Towarzystwo psa na ogół jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie mogą nam się przytrafić w życiu. Czasem jednak pewne zachowania naszych ulubieńców mogą nas niepokoić. Warto wtedy skonsultować się z behawiorystą, który zajmuje się tworzeniem relacji między psami a ich opiekunami, w których wszyscy będą czuli się komfortowo. Kim jest psi behawiorysta i w jakich przypadkach warto zgłosić się do niego ze swoim psem?

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

W jakich przypadkach zgłosić psa do behawiorysty?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Towarzystwo psa na ogół jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie mogą nam się przytrafić w życiu. Czasem jednak pewne zachowania naszych ulubieńców mogą nas niepokoić. Warto wtedy skonsultować się z behawiorystą, który zajmuje się tworzeniem relacji między psami a ich opiekunami, w których wszyscy będą czuli się komfortowo. Kim jest psi behawiorysta i w jakich przypadkach warto zgłosić się do niego ze swoim psem?

Kim jest psi behawiorysta?

Behawiorysta, czyli zwierzęcy psycholog, zajmuje się terapią zwierząt, w wyniku której wyeliminowane zostają zachowania niepożądane i poprawia się relacja psa oraz opiekuna. Jego działania rozpoczynają się od szczegółowego wywiadu z opiekunem i przyglądaniu się relacji pies-opiekun. Dopiero, gdy pozna pełen obraz sytuacji, behawiorysta zaproponuje opiekunowi skuteczne i bezpieczne metody, które pozwolą wyeliminować niepożądane zachowania u zwierzęcia.

Warto wiedzieć, że mimo potocznej nazwy zwierzęcy psycholog nie musi koniecznie mieć za sobą ukończonych studiów psychologicznych. Nazwa behawiorysta została przyjęta przez specjalistów pracujących ze zwierzętami z krajów zachodnich, a dopiero w ostatnich latach zatwierdzony został zawód zoopsychologa i otwarto kierunki studiów kształcące specjalistów w tej dziedzinie.

W jakich przypadkach zgłosić się ze swoim psem do behawiorysty?

Pomoc i wsparcie ze strony behawiorysty może przydać się zarówno opiekunom szczeniąt, jak i psów dorosłych, szczególnie adoptowanych ze schroniska. W przypadku młodych psów, behawiorysta może nam doradzić właściwe zachowania i odpowiednie prowadzenie szczenięcia, aby wyeliminować niepożądane zachowania jak najszybciej, jeszcze zanim się utrwalą.

Starsze i dorosłe psy również mogą skorzystać na pracy z behawiorystą. Dotyczy to przede wszystkim psów ze schronisk, które mogą mieć za sobą trudną historię i wiele traum. Ich efektem bywają fobie, agresja bądź inne niepożądane zachowania, którymi powinien zająć się specjalista. Jego kompetencje pozwalają na doradzenie opiekunowi psa ze schroniska, na czym polegają zasady współżycia ze zwierzęciem adoptowanym i w jaki sposób można sprawić, aby poczuło się ono pewnie w nowym domu.

Jakie zachowania psa powinny nas skłaniać do konsultacji z behawiorystą?

Nawet u psów, które mieszkają w naszym domu od szczenięcia, mogą pojawić się zachowania, które nas niepokoją lub utrudniają codzienne życie. Do zachowań, które powinny nas skłonić do skonsultowania się z behawiorystą należą m.in.:

 • - strach psa przed obcymi lub gwałtowne szczekanie na nich,
 • - niszczenie przez zwierzę rzeczy w domu czy na podwórku,
 • - gonienie za samochodami lub rowerami,
 • - ucieczki psa z domu,
 • - agresja zwierzęcia wobec innych psów lub ludzi,
 • - brak akceptacji dla drugiego zwierzęcia w domu (psa lub kota),
 • - brak akceptacji dla noworodka w domu,
 • - brak chęci załatwiania się na spacerach,
 • - brak chęci do wychodzenia na spacer z osobą inną niż główny opiekun,
 • - nadmierne wokalizowanie psa lub uporczywe wycie w momencie pozostawienia go samego w domu,
 • - paniczny strach zwierzęcia przed burzą lub innymi hałasami.

Coraz bardziej świadomie i odpowiedzialnie podchodzimy do opieki nad naszymi domowymi zwierzętami i korzystanie z pomocy behawiorysty nie jest już uznawane za fanaberię, tylko konieczność pozwalającą nam na zrozumienie zachowania zwierzęcia i błędów, jakie sami możemy mimowolnie popełniać. Szukajmy więc doświadczonego i polecanego behawiorysty w wymienionych wyżej przypadkach lub innych niepokojących nas sytuacjach, a zwierzęta z pewnością odwdzięczą nam się za pracę nad wspólną relacją.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium