Choć w ostatnich latach rzadko zdarzają się naprawdę ostre zimy, zadbajmy w tym czasie uważniej o naszych czworonożnych przyjaciół. Psy są generalnie bardziej odporne na mrozy niż ludzie i rzadziej dochodzi u nich do hipotermii, jednak nie należy doprowadzić do sytuacji, w której temperatura ich ciała spadnie do ok. 33-35 stopni Celsjusza. Szczególną troską powinni wykazać się opiekunowie psów, które na stałe mieszkają na podwórku, czy też psów ras małych.
Czy pies marznie zimą?
Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. To, czy pies w zimie marznie zależy zarówno od jego warunków fizycznych, jak i temperatury na zewnątrz, a także ile czasu spędza pies w zimie na dworze. Szczególną opieką należy otoczyć psy ras małych i miniaturowych, a także zwierzęta z krótką sierścią, bez podszerstka.
Znacznie częściej marznąć będą również charty, nie tylko ze względu na niewielką ilość podszerstka, ale przede wszystkim z powodu małego udziału tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że zimą chart jeszcze bardziej będzie potrzebował odpowiedniej dawki ruchu, kalorycznych posiłków, a w trakcie spacerów na smyczy - często pomocy w postaci ubranka.
Bardzo często potrzeby psa zmieniają się również wraz z jego wiekiem. Zwierzęta starsze, schorowane czy zmagające się z problemami ortopedycznymi lub neurologicznymi mogą wymagać dodatkowego wsparcia w czasie zimowych spacerów.
Jak rozpoznać, że pies marznie?
Gdy nasz pies zaczyna trząść się z zimna i podnosi łapki, zdecydowanie powinniśmy zareagować. Warto jednak zwrócić uwagę na wcześniejsze sygnały dyskomfortu u zwierzęcia, które mogą sugerować, że nie radzi sobie z niską temperaturą. Pupil może odmawiać aktywności na zewnątrz, przystawać, lub spowalniać. Często zawija ogon pod siebie oraz wygina grzbiet.
Spacer z psem w zimie
Spacer z psem zimą może być prawdziwą frajdą lub walką o przetrwanie - to od nas zależy, czy zapewnimy naszemu pupilowi odpowiedni komfort. Jeśli nasz psiak należy do zwierząt, które szybko marzną w czasie spacerów, warto zapewnić mu krótkie i intensywne wyjścia, podczas których ma możliwość swobodnego ruchu. Bieganie pozwala rozgrzać mięśnie, dzięki czemu mróz nie jest aż tak dokuczliwy.
Bardzo istotne jest, by w przypadku psów źle znoszących niskie temperatury zainwestować w odpowiednie ubranko - kurtkę, derkę, w zależności od potrzeb naszego czworonoga. Jeśli mieszkamy w mieście dobrze jest również zainwestować w buty dla psa, by ochronić łapy zwierzęcia przed zranieniem na skutek kontaktu z solą.
Pies w budzie w zimie
Szczególną uwagę należy zwrócić jeśli pies na dworze w zimie spędza cały dzień. Czworonogi, które na stałe przebywają na podwórku powinny mieć zapewnioną odpowiednie schronienie przed mrozem i opadami. Większość zwierząt mieszkających w budach nie musi koniecznie przenosić się na zimę do domu. Ważne jednak, by buda, w której mieszkają, była szczelna, odpowiednio ocieplona i wyłożona sianem. Ciepłe koce czy różnego rodzaju materiały nie sprawdzą się zimą w budzie, ponieważ szybko nawilgną i zamarzną, powodując dodatkowy dyskomfort u psiaka.
Dodatkowo, warto zimą osłonić wejście do budy kawałkiem materiału, by ochronić zwierzę przed dokuczliwymi podmuchami wiatru. Ważne jest również podawanie psu wysokokalorycznych posiłków. Jeżeli zwierzę jest przyzwyczajone do suchej karmy, warto podlać ją przed podaniem ciepłą wodą. Nie zapominajmy również o zadbaniu o nawodnienie psa mieszkającego na stałe na podwórku. Woda w stojącej na zewnątrz misce może zamarznąć, należy ją więc wymieniać kilka razy w ciągu dnia. Warto dodać do niej odrobinę smalcu, by zapobiec szybkiemu zamarzaniu.
Jeżeli na zewnątrz panują zbyt niskie temperatury lub wysoka wilgotność powietrza, warto zadbać o zapewnienie psom podwórkowym miejsca w domu, ocieplonym garażu czy piwnicy. Nawet bardzo odporne zwierzę może mieć bowiem wówczas problem z utrzymaniem właściwej temperatury ciała.
Psy ras małych zimą
Jeśli chodzi o spacer z psem, zima może być bardzo dotkliwa dla psów ras małych i miniaturowych. Są one szczególnie wrażliwe na niższe temperatury, wilgoć czy zalegające zwały śniegu. Ocieranie się podbrzusza psa o śnieg może powodować odmrożenia tej części ciała. W ich przypadku niezbędne więc mogą okazać się specjalne ubranka dla psów dostępne w szerokiej gamie wzorów, kolorów i rozmiarów.
Zwróćmy przede wszystkim uwagę, czy są one wykonane z wodoodpornych i wiatroszczelnych materiałów, jak derka Winhyepet Extreme dostępna w kolorze czarnym, pomarańczowym i fioletowym. To profesjonalna kurtka dla psów z szerokim kołnierzem osłaniającym głowę, uszy i szyję psa, która ochroni go skutecznie w trakcie spacerów nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Dzięki szerokiej rozmiarówce Wodoodporna derka dla psa Winhyepet Extreme sprawdza się nie tylko w przypadku psów ras małych, ale również krótkowłosych i szorstkowłosych, starszych i chorych, które są szczególnie narażone na wyziębienie i wymagają naszej większej uwagi. Jeśli poszukujesz czegoś na bardziej ekstremalne temperatury, świetnie sprawdzi się ocieplana kurtka dla psa Truelove Eco, która ogrzeje twojego psa nawet w temperaturach do -30 stopni.
Jak dbać o psie łapy zimą?
Kolejną kwestią, o której musimy pamiętać, jest pielęgnacja psich łap zimą. O tej porze roku psie łapy znacznie łatwiej ulegają otarciom i uszkodzeniom. Szkodliwy jest dla nich nie tylko sam śnieg czy niskie temperatury, ale również sól czy inne preparaty, którymi posypywane są ulice i chodniki. Jak dbać o łapy psa zimą?
Dlatego każdorazowo po powrocie do domu ze spaceru dokładnie obmywamy i osuszamy psie łapy używając do tego na przykład starego ręcznika i odrobiny psiego szamponu. Dobrze jest też posmarować poduszeczki łap delikatną oliwką, wazeliną lub specjalnym balsamem, zwłaszcza przed wyjściem z domu na zewnątrz. Preparaty zabezpieczą je wówczas przed szkodliwymi chemikaliami.
Najlepszym rozwiązaniem będzie natomiast zakup specjalnych psich butów ochronnych i przyzwyczajenie zwierzęcia do ich noszenia. Mamy wówczas pewność, że naszym ulubieńcom nie zaszkodzą największe mrozy czy zanieczyszczenia na ulicach. Buty dla psa ochronią również psy z dłuższą sierścią przed tworzeniem się na łapach śnieżnych kuli, które mogą powodować poważny dyskomfort w trakcie spaceru.