TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Ropiejące oczy u psa

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Ropiejące oczy psa z różnych powodów może być jednorazowym i niegroźnym incydentem. Może też jednak oznaczać bardzo poważne problemy zdrowotne naszego pupila. Jak zatem rozpoznać skalę problemu, a przede wszystkim, jak poradzić sobie z ropiejącym okiem naszego psa?

Dlaczego psu ropieją oczy?

Oczy, do utrzymania ich zdrowej kondycji, potrzebują stałego nawilżenia. Zarówno jak u ludzi, tak i u zwierząt tym nawilżeniem są łzy. Dzięki spływaniu z kanalików łzowych dbają o oczyszczenie gałki ocznej i zapobiegają przed jej wysuszaniem. Ropiejące oczy stanowią sygnał, że w oku wytworzył się stan zapalny.

Przyczyny ropiejących psich oczu

Ropiejące oczy są zjawiskiem obecnym w mniejszym lub większym stopniu w życiu psa. Najczęściej kojarzone jest z zapaleniem spojówek. Inne objawy tej choroby to między innymi nadmierne mruganie, zaczerwienienie oczu i pocieranie łapkami ich okolic przez pupila. W wielu przypadkach ropiejące oczy stanowią jednorazowy incydent związany z działaniem alergenów z otoczenia (pyłki, trawy) lub tych występujących w pokarmach.

Jak czyścić ropiejące oczy?

W sytuacji, kiedy zauważymy ropę w oku naszego psa powinniśmy niezwłocznie podjąć odpowiednie działania. Zbyt późna reakcja doprowadzić może do zalepiania powiek i infekcji bakteryjnych. Do przemywania oczu stosować można nawet najprostsze środki, takie jak ciepła woda lub roztwór soli fizjologicznej. W niektórych przypadkach skuteczna w zastosowaniu jest również esencja herbaciana.

Gdy czyszczenie nie pomoże

Jeżeli problem ropiejącego oka nie znika po kilku dniach, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który wprowadzi leczenie tej dolegliwości. Odpowiednio przeprowadzona diagnostyka w sposób dokładny pozwoli określić pochodzenie przypadłości na którą cierpi pies. Przy infekcjach bakteryjnych kluczowym będzie wprowadzenie maści i kremów zawierających antybiotyki. Pozwolą one wyeliminować stany zapalne. Dla psich alergików konieczne będzie usunięcie czynników pobudzających alergię. W tym celu konieczne jest wprowadzenie diety eliminacyjnej, która pozwoli pozbyć się z posiłku elementów powodujących reakcje alergiczne. W pozostałych przypadkach chorób ogólnoustrojowych może być konieczne wprowadzenie leczenia farmakologicznego, o czym zadecyduje lekarz weterynarii.

Profilaktyka

Problem ropiejących oczu w wielu przypadkach jest możliwy do rozwiązania w domowych warunkach. Eliminacja tej przypadłości w większości opiera się o prawidłowe zachowanie higieny okolic oczu naszego psa. Podstawą jest regularna kontrola oczu pod kątem usuwania ewentualnych zabrudzeń z ich okolic. W trakcie kąpieli pamiętajmy o ochronie oczu przed działaniem szkodliwych środków, na spacerach natomiast unikajmy miejsc mocno zanieczyszczonych. Problem ropiejących oczu ściśle powiązany jest również z obowiązkową profilaktyką zdrowotną. Nie zapominajmy o regularnych szczepieniach chroniących przed chorobami zakaźnymi i o odrobaczaniu, które wyeliminuje szkodliwe bakterie z organizmu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium