Rozpoczynając wspólne życie ze szczeniętami pełnymi niespożytej energii, często nie myślimy o tym, że nasi czworonożni przyjaciele starzeją się znacznie szybciej niż my. Psia starość nie musi być jednak bardzo uciążliwa, jeśli postaramy się zrozumieć potrzeby naszych pupili w tym czasie i zapewnić im komfortowe warunki w domu oraz na spacerze. Jak zadbać o psa seniora, aby godnie podziękować mu za wspólnie spędzone lata?
Kiedy pies staje się seniorem?
Długość psiego życia zależy w dużym stopniu od uwarunkowań genetycznych jego rasy i zwykle wynosi od dziesięciu do szesnastu lat. Psy ras mniejszych żyją nieco dłużej niż rasy duże, dlatego np. siedmioletni chart uznawany jest już za seniora, podczas kiedy terier dopiero w wieku lat dziesięciu zaczyna być określany tym mianem. Wiele zależy również od indywidualnych uwarunkowań zwierzęcia oraz jego trybu życia. Zazwyczaj jednak, kiedy pies przeżył 2/3 przewidywalnej długości życia dla swojej rasy, uznaje się, że zaczyna się starzeć.
Najczęstsze problemy psów seniorów
Wśród najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych, z jakimi mogą zmagać się nasi ulubieńcy znajdują się:
- zapalenia i zwyrodnienia stawów,
- choroby serca i nerek,
- cukrzyca,
- słabszy wzrok oraz słuch,
- choroby zębów i jamy ustnej,
- torbiele oraz guzy nowotworowe,
- zmiany skórne,
- spadek aktywności i brak energii,
- wzrost wagi na skutek spowolnionego metabolizmu i niższej aktywności.
Jak pomóc psom seniorom?
Nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim chorobom, jakie mogą dotknąć psy. Możemy jednak złagodzić ich efekty i zadbać o godną starość naszych ulubieńców. W przypadku starszych psów ważne jest przygotowanie im ciepłego i wygodnego legowiska, które będzie izolować bolące mięśnie i stawy od zimnej podłogi. Ustawmy je w zacisznym miejscu i w miarę możliwości zapobiegajmy chodzeniu psa po schodach. Nienaturalna dla ciała zwierzęcia pozycja, którą musi przybierać przy tej czynności przyczynia się do problemów z układem kostno-stawowym. Zmieńmy również obrożę psa na bardziej komfortowe dla niego szelki, które nie obciążają szyi dzięki oddziaływaniu na kilka punktów ciała.
Osłabienie wzroku i słuchu może spowodować także brak chęci naszego psa do wychodzenia na dłuższe spacery na skutek dezorientacji w terenie. Nie rezygnujmy jednak z minimalnej aktywności fizycznej i zaopatrzmy się w lokalizator dla psa, jak NotiOne, który wraz z dedykowaną aplikacją umożliwi nam odnalezienie zwierzęcia w każdej sytuacji.
Zadbajmy również o lżejsze i bogate w proteiny wzmacniające mięśnie oraz witaminy C i E posiłki dla psa seniora, które powinna być mu podawana kilka razy dziennie w niedużych porcjach. Dzięki temu nawet przy wolniejszym metabolizmie organizm będzie w stanie przyswoić odpowiednią porcję składników odżywczych i zachować odpowiednią wagę. W przypadku psów schorowanych i starszych warto zwrócić uwagę na suplementację preparatami pozwalającymi dłużej zachować dobry stan zdrowia zwierzęcia. Suplementy Gamedog dostępne w naszym sklepie zostały stworzone m.in. właśnie dla psów seniorów. Przed ich podaniem należy koniecznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże w ich odpowiednich dobraniu i wprowadzeniu do diety naszych czworonożnych przyjaciół.