i zabawką do ruszenia się z miejsca.

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy?

Nauka podstaw chodzenia na smyczy ze szczeniakiem może wydawać się banalnie prosta. Problem pojawia się jednak, gdy mamy do czynienia z dorosłym, większym psem, który nigdy nie został tego nauczony. Jak nauczyć dużego psa chodzić na smyczy?

Wszelkie działania zależą od tego, w czym dokładnie tkwi problem. Jeśli psiak obawia się smyczy, należy postępować z nim dokładnie tak, jak w przypadku szczeniaka, stopniowo wprowadzając akcesoria w domu, a następnie wychodząc na zewnątrz i zachęcając do stawiania dalszych kroków. Co jednak w przypadku, gdy świat zewnętrzny jest dla naszego czworonoga znacznie bardziej atrakcyjny i po podpięciu smyczy pies ciągnie niczym urodzony zaprzęgowiec?

Wówczas mamy kilka strategii do wyboru. Jedną z najpopularniejszych jest tzw. „drzewko”, polegające na tym, że za każdym razem, gdy pies napnie smycz, my stajemy w miejscu uniemożliwiając mu pójście dalej. Dopiero gdy zwierzak poluzuje smycz będzie mógł ruszyć w wybranym przez siebie kierunku. Takie działanie sprawdza się, jeśli psiak ciągnie do konkretnego celu, a nie napina smycz bez względu na obrany kierunek. Dodatkowo, u szczególnie upartych czworonogów można spróbować strategii cofania się od wybranego przez nich celu. W ten sposób pies uzyskuje komunikat - im bardziej ciągniesz tym bardziej oddalasz się od swojego celu. Jak jesteś spokojny i nie napinasz smyczy - idziesz do przodu.

U zwierząt, które mają tendencję do ciągnięcia bez konkretnego celu, praca jest znacznie trudniejsza. Wymaga to wprowadzenia pewnych ćwiczeń i stałego nagradzania psa w momentach, gdy smycz jest luźna, a także upominania za każdym razem, gdy pies napnie smycz. W wyjątkowo ciężkich przypadkach warto skonsultować się z behawiorystą, który na żywo zweryfikuje, w czym dokładnie tkwi problem i zaleci odpowiednie ćwiczenia.

Więcej o problemie ciągnięcia na smyczy znajdziesz w artykule: Pies ciągnie na smyczy? Poznaj nasze sposoby na przyjemny spacer z psem

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Różne narzędzia

Wiele osób szukając sposobu, jak nauczyć chodzić psa na smyczy trafia na różne narzędzia, które mają za zadanie przyspieszyć proces nauki i znacznie ją ułatwić. Taką tendencję widać szczególnie u właścicieli większych psiaków, którzy nie są w stanie poradzić sobie z ich siłą. Jednak czy tego typu narzędzia faktycznie są dobre dla naszego pupila?

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do nauki chodzenia na smyczy są szelki typu easy-walk. Oryginalnie mają one konstrukcję szelek norweskich, jednak posiadają dodatkowe zapięcie na smycz z przodu. Niestety, ze względu na budowę szelek i mechanizm działania, nie są one polecane przez zoofizjoterapeutów. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą w tym wypadku szelki guard dla psa z dodatkowym zapięciem z przodu. Warto jednak pamiętać, by nie stosować tego narzędzia zbyt często, a jedynie w sytuacjach, w których ciężko jest opanować ciągnącego psa.

Innym narzędziem do nauki chodzenia na smyczy jest halter, zwany także kantarem. Zakłada się go na pysk psa, a jego działanie polega na wykręcaniu głowy zwierzęcia w momencie pociągnięcia na smyczy. Takie narzędzie może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza u psów, które mają tendencję do nagłych zrywów, ponieważ może powodować poważne urazy kręgosłupa szyjnego.

Niektórzy właściciele stosują również kolczatki do oduczenia psa ciągnięcia na smyczy. Niestety, choć jest to powszechne narzędzie treningowe, w większości przypadków jest źle stosowane, dlatego raczej nie nadaje się do nauki chodzenia na smyczy, ponieważ powinno być wykorzystywane wyłącznie pod okiem doświadczonego trenera.

W naszym sklepie tiptop24.pl oferujemy szeroki wybór smyczy, szelek i akcesoriów do nauki chodzenia na smyczy, które pomogą Ci i Twojemu psu w tej ważnej części szkolenia. Podczas wyboru odpowiedniej smyczy dla psa, zwróć uwagę na jej długość i materiał, aby zapewnić maksymalny komfort dla obu stron. Dzięki różnorodności naszych produktów, dostosowanych do potrzeb psów różnych ras i rozmiarów, znajdziesz idealne rozwiązanie do efektywnej i bezpiecznej nauki chodzenia na smyczy.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium