Otyłość stała się powszechnie chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Cierpią na nią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. W przypadku psów o nadwadze można mówić, kiedy masa zwierzęcia przekracza o co najmniej 5% jego wagę optymalną, a o otyłości – w przypadku przekroczenia wartości optymalnych o 25%. Dlaczego należy walczyć z otyłością u psów i w jaki sposób podjąć odpowiednie działania? Oto nasze porady.

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Walczymy z otyłością u psów – nasze porady

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Otyłość stała się powszechnie chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Cierpią na nią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. W przypadku psów o nadwadze można mówić, kiedy masa zwierzęcia przekracza o co najmniej 5% jego wagę optymalną, a o otyłości – w przypadku przekroczenia wartości optymalnych o 25%. Dlaczego należy walczyć z otyłością u psów i w jaki sposób podjąć odpowiednie działania? Oto nasze porady.

Co powoduje otyłość u psów?

Przyczyny otyłości zwierząt domowych mogą być różne. Zależą od wieku psa, jego rasy, płci, zabiegów kastracji i sterylizacji, ale też problemów hormonalnych. Na tycie szczególnie narażone są takie rasy psów, jak cocker spaniele, owczarki szetlandzkie, labradory czy jamniki oraz zwierzęta starsze, u których obniża się tempo metabolizmu i zmniejsza potrzeba ruchu. Otyłość może wywoływać również np. niedoczynność tarczycy u psów czy podawanie leków przeciwzapalnych i antykoncepcyjnych. Najczęściej jednak przyczynami są niewłaściwe dawkowanie karmy dla psa oraz zbyt mała aktywność fizyczna.

Otyłość psów a problemy zdrowotne

Bagatelizowanie nadwagi psów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych zwierzęcia, jak:

  • otłuszczenie narządów wewnętrznych,
  • zaburzenia oddychania,
  • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego,
  • niewłaściwe funkcjonowanie układu pokarmowego,
  • zaburzenia narządów ruchu, np. zwyrodnienia kręgosłupa, przeciążenie stawów i utrudnione poruszanie.

Dlatego, jeśli chcesz we właściwy sposób zadbać o zdrowie swojego pupila, staraj się przestrzegać naszych porad.

Jak nie doprowadzać do otyłości u psów?

Do najczęstszych błędów popełnianych przez opiekunów psów prowadzących do otyłości zwierząt jest ich dokarmianie przy stole. Oczywiście, trudno oprzeć się błagającemu spojrzeniu naszego pupila czy łapie kładzionej na nodze, jednak tego typu zachowanie to nie tylko błąd żywieniowy, ale też wychowawczy. Nie reagujemy więc na nie, a jeśli już doprowadziliśmy do takich sytuacji, warto skonsultować się z behawiorystą, który pomoże nam w ich skorygowaniu.

Powszechny błąd to także podawanie psu posiłku, kiedy nie jest on głodny. Jeżeli nie jest zainteresowany zawartością miski, należy ją zabrać i podać dopiero w porze kolejnego karmienia. W ten sposób kontrolujemy apetyt u psa. Pupil powinien czekać na swój posiłek i zjadać go ze smakiem. Podając karmę suchą, przestrzegajmy wskazówek dotyczących jej dawkowania. Pamiętajmy również, że każda przekąska, smakołyk oraz karma mokra wliczana jest do dziennej dawki kalorii, więc jeśli zwierzę dostaje je w ciągu dnia, podajemy odpowiednio mniej karmy suchej. Psy otrzymujące karmy przygotowywane przez opiekunów, nie powinny dostawać w nich zbyt wiele tłuszczów, produktów bogatych w skrobię czy cukier.

Jak walczyć z psią otyłością?

Co robić, jeśli już doprowadziliśmy do otyłości u naszego ulubieńca? Przede wszystkim skonsultuj się z weterynarzem, który pomoże w ustaleniu odpowiedniej diety oraz planu ćwiczeń. Odchudzanie musi przebiegać stopniowo, z uwzględnieniem stanu zdrowia i sprawności psa. Ważne jest stwarzanie mu jak największej ilości okazji do wykonywania ćwiczeń fizycznych, dłuższe i bardziej energetyczne spacery, bieganie czy zabawy w aportowanie na świeżym powietrzu z użyciem odpowiednich akcesoriów treningowych. Należy też podawać psu odpowiednio zbilansowane, gotowe karmy, wzbogacone o witaminy i związki mineralne, składniki chroniące stawy czy likwidujące wolne rodniki.

Akcesoria treningowe dla psa

Sucha karma dla psa

Proces odchudzania psa otyłego może potrwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy i powinien przebiegać pod kontrolą weterynarza. Warto jednak się w niego zaangażować, co pozwoli Twojemu ulubieńcowi dłużej cieszyć się życiem i dobrym zdrowiem.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium