TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak schłodzić psa w lato? Poradnik dla właścicieli

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Letnie upały nie tylko ludziom dają się we znaki. Psy nie posiadają wydajnego systemu chłodzenia, dlatego bardzo łatwo się przegrzewają. Szczególnie zagrożone są psy otyłe, starsze i przewlekle chore. Jak schłodzić psa w lato i pomóc mu przetrwać największe upały?

Jak pies się chłodzi?

Psy, w przeciwieństwie do ludzi, nie potrafią efektywnie chłodzić się poprzez pocenie. Gruczoły potowe u naszych czworonogów znajdują się jedynie na opuszkach łap, co jest zwyczajnie niewystarczające. Główną metodą schładzania organizmu u psów jest ziajanie. Szeroko otwarta paszcza, wywieszony język i głębokie oddechy pozwalają psu pozbyć się nadmiaru ciepła z organizmu. Właśnie dlatego tak ważne jest, by w upalne dni umożliwić psu ziajanie i nie zakładać kagańca, gdy nie jest to absolutnie konieczne. Jeśli jest taka potrzeba, należy pamiętać, by kaganiec był fizjologiczny i umożliwiał psu swobodne ziajanie.

Jak schłodzić psa? Podstawowe zasady działania w trakcie upałów

Przede wszystkim powinniśmy odpowiednio zaplanować dzień, w taki sposób, by uniknąć spacerów w trakcie najgorszych upałów. Dłuższy spacer wczesnym rankiem i późnym wieczorem, gdy temperatury są bardziej znośne z pewnością ułatwi naszemu pupilowi funkcjonowanie w środku lata. Unikajmy jakichkolwiek większych aktywności w upalne dni i pozwólmy psu odpoczywać tyle, ile potrzebuje.

Co bardzo ważne - nie zawsze pies będzie sam wiedział, co dla niego dobre. Dlatego musimy pilnować, by nie wygrzewał się na słońcu i przebywał dużo w cieniu. Jeśli zorientujemy się zbyt późno, zwierzak może dostać udaru cieplnego, który jest poważnym zagrożeniem dla jego zdrowia i życia. W takiej sytuacji powinniśmy niezwłocznie przenieść psa do cienia i błyskawicznie udać się do lekarza weterynarii, stopniowo schładzając pupila.

Zarówno w domu, jak i podczas spacerów pies powinien mieć dostęp do chłodnej wody. W mieszkaniu powinniśmy często ją wymieniać, z kolei podczas spacerów często robić postoje na picie. Dlatego w lecie, wychodząc z psem warto zawsze mieć ze sobą zapas wody i turystyczną miskę. Jeśli pies mało pije, możemy zachęcać go to tego wrzucając smaczki do wody lub dodając wodę do jedzenia.

Podczas spacerów najlepiej jest wybierać naturalne ścieżki, omijając chodniki i drogi asfaltowe, które mogą poważnie poparzyć psie łapy. Dobrze wybierać miejsca zacienione, alejki w parkach czy lasy, w których jest nieco chłodniej. Świetnym pomysłem będzie spacer w pobliżu jeziora czy rzeki, gdzie pies w każdej chwili będzie mógł wejść i nieco się schłodzić. Oczywiście o ile nasz pupil lubi taką wodną aktywność. Jeśli mamy taką możliwość, możemy podjechać z psem na spacer w odpowiednie miejsce lub wybrać się na wspólny wypoczynek nad wodę. Nieoceniony staje się wtedy kapok dla psa, który zapewni naszemu pupilowi bezpieczeństwo podczas zabaw w wodzie.

O czym wiele osób zapomina, w lecie warto zadbać również o sierść pupila, by umożliwić mu utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Jeśli nasz zwierzak ma gęsty podszerstek, poświęćmy nieco czasu by dokładnie go wyczesać. Nadmiar starego włosa może bowiem utrudniać utrzymanie prawidłowej temperatury ciała  i prowadzić do przegrzania. Co bardzo istotne, nie powinniśmy golić psów, które nie są do tego przystosowane - w ten sposób możemy zaburzać mechanizmy termoregulacyjne psa.

Zobacz również: Pielęgnacja psiej sierści - 6 porad

Jak schłodzić psa w domu i podczas spacerów?

Wbrew pozorom schładzanie psa poprzez przykrywanie go mokrym ręcznikiem nie jest zbyt dobrym pomysłem. Paradoksalnie może to jedynie pogorszyć sytuację utrudniając zwierzakowi schłodzenie się. Znacznie lepszym pomysłem jest zwilżenie brzucha, pachwin oraz psich łap chłodną wodą, a najlepiej - udostępnienie psu maty chłodzącej, na której może się położyć. Oprócz tego warto udostępnić psu chłodne miejsca, jak kafelki w łazience czy panele w przedpokoju.

Jeśli nasz pupil źle znosi upały, dobrym pomysłem może być zakup specjalnej kamizelki na spacery i podczas odpoczynku w ogrodzie. Kamizelki chłodzące dla psa pozwalają przez dłuższy czas utrzymać niższą temperaturę, schładzając zwierzaka i odbijając promienie słoneczne, nie dopuszczając do przegrzania. Wystarczy namoczyć ją w zimnej wodzie, wykręcić i ubrać psa. Specjalna technologia sprawia, że środkowa warstwa kamizelki chłonie wodę, a wewnętrzna schładza zwierzaka.

Zobacz również: Czy warto kupić kamizelkę chłodzącą dla psa?

Fajnym pomysłem na schłodzenie i zajęcie psa w trakcie upałów mogą być również różnego rodzaju zabawki typu Kong na jedzenie, w których można podawać schłodzoną lub zamrożoną karmę i smakołyki. Dobrym pomysłem jest również ustawienie w domu wentylatora, przed którym położy się zamrożone butelki wody, dzięki czemu powietrze rozprowadzane po pomieszczeniu będzie lekko schłodzone.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium