Ustalenie wieku psa pozwala właścicielom określić poziom rozwoju czworonoga, a co za tym idzie dobrać odpowiednią dietę, aktywność fizyczną bądź wdrożyć procedurę szkolenia. W ten sposób pupil będzie mógł mieć zaspokojone najważniejsze potrzeby, a jego opiekunowie będą wiedzieli, czy opiekują się nim w należyty sposób.

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Wiek psa - jak obliczyć i czego się spodziewać?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Ustalenie wieku psa pozwala właścicielom określić poziom rozwoju czworonoga, a co za tym idzie dobrać odpowiednią dietę, aktywność fizyczną bądź wdrożyć procedurę szkolenia. W ten sposób pupil będzie mógł mieć zaspokojone najważniejsze potrzeby, a jego opiekunowie będą wiedzieli, czy opiekują się nim w należyty sposób.

Określanie wieku psa za pomocą wzorów i tabel

Często powtarzanym mitem, odnoszącym się do wieku psów, jest porównanie, w którym jeden rok życia czworonoga odpowiada siedmiu człowieka. Wyliczenie to powstało w oparciu o przybliżoną średnią długość życia pupila. Wynosi ona między dziesięć a dwanaście lat, co stanowi jedną siódmą statystycznego życia człowieka. Dużo bardziej precyzyjne wyliczenie stosują kynolodzy. Opiera się ono na czynniku dojrzałości płciowej. Człowiek osiąga ją około piętnastego roku życia. Natomiast pies już po pierwszym roku. Uproszczony przelicznik w tym przypadku wygląda następująco:

  • sześciomiesięczny szczeniak to odpowiednik ludzkiego dziesięciolatka
  • dziesięciomiesięczny – czternastolatka
  • dwunastomiesięczny – piętnastolatka
  • osiemnastomiesięczny – dwudziestolatka
  • dwudziestodwumiesięczny – dwudziestodwulatka

Dwa lata psa to dwadzieścia cztery lata ludzkie, później co roku dodajemy mu cztery lata.

Należy jednak pamiętać, iż tego typu wyliczenia za pomocą wzorów i tabel są jedynie orientacyjne. Pod uwagę należy wziąć konkretne cechy danego psa m.in. wielkość, wagę czy rasę.

Szacowanie wieku psa

Szacowanie wieku czworonoga należy określać na podstawie jego osobniczych cech. Dobrym przykładem są małe rasy, które w przeciwieństwie do dużych żyją dłużej i dojrzewają znacznie szybciej. Ponadto, pod uwagę należy brać również styl życia. Dobrze odżywione psy, które żyją w środowiskach domowych, np. Yorkshire Terrier lub Chihuahua dożywają nawet do dwudziestu lat, mimo iż średnia wieku tych ras to ok. 15. Równie ważną cechą osobniczą jest psia genetyka oraz predyspozycje do dziedziczenia chorób oraz schorzeń.

Na co zwrócić uwagę, określając wiek psa

Określanie psiego wieku przysparza problemy, jeśli pies, który do nas trafia pochodzi np. ze schroniska. W przypadku psów hodowlanych zazwyczaj dostajemy rodowód z konkretnymi danymi dotyczącymi psa, w tym datą urodzenia. Jeśli nie posiadamy takiej wiedzy, możemy do pewnego stopnia uzyskać ją, zwracając uwagę na kilka cech:

  • sierść – niczym u człowieka jest doskonałym prognostą starzenia się. Siwe włosy pojawiają się u psa, gdy ma ok. czterech lub pięciu lat. Należy jednak zwrócić uwagę, czy nie są one kwestią indywidualnego umaszczenia.
  • zęby – sprawdzenie stanu uzębienia czworonoga to najdokładniejszy sposób na określenie jego wieku. Między ósmym a dziewiątym – pojawią się wszystkie 28 mleczne zęby; między piątym a siódmym miesiącem mleczaki zmieniają się na stałe; między rokiem a ośmioma ścierają się zęby obu szczęk, a po dziesięciu latach zęby zaczynają wypadać
  • oczy – u psów wraz z wiekiem zaczynają się kłopoty ze wzrokiem. Z kolejnymi latami oczy mętnieją, a u seniorów pojawiają się takie choroby, jak np. zaćma czy jaskra.

Powyższe metody mogą być niezwykle pomocne w wyliczeniu wieku psa, jeśli jednak chcemy całkowicie zaspokoić naszą ciekawość, powinniśmy udać się do weterynarza, który bez problemu określi w jakim wieku jest nasz pies.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium