TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Kleszcze u psa – co robić?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Ostatnie lata to prawdziwa plaga kleszczy w lasach, parkach i na łąkach. Te niewielkie pajęczaki mogą przenosić groźne choroby, dlatego po każdym spacerze z psem obejrzyjmy go dokładnie w obszarach najbardziej zagrożonych na ukąszenie. Podpowiadamy, gdzie najbardziej lubią żerować kleszcze i co robić, kiedy znajdziemy je w futrze naszych czworonożnych ulubieńców.

Sezon na kleszcze u psa - kiedy można spotkać kleszcza?

Istnieje przekonanie, że sezon na kleszcze trwa mniej więcej od marca do października. Niestety, takie twierdzenie jest błędne i może prowadzić do poważnych konsekwencji w postaci ciężkich chorób odkleszczowych. Kleszcze mogą żerować, gdy temperatura powietrza nie spada przez dłuższy czas poniżej 4,5 stopnia Celsjusza. 

W praktyce oznacza to, że przy obecnym klimacie i ciepłych, bezśnieżnych zimach, możemy spotkać kleszcza nawet w styczniu czy lutym. Co więcej, kleszcze uwielbiają wilgoć i umiarkowane temperatury - oznacza to, że największe zagrożenie stanowią wiosną i jesienią, a nie latem, jak przyjęło się uważać. Z tego powodu ważne jest, by zabezpieczać swojego czworonoga przed kleszczami przez okrągły rok, a nie jedynie w okresie wiosna-lato-jesień.

Jak szukać kleszcza u psa?

Znalezienie kleszcza, zwłaszcza u psów o gęstej sierści, nie jest proste. Dorosła samica kleszcza pospolitego przed pobraniem pokarmu mierzy zaledwie 3-4 milimetry, a nimfy (forma przejściowa kleszcza, zdolna do ukąszenia i również przenosząca choroby odkleszczowe) mierzą jedynie 1,5 milimetra długości. W przypadku psów o gęstym podszerstku i dużej ilości futra odnalezienie nienapitego kleszcza może stanowić nie lada wyzwanie.

Co gorsze - kleszcz u psa może pojawić się nie tylko podczas spacerów w lesie czy na podmiejskich łąkach. Coraz częściej można spotkać kleszcze również w parkach, na osiedlowych trawnikach czy nawet przydomowych ogródkach. Warto więc oglądać psa uważnie po każdym wyjściu na zewnątrz. Do najbardziej zagrożonych ukąszeniami kleszczy okolic ciał naszych przyjaciół należą głowa, szyja, uszy, a także pachwiny, okolice łona i odbytu. I to właśnie te okolice należy sprawdzać po każdym spacerze. Przydatne w tym mogą być gęste grzebienie, które pozwolą uwidocznić pasożyty podczas przeczesywania sierści.

Widząc kleszcza o płaskim odwłoku, możemy założyć, że przebywa on na psie zaledwie kilka godzin. Zaokrąglone kleszcze mogą natomiast ssać jego krew nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin. Ważne jest, aby jak najszybciej je usuwać, ponieważ im dłużej kleszcz żeruje, tym większe ryzyko zarażenia chorobą odkleszczową.

Jak usunąć kleszcza u psa?

Po powrocie ze spaceru twoim oczom ukazuje się wbity kleszcz u psa. Co robić w takim wypadku? Wbrew rozpowszechnionym szkodliwym mitom nie należy kleszcza smarować tłuszczem, alkoholem, lakierem do paznokci ani żadnymi innymi substancjami. Może to wywołać wymioty u pajęczaka, zwiększając tym samym ryzyko przeniesienia chorobotwórczych patogenów.  

Kleszcz powinien być wyciągnięty żywy, najlepiej przy użyciu specjalnych kleszczołapek. Najlepiej sprawdzą się kleszczołapki w formie niewielkich haczyków. Można jednak kupić także specjalną pęsetkę lub lasso na kleszcze. 

Należy dobrze wycelować przyrząd, jak najbliżej skóry i jednym, pewnym ruchem wyciągnąć pasożyta. Lepiej unikać wykręcania czy ściskania kleszcza, by zmniejszyć ryzyko wymiotów. Dla pewności warto wcześniej przejrzeć instrukcję lub obejrzeć dostępne w internecie filmy. Miejsce po jego ukąszeniu należy przemyć wodą z mydłem i zdezynfekować, używając spirytusu, specjalnych środków dezynfekcyjnych czy jodyny.

Choroby odkleszczowe i leczenie psa po ukąszeniu kleszcza

Dlaczego kleszcze są tak groźne? Ich ukąszenie może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Spora część kleszczy przenosi choroby, które mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, a czasem nawet śmiercią zwierzęcia. Nie należy więc bagatelizować ochrony przeciwkleszczowej, a każdy przypadek opitego kleszcza warto konsultować z lekarzem weterynarii. Jakie choroby odkleszczowe stanowią zagrożenie dla psów?

Najbardziej powszechna jest babeszjoza - choroba powodująca ciężką niedokrwistość i prowadząca do niewydolności nerek oraz uszkodzenia wątroby. Do zakażenia dochodzi zwykle około 48 godzin po wbiciu kleszcza, a pierwsze objawy pojawiają się po około tygodniu. Apatia, osłabiony apetyt, gorączka, objawy anemii, a w późniejszym czasie również drżenie mięśni, chwiejny chód, wymioty, biegunka, ciemne zabarwienie moczu. Zbyt późne wdrożenie leczenia może skutkować śmiercią zwierzęcia.

Inną chorobą jest anaplazmoza, której objawy są bardzo podobne do babeszjozy, jednak w przeciwieństwie do niej, anaplazmoza może przyjąć charakter przewlekły. Do zakażenia dochodzi po minimum 24 godzinach żerowania kleszcza, leczenie opiera się głównie na antybiotykoterapii i leczeniu objawowym. 

Choć dla wielu opiekunów może to być zaskoczeniem, również borelioza stanowi zagrożenie dla naszych czworonogów. W przeciwieństwie do ludzi u psów nie występuje jednak charakterystyczny objaw choroby w postaci rumienia wędrującego. Objawy są nieswoiste, a diagnostyka utrudniona, ponieważ szybkie testy wykrywają chorobę dopiero kilka tygodni po zarażeniu. 

Jedną z najbardziej podstępnych chorób odkleszczowych jest kleszczowe zapalenie mózgu. Na szczęście u psów jest to choroba stosunkowo rzadka - dużo rzadsza niż u ludzi. Ma bardzo ciężki przebieg i bardzo często kończy się zgonem pacjenta lub ciężką niepełnosprawnością. Objawy przypominają zarażenie wirusem wścieklizny. Wiele zwierząt nie dożywa nawet diagnozy ze względu na ciężki i szybko postępujący charakter choroby. Co istotne, KZM pies może zarazić się już po chwili żerowania przez kleszcza, a nie tak jak w przypadku innych chorób - dopiero po kilkunastu godzinach.

Ostatnią chorobą odkleszczową jest erlichioza. W Polsce jest stosunkowo mało powszechna. Może przyjmować formę ostrą, podostrą i przewlekłą, a leczenie opiera się przede wszystkim na antybiotykoterapii.

Kleszcze u psa - jak zapobiegać?

Jak już wspomnieliśmy, przy obecnych temperaturach i ociepleniu klimatu, sezon na psie kleszcze może trwać przez cały rok. Oznacza to, że od stycznia do grudnia powinniśmy zapewnić naszym czworonożnym przyjaciołom odpowiednią ochronę przed pasożytami zewnętrznymi. Jak chronić psa przed kleszczami?

Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów przeciw kleszczom dla psa: obroże przeciwkleszczowe, krople przeciw kleszczom, a nawet tabletki wydawane przez lekarza weterynarii. Każda z tych form zabezpieczenia ma swoje wady i zalety. To, co na kleszcze u psa sprawdzi się najlepiej zależy przede wszystkim od twoich oczekiwań oraz trybu życia zwierzęcia. Obroże przeciwkleszczowe mają zwykle znacznie dłuższy okres działania niż krople, które przeważnie chronią przez jeden miesiąc, dzięki czemu są one wygodnym rozwiązaniem dla większości opiekunów.

Znaczną część środków na kleszcze dla psa można stosować już u kilkutygodniowych szczeniąt. Warto więc skonsultować się z weterynarzem formę zabezpieczenia, jeśli chcesz skutecznie zadbać o zdrowie naszych pupili.

Zadbaj o zdrowie swojego pupila i sprawdź nasze środki przeciw pchłom i kleszczom!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium