TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Pies nie chce załatwiać się na zewnątrz – co robić?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Przy podejmowaniu decyzji o adopcji czy kupieniu psa, w głowie potencjalnego, przyszłego właściciela pojawia się wiele pytań. Bez wątpienia jednym z częstszych dylematów jest, co zrobi, gdy pies będzie załatwiać się w domu? Problem nietrzymania moczu jest faktycznie zjawiskiem kłopotliwym, jednak odpowiednie działania zaprowadzą psa i właściciela do sukcesu.

Dlaczego pies załatwia się w domu?

Powodów, dla których pies załatwia swoje potrzeby w domu, a nie na dworze, jest wiele. Podstawowym jest fakt, że czworonóg nie został nauczony tego, że tak nie należy robić. Edukacja młodego psa w dużej mierze powinna opierać się o naukę prawidłowej toalety. Szczeniaki stopniowo muszą być przyzwyczajane, że miękki dywan nie jest podłożem pod załatwianie swoich potrzeb. Często jednak, ze względu na czynniki niezależne od zwierzęcia, nauka ta trwa zbyt długo i zwierzę przyzwyczaja się do korzystania z „miękkiej” toalety, zamiast korzystać z tego co oferuje park czy skwer. Bez wątpienia innym powodem, dla którego pies wybiera załatwianie się w domu, jest czas spaceru. Pies czasem potrzebuje dłuższej chwili na odnalezienie miejsca, w którym będzie mógł się załatwić. Spacer, który trwa 5 minut nie gwarantuje możliwości znalezienia właściwego miejsca na załatwienie potrzeb. Ważnym powodem, dla którego pies nie wydala się na dworze jest stres. Może być on związany zarówno ze sposobem w jaki prowadzimy zwierzę, jak i z tym w jakie miejsca kierujemy się na spacer. Miejsca ruchliwe, wśród samochodów i obcych nie będą dla psa odpowiednimi do załatwienia się.

Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze?

Nauka załatwiania się psa na dworze powinna być oparta na dwóch czynnikach – opanowaniu i systematyczności. Ostatnią rzeczą na jaką możemy sobie pozwolić w trakcie nauki to krzyk. Zestresowany pies nie podejmie z nami współpracy, co za tym idzie będziemy mogli zapomnieć o osiągnięciu korzystnych rezultatów. Zwierzę oczywiście powinno otrzymywać od nas sygnały, że jego zachowanie jest złe, jednak nie mogą być one oparte o przemoc i krzyk. Ważnym elementem są częste spacery. Pies, który często chodzi na spacery nawet te krótsze ma możliwość zrozumienia, że to właśnie dwór jest miejscem na załatwianie własnych potrzeb. Warto nagradzać każdorazowe załatwienie się psa na dworze. Przydatne do tego będą smakołyki, które lubi nasz czworonożny przyjaciel. W pracy ze szczeniakami, które korzystają z maty do załatwiania potrzeb ważne jest wyprowadzanie psa razem z matą i pozwalanie mu na korzystanie z niej na powietrzu, aby stopniowo uczyć się nowego środowiska. Mata z czasem zostanie zastąpiona przez trawnik.

A może wizyta u weterynarza?

Jeżeli problem ten wygląda inaczej, może warto poszukać odpowiedzi u weterynarza. Głównym czynnikiem, dla którego pies nie trzyma moczu, jest choroba. Czworonóg, który do tej pory załatwiał swoje potrzeby na dworze i nagle przestał najpewniej jest chory. Pies, tak jak człowiek, może cierpieć na przeziębienie pęcherza, kamienie nerkowe czy cukrzycę. W tym przypadku koniecznie udaj się do weterynarza, który skieruje psa na badania krwi i moczu oraz podejmie dalsze kroki leczenia.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium