TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Pielęgnacja psa - jak dbać o naszego czworonoga?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Większość osób słysząc o pielęgnacji psa ma na myśli głównie pielęgnację sierści. Jednak regularne czesanie i mycie to jedynie niewielki procent podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych czworonoga. Choć instynktownie wiemy, jak dbać o swojego psa, zdarza nam się zapominać o niektórych mniej oczywistych elementach higieny psów. Z kolei brak odpowiedniej pielęgnacji może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami i chorobami. Jak dbać o higienę psa na co dzień? Czy pielęgnacja psów różni się w zależności od rasy?

Pielęgnacja psa - jak dbać o psią sierść?

Pielęgnacja sierści u psa w znacznej mierze zależy od rodzaju szaty oraz trybu życia, jaki pies prowadzi. Zwierzęta z dużą ilością podszerstka będą wymagały porządnego wyczesywania, zwłaszcza w okresach linienia. Z kolei te z gęstym, rosnącym włosem okrywowym potrzebują regularnego szczotkowania, które pozwoli uniknąć kołtunów. Rasy szorstkowłose będą wymagać regularnego trymowania 

Zarówno psom wystawowym jak i tym domowym z włosem okrywowym, dobrze jest również zafundować raz na jakiś czas wizytę u groomera, który zadba o ich komfort i skróci sierść w taki sposób, by nie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu.To istotne zwłaszcza jeśli włos utrudnia widzenie lub uniemożliwia wygodne poruszanie się.

Pielęgnacja psa to także odpowiednia dieta - bez tego jakość okrywy włosowej będzie w kiepskim stanie, a sierść będzie się kołtunić. Dobrej jakości karma bogata w wartościowe źródła białka oraz suplementacja kwasów omega3 pozwolą utrzymać psią szatę w dobrej kondycji. Więcej porad na temat pielęgnacji psiej sierści znajdziesz w naszym poprzednim artykule.

Jak często kąpać psa?

Pielęgnacja psiej sierści to również kąpiele. O ile psy z krótkim włosem praktycznie nie potrzebują mycia, tak zwierzęta z długą szatą powinny być kąpane regularnie. Jak często? To zależy od aktywności oraz rodzaju sierści. Generalnie zasada jest dość prosta: należy robić to tak rzadko, jak to możliwe i tak często jak jest to konieczne.

Indywidualnie oceniamy stan szaty, stopień zabrudzenia czy zapach zwierzaka i na tej podstawie decydujemy o konieczności kąpieli. Warto jednak pamiętać, by zawczasu przyzwyczaić psa do mycia, żeby maksymalnie zredukować stres podczas zabiegów pielęgnacyjnych. O tym, jak zachęcić psa do do kąpieli możesz przeczytać w naszym artykule.

Jak pielęgnować psa? Higiena uszu

Higiena psa to także regularna kontrola stanu małżowin. Dotyczy to szczególnie psów z oklapniętymi uszami. Brak wentylacji uszu sprawia, że wnętrze małżowiny jest ciepłe i wilgotne, dzięki czemu staje się idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów oraz innych mikroorganizmów. Szczególnie ważne jest szybkie osuszenie uszu po kąpieli lub pływaniu. Warto również raz na jakiś czas wywijać małżowinę, by poprawić wentylację. Jeśli widzimy, że wnętrze ucha jest zabrudzone, należy poddać je czyszczeniu z pomocą specjalistycznych środków i chusteczek higienicznych lub gazików. Z kolei, gdy stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu pobrania wymazu i wdrożenia leczenia.

U psów ze stojącymi uszami nie ma konieczności regularnego czyszczenia uszu. Warto jednak raz na jakiś czas sprawdzić ich stan. W wyniku alergii pokarmowej lub osłabienia organizmu może dojść do rozwinięcia się stanu zapalnego i pojawienia się brzydkiej wydzieliny we wnętrzu ucha. Wówczas dobrze jest udać się do lekarza, by znaleźć przyczynę i podać odpowiednie leki.

Pielęgnacja oczu psa 

Większość psów nie potrzebuje regularnej pielęgnacji oczu, jednak przedstawiciele niektórych ras mają problemy z zaciekami lub nadmiernym łzawieniem. Są to przede wszystkim psiaki z dłuższym włosem okrywowym, który może podrażniać gałkę oczną powodując problemy okulistyczne. Dolegliwości te mogą również pojawić się u psów brachycefalicznych, które ze względu na skróconą czaszkę mają nienaturalnie wyłupiaste oczy.

Łzawiące oczy i brzydkie zacieki mogą być także objawem alergii lub nietolerancji pokarmowej, a także m.in. wynikiem nieprawidłowej budowy powieki lub zatkanych kanalików łzowych. Jeśli problem jest poważny, warto skonsultować go z weterynarzem-okulistą, jednak jeśli to jedynie kwestia sezonowych problemów wynikających z alergii lub podrażnienia, można korzystać ze specjalnych płynów do przemywania oczu. 

Jeśli Twój pies ma problemy ze wzrokiem, polecamy krople do oczu Vizoovet Protect, stworzone z 100% naturalnych składników. Krople szczególnie zalecane są dla psów z zespołem suchego oka. Krople te szybko redukują zaczerwienienie, częstotliwość mrugania i pocierania oka, przynosząc ulgę już po kilku minutach.

Jeśli nie mamy płynu, najlepiej użyć przegotowanej wody i czystej ściereczki. Używanie różnego rodzaju naparów może pogłębić problem i dodatkowo podrażnić oko.

Pielęgnacja psich łap

O pielęgnacji psich łap najczęściej mówi się zimą, gdy na chodnikach miast pojawia się sól i różne substancje chemiczne mogące powodować poważne podrażnienia psich opuszków. Wówczas warto rozważyć zakup butów dla psa, a także odpowiednich kosmetyków, które w naturalny sposób wzmocnią ich odporność. 

Jednak nie tylko zimą należy pamiętać o pielęgnacji psich łap. Regularne przycinanie pazurów jest konieczne, zwłaszcza jeśli pies sam ich nie ściera. Zbyt długie pazury mogą oddziaływać na sposób poruszania się i prowadzić do mikrouszkodzeń stawów.

W razie pojawienia się uszkodzeń opuszków dobrze jest smarować je specjalnym preparatem oraz zabezpieczać za pomocą bandaża lub obuwia ochronnego. Więcej na temat pielęgnacji psich łap możesz przeczytać w naszym artykule.

Higiena jamy ustnej psa

Ostatnim, jednak nie mniej istotnym elementem dbania o pupila jest pielęgnacja jamy ustnej. Higiena psów pod tym względem często pozostawia wiele do życzenia, ponieważ spore grono właścicieli nie zdaje sobie sprawy z konieczności regularnego mycia zębów i kontroli stanu jamy ustnej. 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty do mycia zębów dla psów: od past, poprzez żele aż po specjalne ściereczki. Oprócz tego dobrze jest podawać psu regularnie gryzaki, które pomogą mu ścierać nadmiar osadu i ograniczyć tworzenie się kamienia nazębnego. To, jak często konieczne będzie mycie zębów u czworonoga zależy od indywidualnych predyspozycji. Niektóre zwierzęta mogą wymagać nawet codziennej higieny jamy ustnej. Innym wystarczy raz w tygodniu. Jeśli problem kamienia nazębnego jest zaawansowany, warto umówić się z lekarzem na zabieg sanacji, ponieważ problemy stomatologiczne mogą oddziaływać na funkcjonowanie całego organizmu, a osad jest idealną pożywką dla bakterii.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium