Wypadające włosy u psa to naturalna część procesu zwanego linieniem. Proces wymiany sierści dostosowany jest do pory roku, a co za tym idzie do temperatury. Jest on najbardziej odczuwalny dla właściciela wiosną oraz jesienią, kiedy to w mieszkaniu i na podwórku mnóstwo jest kępek włosia. Istnieje jednak kilka sposobów na ograniczenie linienia oraz jego intensywności.
Od czego zależy linienie psa?
Pies traci włosy w rytm wahań temperatury. Na zimę pokrywa się gęstym włosiem, które zapewnia mu komfort termiczny, a w lecie traci je ze względu na dużą ciepłotę otoczenia. Jeśli nasz pupil to zwierzak domowy, który niemal całe życie spędza w ogrzewanych pomieszczeniach, musimy się liczyć z tym, że będzie linieć przez cały rok. Ponadto, utrata sierści uzależniona jest od rasy, a także cech indywidualnych, np. diety bądź wad genetycznych. Najbardziej intensywnie linieją psy ras pierwotnych np. samojedy, husky oraz charty perskie. Znaczenie ma również kolor sierści oraz jej długość. W przypadku psów długowłosych o jasnym umaszczeniu linienie może wiązać się z ogromna ilością sierści wbitej w dywan, wykładzinę bądź osiadającej na ubraniach i meblach. Jeśli jednak zauważamy u naszego czworonoga widoczne ubytki włosów, a także matowienie sierści, powinniśmy wybrać się do weterynarza, który pomoże wyeliminować problemy zdrowotne oraz anomalia fizjologiczne.
Jak zapobiegać wypadaniu sierści?
Linienie to proces naturalny, a więc nie możemy go zatrzymać. Możemy jednak reagować na jego skutki i walczyć z wypadającą sierścią. Aby to robić należy zwiększyć częstotliwość pielęgnacji psa, zmienić jego dietę oraz przekształcić tak środowisko jego życia, aby włosie nie było dotkliwym problemem. O ile zakup szczotki do włosów bądź specjalnej karmy z suplementami diety nie jest wyzwaniem, zmiana wykładziny w domu na panele bądź przeniesienia psa do kojca na zimę może stanowić barierę nie do przebicia dla wielu właścicieli. W zależności od tego, jak bardzo dotkliwy jest dla nas problem wypadającej sierści i czy wiążą się z nim inne problemy, np. alergie u dzieci, tym bardziej zdecydowane kroki będziemy w stanie podjąć. Ważne jednak, by nie narażać psa na niepotrzebny stres, gdyż linienie jest czymś całkowicie normalnym.
Proste sposoby na redukcję linienia
Linienie daje się we znaki szczególnie wiosną i jesienią, więc to właśnie w tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać o włosie naszych czworonogów. Pomożemy psu poprzez intensyfikację usuwania martwej sierści, czyli po prostu codzienne wyczesywanie go. W tym celu możemy użyć m.in. zgrzebła gumowego firmy Furminator, który w znakomity sposób rozdziela i rozplątuje włosy oraz pomaga usuwać zanieczyszczenia. Oprócz psiej pielęgnacji warto zainwestować również w karmę oraz przysmaki, które sprawiają, iż włosy stają się mocne i bardziej odporne na linienie. Dobrym pomysłem będzie zakup kości do żucia lub karmy z suplementami diety Omega, która (uzupełniona w nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 3) polepsza kondycję skóry oraz sierści. Wszystkie z tych produktów dostępne są w naszym sklepie internetowym z akcesoriami dla psów i kotów. Jeśli problem nie ustąpi i nie będziemy w stanie sami sobie z nim poradzić, wówczas powinniśmy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.