TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak dbać o łapy psa? Poradnik na temat pielęgnacji psich łap

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Pielęgnacja psich łap – dlaczego jest ważna?

Chociaż psy udomowiono już przed kilkudziesięcioma tysiącami lat, wielu z nas nadal widzi w nich – przynajmniej w pewnych aspektach – dziko żyjące wilki, które niemal ze wszystkim poradzą sobie same. Wielu ludziom wydaje się na przykład, że łapy tych czworonogów są naturalnie przystosowane do przemierzenia dużych odległości i biegania po różnych nawierzchniach.

Ile jest w tym prawdy? Cóż… przodkowie naszych psów faktycznie posiadali łapy przystosowane do codziennych biegów, polowań i przemierzania wielu kilometrów dziennie. Jednak czym innym jest chodzenie po leśnej dżungli, a czym innym po miejskiej, w której dominują twarde, często nierówne nawierzchnie, szorstki asfalt i resztki zbitego szkła. Często względy genetyczne konkretnych ras oraz styl życia (np. spędzanie większości czasu w mieszkaniu) decydują o tym, że warstwa rogowa opuszek jest cieńsza, a łapki słabsze i bardziej podatne na podrażnienia i zranienia.

Opuszki łap stanowią też amortyzatory przy skakaniu oraz chronią kości i stawy przed urazami. Dlatego naprawdę warto o nie zadbać!

Nie tylko czerwone opuszki u psa, czyli skąd wiedzieć, że z psimi łapami jest coś nie tak?

Wbrew temu, co może się wydawać, psie łapy narażone są na różne dolegliwości, które – co oczywiste – mogą odbić się na komforcie jego życia i codziennym funkcjonowaniu. Już same starte poduszki u psa mogą być problemem – ból i podrażnienia mogą utrudniać psu poruszanie się, a co za tym idzie, zniechęcać do zabawy, spacerów, a nawet zrobienia kilku kroków do miski z karmą. Zaniedbane, osłabione opuszki są natomiast bardziej narażone na oparzenia, na przykład podczas spacerowania latem po rozgrzanym asfalcie. Czyszczenie łap psa po spacerze jest zresztą ważne nie tylko dla samych kończyn, ale ogólnie dla organizmu zwierzęcia. Pamiętajmy, że podczas codziennych spacerów pies może stąpać po substancjach toksycznych czy ostrych przedmiotach, mogących prowadzić do zranień skutkujących niebezpiecznym zakażeniem.

Tu pojawia się jednak pytanie: po czym poznać, że z psimi łapami jest coś nie tak? Psiak raczej tego nie zakomunikuje, a same opuszki nie należą do części ciała zwierzęcia, do których dostęp jest najprostszy.

Istnieją jednak symptomy, które mogą sugerować występowanie problemów z psimi łapami. Należy zwrócić uwagę szczególnie na czerwone opuszki u psa oraz starte poduszki u psa oraz towarzyszące im ewentualne obrzęki, krwawienie lub sączącą się wydzielinę ropną. Inne objawy wskazujące, że z psimi łapami jest coś nie tak, to:

  • częste, nerwowe wylizywanie łap i gryzienie ich;
  • niechęć do aktywności (spacerów i zabawy);
  • „niepewnie” wyglądający chód;
  • warczenie podczas dotykania łap przez właściciela;
  • stukanie pazurami o podłoże podczas chodzenia;
  • spędzanie większej ilości czasu niż zazwyczaj w legowisku lub kanapie.

Pielęgnacja łap psa – o tym pamiętaj!

Skoro wiesz już, dlaczego pielęgnacja psich łap jest ważna i z jakim niebezpieczeństwem wiążą się czerwone opuszki u psa oraz zranienia poduszek, przejdźmy do konkretów. Poniżej znajdziesz kilka porad na temat tego, jak na co dzień dbać o psie łapy, by Twój futrzak był zdrowy i chętny do zabaw oraz spacerów i zawsze czuł się komfortowo.

Regularne przycinanie pazurów

Jak dbać o łapy psa? Podstawą jest regularne przycinanie pazurów! Wbrew temu, co wydaje się wielu właścicielom psów, nasi ulubieńcy nie ścierają sobie pazurów samodzielnie, jak robią to na przykład dzikie psowate czy koty. Obcinanie pazurów jest ważne przede wszystkim ze względu na wygodę czworonoga oraz zdrowie jego stawów. Zbyt długie pazury mogą się haczyć o podłoże podczas chodzenia oraz powodować nienaturalne wyginanie łap. Po czym rozpoznać, że pazury trzeba przyciąć? Oczywiście po charakterystycznym „stukaniu” w podłogę przy chodzeniu.

Przycinanie wystającej sierści

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o łapy psa, pamiętaj, że ważne są nie tylko pazury, ale również wystająca z pomiędzy opuszek sierść. Podobnie jak pazurki, ją również należy przycinać. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zbyt długie włosy w tych miejscach mogą negatywnie wpływać na przyczepność do podłoża – pies może się ślizgać i potykać, wypracowując przy tym nieprawidłowe wzorce chodu.

Czyszczenie łap psa po spacerze

O ile mycie psa po spacerze dla wielu osób jest normą, o tyle samych łap – już niekoniecznie. Tymczasem jest to jedna z najważniejszych zasad pielęgnacji opuszek, dlatego za każdym razem po powrocie ze spaceru przecieraj opuszki miękką, zwilżoną ściereczką. W tym celu świetnie sprawdzają się wielozadaniowe chusteczki dla psów i kotów, których można użyć do czyszczenia uszu, oczu oraz łap swoich pupili. W ten sposób zadbasz o ich odpowiednie nawilżenie oraz usuniesz zabrudzenia „przyniesione” z zewnątrz do domu. Czy można myć psa szarym mydłem? Czyszczenie łap psa po spacerze powinno wykonywać się przy pomocy specjalnego płynu do pielęgnacji psa o odpowiednim pH, a jeżeli nie masz go pod ręką – wykorzystaj po prostu wodę.

Nawilżanie i masowanie opuszków

Przeprowadzając mycie psa po spacerze lub regularną kąpiel, pamiętaj, by ograniczyć wysuszanie skóry. Można to zrobić poprzez nawilżanie i jednoczesne masowanie opuszków. Czym smarować psu łapy? Najlepszym rozwiązaniem będą specjalistyczne, przeznaczone dla psiaków kremy i balsamy, które można kupić w sklepach zoologicznych.

Czym smarować łapy psa, gdy nie posiadasz specjalnego balsamu, a psiak ewidentnie ma wysuszone lub podrażnione opuszki? Czy można smarować psu łapy wazeliną? Jak najbardziej, wazelina dobrze sprawdza się przy pielęgnacji psich łap, jednak pamiętaj, by zabiegu takiego nie przeprowadzać bezpośrednio przed spacerem – zwłaszcza zimą, gdy może zamarzać na psiej skórze. Doskonałym wyborem jest również specjalny preparat do łap i opuszek Francodex,  który skutecznie przyspiesza gojenie ran i pęknięć, a dodatkowo ogranicza  rozwój bakterii.

Uważna obserwacja

Dobrze jest wiedzieć, jak czyścić łapy psa i mieć świadomość tego, czym smarować psu poduszki i czy można myć psa szarym mydłem. Jednak cała ta wiedza na nic się zda, jeśli zapomnisz o… uważnym obserwowaniu swojego pupila. Warto na bieżąco sprawdzać, czy z psimi łapkami wszystko jest w porządku i czy nie wykazuje on żadnych oznak bólu lub dyskomfortu. Osoba dobrze znająca swojego czworonoga, jego osobowość i zwyczaje powinna bez trudu dostrzec, gdy coś jest nie tak. A jeśli coś wzbudzi Twój niepokój, nie czekaj. Szybka reakcja to zawsze klucz do jak najszybszego zażegnania problemu!

Czy warto kupić buty ochronne dla psa i inne akcesoria ochronne na łapy?

W wielu sklepach zoologicznych można obecnie znaleźć akcesoria ochronne na psie łapy, takie jak buty ochronne dla psa. Czy psiak powinien z nich korzystać? Cóż… trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w optymalnych warunkach (czyli podczas spaceru w parku w ciepły, ale nie gorący dzień) najprawdopodobniej będą one zbędne. Jednak w trudniejszych warunkach, buty dla psa mogą być niezastąpione.

Pamiętajmy, że psie opuszki, tak samo jak ludzkie stopy, są podatne na oparzenia i podrażnienia. Dlatego buty ochronne dla psa z pewnością powinno się zakładać zwierzakowi, kiedy wychodzi na spacer po rozgrzanym asfalcie w upalny dzień czy po chodniku obsypanym solą drogową i skutym lodem mroźną zimą. Buty dla psa warto stosować przede wszystkim u szczeniaków i przedstawicieli małych ras, mających bardzo delikatne opuszki.

Pielęgnacja psich łap – zarówno latem, jak i zimą!

Mamy nadzieję, że artykuł udzielił Ci odpowiedzi na pytania jak czyścić psu łapy po spacerze i czym smarować psu poduszki. Na koniec, w ramach podsumowania przypominamy, że świadomość tego, jak czyścić łapy psa i je pielęgnować, jest istotna zarówno latem, podczas upałów, jak i zimą, gdy dominują mrozy. Pamiętaj bowiem, że skrajne temperatury i warunki atmosferyczne mogą szkodzić łapkom Twojego pupila!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium