Wakacje z psem nad wodą brzmią jak prawdziwa sielanka. Warto jednak pamiętać o ostrożności. Udar, szok termiczny, zatrucie wodą czy zachłyśnięcie to tylko niektóre z zagrożeń, jakie czyhają na psy podczas wypadów nad wodę. Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila w trakcie wakacji? Co zrobić, by wyjazd nad wodę był przyjemnością zarówno dla nas, jak i naszego czworonoga?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czy każdy pies potrafi pływać i jak rozpoznać, że nie czuje się pewnie w wodzie.
- Dlaczego kapok to obowiązkowe wyposażenie psa nad wodą.
- Jak bezpiecznie uczyć psa pływania.
- Jakie zabawki najlepiej sprawdzą się podczas kąpieli wodnych.
- Jak zapobiec szokowi termicznemu, udarowi czy zatruciu wodą.
- Co zrobić, gdy pies się topi i jak udzielić pierwszej pomocy.
Czy każdy pies umie pływać?
Zacznijmy od tego, że nie każdy pies jest miłośnikiem wody, a nawet wśród wodnych entuzjazmów nietrudno znaleźć takiego, który nie najlepiej radzi sobie z pływaniem. Choć instynktownie niemal każdy pies będzie umiał poruszać się na powierzchni wody, w rzeczywistości u sporego grona czworonogów umiejętność pływania ogranicza się do uniknięcia utonięcia. Dla wielu z nich utrata gruntu pod łapami w jeziorze będzie więc bardziej walką o przetrwanie niż przyjemną aktywnością.
Co więcej, choć wśród tych czworonogów jest wielu urodzonych pływaków (zwłaszcza wśród wyżłów, retrieverów, seterów czy nowofundlandów), spore grono psów nie jest przystosowanych do pływania ze względów anatomicznych, m.in. przez kształt pyska (rasy brachycefaliczne) czy sylwetkę o niskiej wyporności (charty).
Jak nauczyć psa pływać?
Jeśli nasz pies dobrze czuje się w wodzie, ale kiepsko radzi sobie z pływaniem, warto podjąć próbę nauki pływania. To świetna aktywność, która doskonale buduje mięśnie i odciąża stawy, a jednocześnie szybko męczy psa. Jest bezpieczna zarówno dla szczeniąt, jak i psów zmagających się ze schorzeniami natury ortopedycznej. To także dobry sposób na schłodzenie pupila w trakcie upałów.
Przy nauce pływania kluczowa jest nasze wsparcie i obecność w wodzie obok czworonoga. Podstawowa zasada: pies w wodzie zawsze powinien mieć na sobie kapok. Niezależnie od stopnia zaawansowania i sprawności pupila, psi kapok chroni go przed nagłymi skurczami, zmęczeniem czy porwaniem przez prąd.Przydatne będą również zabawki pływające dla psa, które zmotywują i nagrodzą zwierzaka za pierwsze próby pływania.
Ważne, by nie odchodzić zbyt głęboko i nie rzucać zabawek za daleko. Na początku wystarczy zaledwie pół metra, by pies przełamał się, zaczął pływać, szybko dostał nagrodę i wrócił na bezpieczny grunt. Z czasem, gdy zwierzak poczuje się pewniej, można wydłużać odległość od brzegu.
Jakie zabawki do wody dla psa będą najlepsze?
Zasada jest prosta - zabawki do wody powinny unosić się na powierzchni i nie ulegać zatopieniu. Dlatego podczas wypadów nad jezioro doskonale sprawdzają się różnego rodzaju piłki na sznurku (np. Liker) oraz pullery, które pies może swobodnie aportować z wody. Dla psów, które mają tendencję do łykania wody podczas pływania, dobrze sprawdzą się również pływające aporty, które pozwalają na pewny chwyt.
Bezpieczeństwo psa nad wodą - podstawowe zasady
Aktywność nad wodą wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Gdy na zewnątrz jest bardzo ciepło, nie powinniśmy pozwalać pupilowi na skoki czy wbieganie wprost do chłodnej wody. Nagła zmiana temperatury może wywołać szok termiczny u psa, a także skończyć się porażeniem mięśni i syndromem zimnego ogona.
Przed wejściem do wody warto schłodzić zwierzę w cieniu czy pozwolić stopniowo potaplać się na brzegu. Dobrym pomysłem może być także założenie kamizelki chłodzącej przed wejściem do wody. Jeśli warunki pogodowe są średnie, jest wietrznie, a temperatura nie rozpieszcza, po wyjściu z wody dobrze jest wytrzeć psa i zapewnić mu schronienie przed porywami wiatru, by uniknąć zawiania.
Gdy pies pływa często, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo wysiłku może to kosztować jego organizm. Ze względu na obniżoną temperaturę oraz opór wody, zwierzę podczas pływania zużywa znacznie więcej energii niż przy bieganiu na lądzie. Dlatego jeśli nasz futrzak lubi przebywać w wodzie, musimy pilnować, by nie doprowadzić do przeciążenia organizmu.
Dodatkowo, podczas pływania i aportowania zabawek może dojść do zatrucia z powodu przypadkowego wypicia zbyt dużej ilości wody. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, objawy zatrucia wodą są bardzo poważne i mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, by bacznie obserwować psa podczas tych aktywności i pilnować, by nie łykał zbyt wiele wody.
Przed wyjazdem nad wodę warto spakować ze sobą apteczkę. Niestety, na brzegu często można znaleźć resztki rozbitych butelek, muszle czy ostre kamienie, które łatwo mogą zranić łapy naszego pupila, dlatego w razie takiej ewentualności dobrze być na to przygotowanym.
Pies się topi - co robić?
Jeśli nasz pupil nie ma kapoka i widzimy, że nie radzi sobie w wodzie, powinniśmy jak najszybciej wyciągnąć go na brzeg. Gdy pies się topi, istnieje ryzyko, że woda dostała się do jego płuc, dlatego jeśli po wyjęciu z wody zwierzę jest nieprzytomne, powinniśmy jak najszybciej oczyścić płuca, chwytając psa za tylne łapy i delikatnie potrząsając. Jak po tym zabiegu pies nie odzyskał przytomności, należy sprawdzić drożność dróg oddechowych i rozpocząć resuscytację krążeniowo oddechową. Gdy uda się przywrócić oddech oraz krążenie, należy jak najszybciej udać się z pupilem do lekarza weterynarii.