TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Podszerstek u psa - co to jest? Jak o niego dbać?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

U większości psów spotkać możemy dwa rodzaje włosa - gładki włos okrywowy i podszerstek, który odpowiada za termoizolację czworonoga. Czym jest podszerstek psa i jak o niego dbać?

Podszerstek u psa - co to jest?

Podszerstek psa to wewnętrzna warstwa sierści, składająca się z miękkich i puszystych włosów. Znajduje się zaraz przy skórze psa, jest bardzo delikatny w dotyku i pełni niezwykle istotną funkcję termoizolacyjną, chroniąc naszego czworonoga zarówno przed mrozem, jak i upałem.

Od włosów okrywowych podszerstek różni się strukturą. Włos okrywowy jest zwykle dłuższy i twardszy, podczas gdy podszerstek bardziej przypomina w dotyku owczą wełnę. Dzięki takiej budowie stanowi doskonałą izolację chroniąc skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Psy z podszerstkiem

Nie wszystkie psy posiadają podszerstek. W zależności od rasy różnić się może również ilość i jakość tej warstwy sierści. Psy z obfitym podszerstkiem to między innymi owczarki niemieckie, husky, shiba inu, labrador, czy border collie. Nieco mniejsze ilości podszerstka mają np. beagle, mopsy czy charty polskie. Z kolei wśród ras bez podszerstka można wymienić pudle, maltańczyki, yorkshire teriery czy lagotto romagnolo.

Jak sprawdzić, czy nasz pies ma podszerstek? To bardzo proste - wystarczy delikatnie rozchylić włosy na grzbiecie i przyjrzeć się, co kryje się pod spodem. Jeśli zobaczymy puszyste, delikatne włosy, często w odmiennym kolorze od włosa okrywowego, oznacza to, że nasz psiak posiada podszerstek.

Podszerstek u psa a alergia właściciela

Uważa się, że psy z obfitym podszerstkiem nie nadają się dla alergików. Często na gęstym włosie zatrzymuje się duża ilość alergizującego białka, co może prowadzić do wzmożenia objawów alergii u osób uczulonych. Psy z podszerstkiem również mają tendencję do intensywnego linienia, przez co trudniej jest usunąć alergen ze środowiska.

Mylnie uważa się, że psy bez podszerstka mają włosy, a nie sierść, dlatego nie powodują reakcji uczuleniowej i nadają się dla alergików. Sierść okrywowa nie wypada w takim stopniu jak podszerstek, jednak nadal może wywołać silne objawy alergii.

Jak dbać o podszerstek u psa?

Pielęgnacja psów z podszerstkiem nie należy do rzeczy skomplikowanych. Konieczne jest przede wszystkim regularne wyczesywanie martwego włosa, by zapewnić psu odpowiedni komfort cieplny. Podczas kąpieli bardzo ważne jest, by dokładnie zmoczyć sierść i dotrzeć szamponem do głębszych warstw sierści, tuż przy skórze, ponieważ to właśnie w podszerstku może magazynować się największa ilość brudu. 

Usuwanie podszerstka u psa - kiedy jest konieczne?

Regularne wyczesywanie w celu usunięcia nadmiaru podszerstka jest szczególnie istotne w okresach intensywnego linienia - wiosną oraz jesienią. Wówczas należy dostosować częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych do potrzeb konkretnego psa. Niektóre czworonogi będą wymagały czesania nawet codziennie!

Dlaczego usuwanie nadmiaru podszerstka jest ważne? W trakcie linienia może dochodzić do tworzenia się kołtunów w wyniku splątania włosa okrywowego z warstwą martwego podszerstka. Co więcej, w niewyczesanym puchu może gromadzić się brud oraz pasożyty zewnętrzne, a nadmiar podszerstka będzie sprzyjał odparzeniom, zapaleniom skóry oraz innym schorzeniom natury dermatologicznej. W trakcie upałów może również prowadzić do przegrzania organizmu ze względu na nieefektywną termoizolację

Jak wyczesać podszerstek u psa?

Choć wyczesywanie podszerstka nie należy do skomplikowanych zabiegów, należy pamiętać, by odpowiednio dostosować rodzaj szczotki lub grzebienia do struktury sierści naszego czworonoga. 

U psów z bardzo obfitym podszerstkiem, zwłaszcza krótkowłosych doskonale sprawdzi się Furminator - szczotka wprost stworzona do usuwania nadmiaru martwego włosa. Warto jednak uważać, by nie przesadzić z pielegnacją, ponieważ nieumiejętnie stosowany Furminator może zniszczyć włos okrywowy czworonoga. Krótkowłose czworonogi można również skutecznie wyczesywać z wykorzystaniem zgrzebła oraz gumowej rękawicy z wypustkami. 

U psów długowłosych z gęstym podszerstkiem świetnie sprawdzi się pudlówka, która nie tylko rozdzieli sierść i nie dopuści do powstania kołtunów, ale również pomoże usunąć martwy włos. Jeśli sierść zwierzaka jest w kiepskim stanie i pojawiły się kołtuny, nieocenionym narzędziem będzie trymer hakowy, który pomoże usunąć sfilcowaną sierść jednocześnie pozbywając się kłopotliwego podszerstka. 

Jeśli nie wiemy, w jaki sposób poradzić sobie z nadmiarem podszerstka u naszego psa i jak dobrać odpowiednią szczotkę, warto skonsultować się z groomerem, który podpowie nam, które narzędzia najlepiej sprawdzą się u naszego czworonoga.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium