Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać rabat 7% na pierwsze zakupy, dostęp do unikalnych promocji - bądź na bieżąco!
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany adres email informacji handlowej w rozumieniu art.10 ust.1 ustawy z dnia 18.07.2002 o świadczeniu usług drogą elektroniczną od TIP-TOP Agnieszka Pawlicka.
Bestsellery
 
Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (14 dni na zwrot towaru)
  • Szyfrowane dane i transakcje
Kontakt

Biuro

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka
ul. Elżbiety Zawackiej 43
66-400 Gorzów Wlkp.

Magazyn (zwroty)

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka (magazyn)
ul. Elżbiety Zawackiej 43
66-400 Gorzów Wlkp.

Ropiejące oczy u psa

0
Ropiejące oczy u psa

Ropiejące oczy psa z różnych powodów może być jednorazowym i niegroźnym incydentem. Może też jednak oznaczać bardzo poważne problemy zdrowotne naszego pupila. Jak zatem rozpoznać skalę problemu, a przede wszystkim, jak poradzić sobie z ropiejącym okiem naszego psa?

Dlaczego psu ropieją oczy?

Oczy, do utrzymania ich zdrowej kondycji, potrzebują stałego nawilżenia. Zarówno jak u ludzi, tak i u zwierząt tym nawilżeniem są łzy. Dzięki spływaniu z kanalików łzowych dbają o oczyszczenie gałki ocznej i zapobiegają przed jej wysuszaniem. Ropiejące oczy stanowią sygnał, że w oku wytworzył się stan zapalny.

Przyczyny ropiejących psich oczu

Ropiejące oczy są zjawiskiem obecnym w mniejszym lub większym stopniu w życiu psa. Najczęściej kojarzone jest z zapaleniem spojówek. Inne objawy tej choroby to między innymi nadmierne mruganie, zaczerwienienie oczu i pocieranie łapkami ich okolic przez pupila. W wielu przypadkach ropiejące oczy stanowią jednorazowy incydent związany z działaniem alergenów z otoczenia (pyłki, trawy) lub tych występujących w pokarmach.

Jak czyścić ropiejące oczy?

W sytuacji, kiedy zauważymy ropę w oku naszego psa powinniśmy niezwłocznie podjąć odpowiednie działania. Zbyt późna reakcja doprowadzić może do zalepiania powiek i infekcji bakteryjnych. Do przemywania oczu stosować można nawet najprostsze środki, takie jak ciepła woda lub roztwór soli fizjologicznej. W niektórych przypadkach skuteczna w zastosowaniu jest również esencja herbaciana.

Gdy czyszczenie nie pomoże

Jeżeli problem ropiejącego oka nie znika po kilku dniach, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który wprowadzi leczenie tej dolegliwości. Odpowiednio przeprowadzona diagnostyka w sposób dokładny pozwoli określić pochodzenie przypadłości na którą cierpi pies. Przy infekcjach bakteryjnych kluczowym będzie wprowadzenie maści i kremów zawierających antybiotyki. Pozwolą one wyeliminować stany zapalne. Dla psich alergików konieczne będzie usunięcie czynników pobudzających alergię. W tym celu konieczne jest wprowadzenie diety eliminacyjnej, która pozwoli pozbyć się z posiłku elementów powodujących reakcje alergiczne. W pozostałych przypadkach chorób ogólnoustrojowych może być konieczne wprowadzenie leczenia farmakologicznego, o czym zadecyduje lekarz weterynarii.

Profilaktyka

Problem ropiejących oczu w wielu przypadkach jest możliwy do rozwiązania w domowych warunkach. Eliminacja tej przypadłości w większości opiera się o prawidłowe zachowanie higieny okolic oczu naszego psa. Podstawą jest regularna kontrola oczu pod kątem usuwania ewentualnych zabrudzeń z ich okolic. W trakcie kąpieli pamiętajmy o ochronie oczu przed działaniem szkodliwych środków, na spacerach natomiast unikajmy miejsc mocno zanieczyszczonych. Problem ropiejących oczu ściśle powiązany jest również z obowiązkową profilaktyką zdrowotną. Nie zapominajmy o regularnych szczepieniach chroniących przed chorobami zakaźnymi i o odrobaczaniu, które wyeliminuje szkodliwe bakterie z organizmu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium