Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać rabat 7% na pierwsze zakupy, dostęp do unikalnych promocji - bądź na bieżąco!
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany adres email informacji handlowej w rozumieniu art.10 ust.1 ustawy z dnia 18.07.2002 o świadczeniu usług drogą elektroniczną od TIP-TOP Agnieszka Pawlicka.
 
Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (14 dni na zwrot towaru)
  • Szyfrowane dane i transakcje
Kontakt

Biuro

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka
ul. Elżbiety Zawackiej 43
66-400 Gorzów Wlkp.

Magazyn (zwroty)

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka (magazyn)
ul. Elżbiety Zawackiej 43
66-400 Gorzów Wlkp.

Wypadanie zębów u psa – kiedy to normalne, a kiedy się martwić

0
Wypadanie zębów u psa – kiedy to normalne, a kiedy się martwić

Proces wymiany zębów jest zjawiskiem powszechnym w świecie zwierząt. Psy, koty oraz wiele innych ssaków w ciągu życia doświadczają wymiany zębów mlecznych na stałe. O ile zjawisko to jest jak najbardziej naturalne i zachodzi ono niemal bezobjawowo to może zdarzyć się sytuacja, w której pies traci również uzębienie stałe. Jakie są tego przyczyny i kiedy wypadanie zębów powinno być powodem do niepokoju?

Dlaczego zęby mleczne wypadają?

Wymiana zębów mlecznych na stałe stanowi naturalny proces. Zęby mleczne ze względu na słabe ukorzenienie i wypieranie przez korzenie zębów stałych podatne są na ruszanie się, a co za tym idzie samoczynne wypadnięcie.

Wymiana zębów u szczeniaka

Nowo narodzony szczeniak nie posiada zębów mlecznych. Jego jama ustna przygotowana jest na wyrzynanie pierwszych mleczaków. Proces ten rozpoczyna się w około 3-4 tygodniu życia. Zęby stałe pojawiają się pomiędzy 3 a 7 miesiącem życia szczeniaka. Wymiana zębów na stałe w większości przypadków stanowi proces bezobjawowy. W trakcie wymiany nie powinniśmy zauważyć zmiany w zachowaniu psa. Sygnałem do rozpoczęcia wymiany zębów będzie zwiększona skłonność do gryzienia przedmiotów przez psa. Gryzienie stanowi dla psa formę przyniesienia ulgi dla obolałych dziąseł. W celu wsparcia pupila w tym procesie warto zaopatrzyć go w zabawki i gryzaki wymagające gryzienia lub życia. Pozwoli nam to zminimalizować straty wśród przedmiotów codziennego użytku. Dieta wspomagająca również powinna być bogata w struktury wymagające gryzienia lub żucia, czyli np. sucha karma lub gotowane mięso.

Wypadanie zębów stałych

Odmienną kwestią jest wypadanie zębów stałych. Stan ten w zależności od wieku psa świadczyć może o zmianach chorobowych w organizmie naszego pupila. Niestety nawet w obecnych czasach, kiedy o zdrowiu zwierząt mówi się dużo w wielu źródłach, nadal wielu opiekunów bagatelizuje kwestie związane z uzębieniem psa. Pamiętać należy, że zęby stanowią wizytówkę zwierzęcia – pomagają określić stan zdrowia i jakość życia psa. Przede wszystkim zęby, jak dla każdego drapieżnika, stanowią dla psa narzędzie do poznawania świata. Głównymi przyczynami wypadania zębów u psów dorosłych są zapalenia dziąseł, zapalenia przyzębia czy choroba endodontyczna. Mitem jest stwierdzeniem, że wypadanie zębów psa jest oznaką starości i należy traktować to jako coś naturalnego. Wszystkie objawy związane z osłabieniem lub wypadaniem zębów są powodem do podjęcia natychmiastowych działań, takich jak kontrola weterynaryjna.

Profilaktyka

Kontrola stanu uzębienia psa jest jednym z podstawowych obowiązków właściciela czworonoga. Oprócz regularnych kontroli weterynaryjnych kluczowa jest także profilaktyka domowa. Na rynku dostępnych jest wiele środków wspomagających utrzymanie higieny jamy ustnej naszego psa. Środki te w łatwy sposób dopasujemy do charakteru naszego pupila. Psy, które lubią gryźć kości na pewno docenią gryzaki na bazie mięsa, bardziej wymagający zwierzak polubi dodatki do karm mokrych, które oprócz dobrego smaku, dbają o higienę jamy ustnej.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium