TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Zapalenie ucha u psa – objawy, przyczyny, leczenie

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Zapalenie ucha u psa – objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie ucha u psa jest jedną z najczęstszych dolegliwości, jakie można spotkać u tych czworonogów. Jest to reakcja obronna zwierzęcego organizmu na bodźce, które uszkadzają tkanki ucha – i chociaż taki opis stanu zapalnego może nie brzmieć szczególnie groźnie, utrzymującego się i nawracającego zapalania uszu nie można lekceważyć. Może to bowiem prowadzić do poważniejszych komplikacji, zagrażających zdrowiu i życiu zwierzęcia.

U podstaw zapalenia ucha psa mogą leżeć różne czynniki. Choroba często jest wywoływana czynnikami pierwotnymi, takimi jak alergie czy choroby autoimmunologiczne. Nie zawsze jednak występuje alergiczne zapalenie ucha u psa – przyczyną schorzenia mogą być zakażenia bakteryjne czy grzybicze oraz czynniki wrodzone.

Należy też mieć świadomość tego, że stan zapalny może dotykać różnych obszarów psiego ucha. Na tej podstawie wyróżniamy zapalenie ucha zewnętrznego u psa, środkowego oraz wewnętrznego.

Zapalenie ucha zewnętrznego u psa

Zapalenie ucha zewnętrznego u psa (łac. Otitis externa) dotyczy części zewnętrznej. W jej skład wchodzi małżowina uszna i kanał słuchowy, w którym znajdują się gruczoły łojowe odpowiedzialne za produkcję wydzieliny usznej. Zapalenie ucha zewnętrznego występuje najczęściej, a jego leczenie przebiega najszybciej i najmniej inwazyjnie. Nieleczony stan zapalny tej części ucha może natomiast przenieść się przez ucho środkowe do ucha wewnętrznego, co skutkuje poważniejszymi komplikacjami.

Zapalenie ucha środkowego u psa

Zapalenie ucha środkowego u psa (łac. Otitis media) występuje wtedy, gdy stan zapalny rozprzestrzenił się z ucha zewnętrznego do ucha środkowego. W tej części ucha znajduje się jama bębenkowa, błona bębenkowa, trąbka Eustachiusza oraz kosteczki słuchowe.

Komplikacje wynikające z rozprzestrzenienia się stanu zapalnego do ucha środkowego mogą być poważne (zagrożone są okoliczne nerwy), a leczenie jest już bardziej skomplikowane i kosztowne niż przy zapaleniu ucha zewnętrznego – konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Zapalenie ucha wewnętrznego u psa

Zapalenie ucha środkowego u psa może prowadzić również do rozprzestrzenienia się dolegliwości do ucha wewnętrznego, w skład którego wchodzi ślimak, kanały półkoliste i nerwy słuchowe. Zapalenie ucha wewnętrznego u psa (łac. Otitis interna) jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ nieleczone, może prowadzić do tak zwanego zespołu przedsionkowego – schorzeniem charakteryzującym się oczopląsem, nienaturalnym przekrzywianiem głowy, nudnościami czy zaburzeniami równowagi. W skrajnych przypadkach zapalenie ucha wewnętrznego u psa może prowadzić do utraty słuchu u zwierzaka.

Zapalenie ucha u psa – objawy

Jak rozpoznać zapalenie ucha u psa? Objawy, wbrew temu, co może się wydawać, są dość czytelne – zwłaszcza jeśli dobrze znamy zwyczaje pupila i jego charakter. Przede wszystkim, czerwona lampka powinna nam się zapalić, jeśli pies nie pozwala dotykać sobie ucha, mimo że wcześniej nigdy nie miał z tym problemu. Naszą uwagę powinno też zwrócić nagminne „trzepanie” głową, drapanie się po uszach, oraz ocieranie się nimi o meble czy podłoże – nierzadko przy jednoczesnym skomleniu.

W kolejnej fazie objawy zapalenia ucha u psa nasilają się, a do tego mogą pojawiać się kolejne: małżowina uszna staje się zaczerwieniona, do tego wewnątrz ucha widoczne są strupy, z ucha wypływa wydzielina o brązowym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu. Należy też zwrócić uwagę na nienaturalne przechylanie głowy, co może świadczyć o stanie zapalanych rozprzestrzeniającym się na ucho środkowe i wewnętrzne.

Jeżeli nie zostanie szybko wykryte zapalenie ucha u psa, objawy będą stopniowo się nasilać. Efektem tego będzie konieczność wdrożenia bardziej inwazyjnego i skomplikowanego leczenia. Dlatego pamiętajmy, by zwracać uwagę na wszystkie, nawet najmniejsze symptomy, które mogą budzić niepokój i od razu udać się z pupilem do weterynarza.

Przyczyny zapalenia ucha psa

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zapalenie ucha u psa może być spowodowane różnymi czynnikami. Najłatwiej podzielić je ze względu na charakter. Na tej podstawie wyróżniamy:

  • czynniki pierwotne – między innymi alergie pokarmowe i choroby alergiczne (atopowe zapalenie skóry, nadwrażliwość na leki), pasożyty, ciała obce w uchu czy choroby autoimmunologiczne;
  • czynniki wrodzone – gęste owłosienie w przewodzie słuchowym, zwężony przewód słuchowy, zbyt intensywna produkcja woskowiny czy opadające uszy;
  • czynniki wtórne – zakażenia bakteryjne, choroby grzybicze, glony.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki, łatwo można zauważyć, że niektóre psiaki mogą być bardziej podatne na zapalenie uszu niż inne. Najczęściej diagnozowaną przyczyną zapalenia ucha u psa są grzyby, na których rozmnażanie się narażone są szczególnie psy o ciężkich, wiszących i mocno owłosionych uszach. Takie uszy sprzyjają nadmiernej wilgotności oraz nieodpowiedniej wentylacji, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju grzybów. Grupę mającą predyspozycje do zapalenia ucha o podłożu grzybiczym tworzą również psiaki lubiące kąpiele.

Czy zapalenie ucha u psa jest zaraźliwe? Samo zapalenie ucha nie jest zaraźliwe, niemniej należy mieć świadomość tego, że zaraźliwe mogą być grzyby, będące przyczyną choroby. Jeżeli stan zapalny jest wywołany obecnością pasożytów, takich jak pchły, nie można wykluczyć tego, że zostaną one przeniesione na innego zwierzaka, przebywającego w domu.

Zapalenie ucha u psa – co podać?

Co zrobić w sytuacji, gdy podejrzewamy zapalenie ucha u psa? Co podać pupilowi, by pomóc mu uporać się z dolegliwościami? Jak zaznaczyliśmy w pierwszej części artykułu, forma i długość leczenia zależą w dużej mierze od tego, w jakim stadium choroba zostanie rozpoznana.

Domowe sposoby na zapalenie ucha u psa – czy warto je stosować?

W sieci można natknąć się na artykuły przedstawiające domowe sposoby na zapalenie ucha u psa. Pamiętajmy jednak o tym, że sposoby takie jak wentylacja uszu i osuszanie ich sprawdzą się tylko jako profilaktyka. Jeżeli obserwujemy u pupila objawy mogące wskazywać na zapalenie ucha, niezwłocznie udajmy się do weterynarza. Domowe sposoby na zapalenie ucha u psa mogą nie tylko nie pomóc, ale wręcz przyczynić się do rozwoju choroby i pogorszenia się stanu zdrowia czworonoga. Z tych samych powodów nie należy na własną rękę stosować żadnych leków i środków pielęgnacyjnych.

Krople do uszu dla psa – leczenie u weterynarza

Co na zapalenie ucha u psa może zapisać weterynarz? To zależy od przyczyny dolegliwości oraz stadium choroby. Przykładowo, jeżeli choroba wynika z zakażenia świerzbowcem, lekarz może zapisać leki o działaniu przeciwpasożytniczym na zapalenie ucha u psa. Co podać, gdy przyczyną jest infekcja grzybicza lub bakteryjna? Wówczas, przy stosunkowo łagodnym przebiegu choroby, odpowiednie są krople do uszu dla psa.

Krople do uszu dla psa to jeden z najtańszych sposobów na zapalenie ucha u psa. Koszt leczenia jest znacznie wyższy, jeżeli dochodzi do zapalenia ucha środkowego i wewnętrznego. Koszty leczenia zapalenia ucha u psa to kolejny powód, dla którego należy jak najszybciej zwracać uwagę na symptomy dolegliwości.

Pielęgnacja uszu psa to podstawa

Zamiast martwić się kosztami leczenia i zastanawiać się, co na zapalenie ucha u psa będzie najskuteczniejsze, najlepiej jest postawić na profilaktykę. Odpowiednia pielęgnacja uszu psa, czyli regularne czyszczenie ich odpowiednimi środkami higienicznymi, osuszanie po kąpieli i spacerach w deszczu oraz wentylacja, pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia zapalanie ucha.

Niezależnie od tego, czy Twój psiak jest narażony na alergiczne zapalenie ucha, czy inne, pamiętaj: pielęgnacja uszu psa to podstawa!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium