TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Zapalenie spojówek u psa – objawy, przyczyny, leczenie

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Zapalenie spojówek u psa – ile trwa i czym jest?

Zapalenie spojówek u psa to po prostu stan zapalny, który może rozwijać się zarówno w jednym oku, jak również w obu. Jest to stosunkowo powszechna dolegliwość, która objawia się przede wszystkim intensywnym łzawieniem, skutkującym tym, że otaczająca oko lub oczy sierść nieustannie jest wilgotna.

Podczas postępowania choroby przy powiece lub powiekach powstaje wysięk zapalny, powodujący tworzenie się tak zwanych śpiochów, czyli zaschniętych, wytworzonych z zanieczyszczeń grudek. Jest to naturalny sposób organizmu na radzenie sobie z dolegliwością, podczas którego oko samodzielnie się „oczyszcza”. Zapaleniu spojówek towarzyszą też inne objawy, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Czy zapalenie spojówek u swojego pupila można zlekceważyć? Ile trwa dolegliwość i czy w jaki sposób można ją wyleczyć? Trzeba mieć świadomość tego, że zapalenie spojówek może mieć bardzo różne przyczyny – czasem dość błahe, a czasem bardzo złożone. Nigdy jednak nie należy lekceważyć symptomów, ponieważ nieleczony stan zapalny może skutkować poważnymi powikłaniami – uszkodzeniem twardówki lub rogówki oraz częściową, a w skrajnych przypadkach całkowitą utratą wzroku.

Zapalenie spojówek u psa – objawy

Po czym można rozpoznać zapalenie spojówek u psa? Objawy – niezależnie od przyczyny dolegliwości – są zazwyczaj podobne i, jeżeli na co dzień poświęca się zwierzakowi wystarczająco dużo uwagi, stosunkowo łatwo zauważalne. Pierwszym symptomem są zazwyczaj łzawiące oczy, a na kolejnym etapie – wyciekający śluz lub wydzielina ropna. Należy też zwrócić uwagę na czerwone białka u psa i opuchliznę dokoła oczu. Innym symptomem wskazującym na dolegliwość może być częste mrużenie oczu przez psa.

Zwracajmy też uwagę na nietypowe zachowanie czworonoga. Częste drapanie okolic chorego oka i pocieranie głową o przedmioty i podłoże może jeszcze bardziej podrażniać chore miejsce, zanieczyszczać je, a co za tym idzie, doprowadzać do pogłębienia się stanu zapalnego. Wówczas można zaobserwować kolejne, nasilone objawy – zarówno ogólnoustrojowe (apatia, gorączka), jak i dotyczące narządu wzroku, takie jak zapadnięcie gałki ocznej, wyschnięcie trzeciej powieki czy spastyczny skurcz powiek.

Jak rozpoznać, co powoduje zapalenie spojówek u psa? Objawy, niezależnie od przyczyny, często są podobne, dlatego nie należy diagnozować problemu samodzielnie. Jedynym właściwym rozwiązaniem jest udanie się do weterynarza, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze, niepokojące symptomy, mogące wskazywać na zapalenie spojówek u psa. Ile trwa choroba? Leczony stan zapalny może zostać zażegnany w ciągu kilku-kilkunastu dni.

Zapalenie spojówek u psa – przyczyny

Jak leczyć zapalenie spojówek u psa? Jakie krople stosować na psie oczy i jak pomóc zwierzakowi? Pytań jest wiele, a podstawą do znalezienia na nie odpowiedzi jest zdiagnozowanie przyczyny, jaka leży u podstaw dolegliwości.

Przyczynami zapalenia spojówek u psów mogą być:

  • wirusy – za chorobę mogą odpowiadać między innymi wirusy nosówki psów czy wirus CDV, które mają tendencję do rozprzestrzeniania się w obrębie spojówki oczu;
  • bakterie – spojówka uszkodzona przez ciało obce lub dotknięta wirusem ma tendencje do zapaleń bakteryjnych, wywołanych na przykład przez gronkowce czy paciorkowce. Bakterie mogą też być główną przyczyną zapalenia spojówki, choć zdarza się to stosunkowo rzadko;
  • alergie – z uwagi na to, że spojówki są narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych, często padają „ofiarami” alergenów – na przykład pyłków z drzew, kurzu, czy pierza;
  • ciała obce – a dokładniej ciała obce, które dostają się do oka. Może nim być zarówno rzęsa, która rosnąc nieprawidłowo dostała się do spojówki, jak i cząsteczka kurzu lub część niewielkiego przedmiotu;
  • czynniki chemiczne – tak samo jak oczy ludzkie, psie również mogą zostać podrażnione czynnikami chemicznymi, takimi jak opary, dym tytoniowy lub środki higieniczne i pielęgnacyjne, które nie powinny mieć kontaktu z oczami zwierzęcia;
  • pasożyty – z zapaleniem spojówki o charakterze pasożytniczym mogą spotkać się przede wszystkim właściciele psów, którzy zabierają swoje futrzaki na egzotyczne wakacje. W Polsce pasożyty odpowiadające za tę chorobę są spotykane rzadko.

Warto mieć świadomość tego, że prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia spojówek wzrasta, gdy pupil zmaga się z innymi schorzeniami oczu. Należy tu wskazać przede wszystkim na:

  • Zespół suchego oka – czyli suche zapalenie rogówki i twardówki, u którego podstaw leżą dysfunkcje procesów produkcji i wydzielania łez. Ta bolesna dolegliwość sprzyja występowaniu zapalenia spojówki.
  • Grudkowe zapalenie trzeciej powieki – jest to choroba wirusowa, która często występuje z infekcją bakteryjną. W jej efekcie grudki chłonne, znajdujące się wewnątrz trzeciej powieki, powiększają się i podrażniają spojówkę, doprowadzając tym samym do stanu zapalnego. Występuje wówczas grudkowe zapalanie spojówek u psa.

Grudkowe zapalanie spojówek u psa podrażnia oko, powodując tym samym swędzenie i pieczenie.

Jak leczyć zapalenie spojówek u psa?

Jak leczyć zapalenie spojówek u psa? Przede wszystkim – nie na własną rękę. Istnieją co prawda krople do oczu dla psa bez recepty, które można kupić w sklepach zoologicznych, jednak pamiętajmy, że podejmując decyzję o leczeniu samodzielnie i korzystając z niewłaściwych środków, najpewniej nie tylko nie pomożemy psu, ale wręcz możemy mu zaszkodzić. Co w takim razie zrobić, widząc łzawiące oczy u psa? Czym przemywać oczy, gdy podejrzewamy zapalenie spojówek?

Krople do oczu dla psa bez recepty

Tak naprawdę jedynym słuszną decyzją, gdy widoczne są symptomy wskazujące na zapalenie spojówek, jest udanie się z psem do weterynarza. Zdarza się, że wystarczającym rozwiązaniem będą zapisane przez weterynarza krople do oczu dla psa bez recepty oraz właściwa, wskazana przez lekarza pielęgnacja oczu psa. Pamiętajmy jednak, że to, czym przemywać oczy psu, zawsze zależy od decyzji weterynarza.

Jak leczyć łzawiące oczy u psa – czym przemywać i jak podać psu krople do oczu? Na czerwone białka u psa i inne symptomy zapalenia spojówki odpowiednie mogą być na przykład naturalne krople VIZOOVET PROTECT,  które już w ciągu kilku minut przynoszą ulgę psim oczom. Taki płyn wspomaga usunięcie ciał obcych z oka i łagodzi podrażnienia. Stosuje się go poprzez nawilżenie konturu oczu, a następnie czyszczeniu ich kompresem od krawędzi wewnętrznej do zewnętrznej, unikając bezpośredniego dotykania powierzchni oka.

To oczywiście tylko przykładowy produkt na zapalenie spojówek u psa. Jakie krople kupić i jak podać psu krople do oczu to pytania, na które precyzyjnych odpowiedzi powinien udzielić Ci zaufany weterynarz.

Czerwone białka u psa – gdy krople nie wystarczają

Nie jest powiedziane, że same krople do oczu dla psa bez recepty wystarczą. Choroba o podłożu bakteryjnym może wymagać również stosowania antybiotyków, a spowodowana alergią – leczenia farmakologicznego. Jeżeli zapalenie spojówki jest wywołane obecnością ciała obcego, konieczne jest usunięcie go.

Pielęgnacja oczu psa to podstawa

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dał Ci odpowiedzi na pytanie, czym jest zapalenie spojówek u psa, czym przemywać oczy psu i jakie są objawy tej choroby. Pamiętaj jednak, że najlepsza jest profilaktyka, czyli regularna pielęgnacja oczu psa, polegająca przede wszystkim na obmywaniu psich oczu specjalnymi płynami o neutralnym pH. Pielęgnacja oczu psa jest ważna przede wszystkim w przypadku ras o spłaszczonym pysku i płytko osadzonych oczach, takich jak pekińczyk, buldogi, bokser, shih tzu czy pudel.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium