Różnica w zarobkach, lepszy samochód, ciekawsze wakacje – ile ludzi na świecie tyle powodów by komuś czegoś zazdrościć. Zjawisko to obecne jest również w świecie zwierząt. O tym, czy nasz pies jest zazdrosny, bardzo często dowiadujemy się nagle, gdy pojawia się bodziec wywołujący ten stan. Dlaczego pies odczuwa zazdrość i jak pracować z czworonożnym zazdrośnikiem?

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Zazdrość u psa – 3 sposoby na pracę z zazdrosnym pupilem

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Różnica w zarobkach, lepszy samochód, ciekawsze wakacje – ile ludzi na świecie tyle powodów by komuś czegoś zazdrościć. Zjawisko to obecne jest również w świecie zwierząt. O tym, czy nasz pies jest zazdrosny, bardzo często dowiadujemy się nagle, gdy pojawia się bodziec wywołujący ten stan. Dlaczego pies odczuwa zazdrość i jak pracować z czworonożnym zazdrośnikiem?

Dlaczego pies jest zazdrosny?

Przyczyn zazdrości może być bardzo wiele. Najczęstszym jest pojawienie się nowego członka rodziny, zarówno tego ludzkiego, jak i zwierzęcego. Czworonóg w takiej sytuacji obawia się o swoją pozycję w domowej hierarchii, co bardzo szybko przekłada na jego zachowanie.

Jak pies okazuje zazdrość?

Tak, jak ilość bodźców wywołujących zazdrość jest nieograniczona, tak i sposobów jej okazywania jest bardzo wiele. Podstawowym zachowywaniem wykazującym zazdrość jest szczekanie, warczenie czy skomlenie w obecności nowego osobnika. Pies, który do tej pory nie wykazywał takich zachowań może stać się nagle agresywny, a co za tym idzie, może on atakować zarówno „nowego”, jak i swojego opiekuna. Zachowanie psa ukierunkować się może również całkiem w drugą stronę. Bardzo często wraz z zazdrością pupilom towarzyszyć może smutek. Zdesperowany pies może zacząć niszczyć swoje legowisko i sikać w domu, byleby tylko zwrócić na siebie całą uwagę.

Jak pracować z zazdrosnym pupilem?

Mimo odmiennych powodów zazdrości, sposoby na pracę z zazdrosnym pupilem są bardzo uniwersalne dla wielu sytuacji. Przedstawione poniżej, to rozwiązania idealnie sprawdzające się w momencie pojawienia się w domu dziecka, nowego partnera, psa czy kota.

Edukacja od pierwszych chwil

Przygotowując się do zmian, nie zapominajmy, że obejmą one również czworonoga. Pies, który nagle ujrzy w domu dziecko, może być zszokowany tym faktem. W trakcie trwania ciąży należy pamiętać o bliskości z czworonogiem. Zmiany, wynikające z ciąży, powinny odbywać się z udziałem wszystkich członków rodziny. Tak, jak starszy brat uczony jest, że w domu pojawi się dziecko, które będzie wymagało opieki, tak i pies powinien być świadomy nadchodzących zmian.

Pozytywne skojarzenia

Decydując się na zamieszkanie z partnerem/partnerką, zadbajmy o stopniowe wprowadzenie tej zmiany. Pupil będzie zmieszany, gdy „intruz” zamieszka nagle w jego domu. Ważnym elementem zmiany jest kojarzenie jej z pozytywnymi rzeczami. Decydując się na wspólne zamieszkanie zadbajmy dużo wcześniej o dobre relacje z przyszłym członkiem rodziny. Czworonóg, który zobaczy pod swoim dachem ulubionego towarzysza do zabawy i spędzania czasu, ani przez chwile nie będzie myśleć o tej zmianie w sposób negatywny.

Bez nadmiernych emocji

Wiele psich reakcji jest wypadkową nagromadzonej w nim energii. Konfrontując czworonoga z nowym członkiem rodziny zadbajmy o to, aby pies był zmęczony po aktywności. Długi, atrakcyjny spacer lub zabawy umysłowe, takie jak szukanie zabawek czy przysmaków, sprawią że pies nie będzie miał siły, aby podskakiwać i szczekać w towarzystwie nowej osoby. Tym samym łatwiej będzie mu oswoić się w nowej sytuacji.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium