TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Spacer z psem - wszystko o czym powinieneś wiedzieć

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Spacer z psem jest niezwykle istotnym elementem życia naszego czworonoga. To nie tylko moment, by załatwić potrzeby fizjologiczne, ale także świetna okazja do zacieśnienia wspólnych więzi oraz realizacji psich popędów. Źle zaplanowany spacer może stać się prawdziwym koszmarem zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Jak powinny wyglądać spacery z psem? W jaki sposób się do nich przygotować? Co warto wziąć ze sobą na spacer z czworonogiem? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

Akcesoria na spacer z psem

O tym, co wziąć ze sobą na spacer z psem szczegółowo pisaliśmy już w osobnym artykule. Temat jest jednak na tyle istotny, że nie mogliśmy pozwolić sobie, by go pominąć. Oprócz podstawowych akcesoriów spacerowych, takich jak obroża, szelki, woreczki na odchody, adresówka, smycz czy linka treningowa, warto pamiętać również o rzeczach mniej oczywistych.

Na każdy dłuższy spacer z psem opiekun powinien mieć przygotowany odpowiedni zapas smaczków (by móc przeprowadzić trening i nagrodzić psa za odpowiednie zachowanie) oraz ulubioną zabawkę, która posłuży do wspólnej zabawy. W tej roli doskonale sprawdzą się zarówno różnego rodzaju szarpaki, jak i pullery. Standardowy puller dla psa doskonale sprawdzi się do aktywnej zabawy z czworonogiem. Jest lekki, unosi się na wodzie, można go wykorzystać do nauki aportowania, jak i wspólnego przeciągania.

W przypadku spacerów podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych przydatne będą również różnego rodzaju ubranka, kurtki, buty czy akcesoria chłodzące dla psów. Podczas wieczornych spacerów po zmroku, przydatne mogą być również elementy odblaskowe czy obroże lub akcesoria świecące.

Jak zachęcić psa do spacerów?

Nie zawsze pies na spacerze czuje się jak ryba w wodzie. Zdarza się, że niektóre zwierzęta boją się wyjścia poza granice swojego terenu lub ma nie najlepsze doświadczenia z tym związane. Możliwe również, że psiak zwyczajnie się rozleniwił i nie wie, że na spacerze może spotkać go coś ciekawego. Wówczas warto zwrócić się o pomoc do behawiorysty i uzbroić w cierpliwość, by pokazać psu, że spacer może być dla niego przyjemnością.

Najlepszym sposobem, by zachęcić zwierzaka do spacerów są oczywiście atrakcyjne nagrody. Dlatego dobrze jest wybrać się na spacer na pusty żołądek i wziąć ze sobą różne smakowite przysmaki treningowe dla psa. Zamieniając spacer w zabawę polegającą na zdobywaniu smaczków z łatwością przekona się psa do wspólnych wędrówek.

Jeśli mimo zachęt zwierzak niechętnie wychodzi na spacer, a w trakcie spaceru siada i nie chce iść dalej, warto zastanowić się, czy przyczyną takiego zachowania nie jest ból spowodowany problemami ortopedycznymi i skonsultować sprawę z lekarzem weterynarii.

Na jakie problemy możemy się natknąć podczas spaceru z psem?

Spacery z psem nie zawsze są sielanką. Zdarza się, że opiekun napotka przeszkody, które przyjemną przechadzkę zmienią w prawdziwy koszmar. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się właściciele jest ciągnięcie psa na smyczy. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy pies jest duży i silny, a przez wysoki poziom pobudzenia ciągnie przez cały spacer. Na szczęście nie jest to problem, którego nie da się wyeliminować. Warto jednak wiedzieć, że nauka chodzenia na smyczy będzie wymagała od opiekuna dużo konsekwencji i samozaparcia. 

Odwrotnym przypadkiem jest, gdy pies boi się spacerów - nie chce wychodzić lub zapiera się w progu. W takiej sytuacji często konieczna jest praca z doświadczonym trenerem lub behawiorystą. Warto pamiętać, że mając psa lękliwego nie należy pod żadnym pozorem spuszczać go ze smyczy. Przydatne mogą być spacery w spokojnej okolicy i długa linka treningowa, która da zwierzęciu trochę swobody.

Zdarza się również, że z nadmiaru emocji na spacerze niektóre psy głuchną na komendy wydawane przez właściciela. Zajmują się swoimi sprawami, które są dla nich znacznie ciekawsze niż nudna interakcja z człowiekiem. Co robić, gdy pies nie słucha na spacerze? Bardzo istotne jest, by pracować nad psią motywacją i do treningu stopniowo wprowadzać różne rozproszenia, sowicie przy tym nagradzając. Jeśli pies jest mistrzem własnego podwórka, a na spacerach kompletnie się nie słucha, należy zacząć od podstaw i zbudować trening od początku. Ponadto na każdy spacer powinno się brać ze sobą nagrody. Dzięki temu pies nauczy się, że interakcja z właścicielem nie zawsze oznacza nudę i często może być fajniejsza niż otoczenie.

Prawdziwą zmorą niektórych opiekunów jest także nadmierna ekscytacja i reaktywność. Psy o wysokich popędach mogą próbować gonić biegaczy i rowerzystów, z kolei zwierzęta z niską pewnością siebie często mogą reagować agresją na widok innych zwierząt. Takie zachowania zwykle wymagają pracy z behawiorystą wyspecjalizowanym we współpracy z psami reaktywnymi, by uniknąć popularnych błędów. Choć często dla opiekunów spacer z takim psem bardziej przypomina walkę o przetrwanie, zwłaszcza jeśli mieszkają oni w ruchliwej okolicy, istnieją sposoby, by to zmienić. W przypadku tendencji do pogoni, jeśli problem jest już wstępnie przepracowany, również przydatne będą smycze treningowe, które pomogą utrzymać psa, gdy ten ruszy w pościg.

Jak uspokoić psa na spacerze?

Chcąc obniżyć poziom ekscytacji u swojego pupila podczas wspólnych spacerów należy uzbroić się w cierpliwość. Konieczny będzie nie tylko trening, który pozwoli psu skupić się na zadaniu zamiast kierować się wyłącznie emocjami, ale także różnego rodzaju zabawy węchowe. Jeszcze w domu warto uczyć psa panowania nad swoimi emocjami, prawidłowego odpoczynku i spokojnego oczekiwania. To z pewnością zaprocentuje na spacerach, gdy pobudzenie czworonoga jest dużo wyższe niż w czterech ścianach.

Jeśli zwierzak ma niespożyte ilości energii, warto wdrożyć w plan spacerów elementy, które pomogą mu zmęczyć się nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Sesja treningowa na świeżym powietrzu oraz zabawy węchowe z wykorzystaniem różnych przeszkód terenowych, takie jak chowanie smaczków w korze drzewa czy poszukiwanie ich w trawie, a także szukanie torebek z herbatą lub nosework na świeżym powietrzu - to wszystko pomoże psu opanować nadmiar emocji i zmęczyć mózg.

Spacer ze szczeniakiem - o czym należy pamiętać?

Zaczynając spacery ze szczeniakiem, należy mieć przede wszystkim na uwadze to, czy zwierzak posiada wszystkie niezbędne szczepienia i czy minął już okres kwarantanny. Jeśli wciąż trwa okres ochronny, warto unikać często uczęszczanych miejsc i miejskich trawników, a postawić na bardziej odludne, bezpieczne rejony. 

Na początku warto oswoić szczeniaka z obrożą, szelkami i smyczą jeszcze zanim wyjdzie z domu. Zrobienie tego podczas pierwszego spaceru może wiązać się ze zbyt dużym stresem dla zwierzęcia. Na początku warto również dbać o to, by maluch nie był zbytnio przebodźcowany podczas spacerów. Choć socjalizacja jest bardzo istotna, wrzucanie szczenięcia na zbyt głęboką wodę nie przyniesie pozytywnych efektów. Dobrze jest również zapewnić psiakowi odpowiednich czworonożnych kompanów. Stabilne, zrównoważone psy będą świetnymi nauczycielami psich manier dla dorastającego szczeniaka.

Również podczas kontaktu z ludźmi warto zachować ostrożność. Choć szczeniak budzi w otoczeniu powszechną radość i wiele osób jest zainteresowanych interakcją, warto pamiętać, że wkrótce zwierzak urośnie i nie będzie mógł tak wylewnie witać się z obcymi na spacerze. Dlatego od samego początku należy uczyć psiaka, by ignorował ludzi i nie podchodził do nich bez wyraźnego pozwolenia.

Zabawy z psem na spacerze

Aby urozmaicić wspólne spacery i jeszcze lepiej zadbać o wspólną relację, warto wprowadzić do planu różnego rodzaju zabawy i aktywności. Jeśli zwierzak jest odwoływalny powinien mieć możliwość swobodnej eksploracji terenu przez pewien czas spaceru, jednak to nie wszystko. Dobrze jest spożytkować ten czas na zabawy i ćwiczenie różnych sztuczek. Można przy tym wykorzystać różnego rodzaju przeszkody terenowe, ucząc pupila wskakiwać na przedmioty, omijać je czy odbijać się od nich. Ciekawym pomysłem jest także wprowadzenie komend na aktywności, które z założenia sprawiają zwierzakowi dużo frajdy, takie jak kopanie w górze piasku czy aportowanie. 

Na świeżym powietrzu można także wprowadzić różne elementy zabaw węchowych, wykorzystując psi nos do szukania smaczków lub różnych przedmiotów. Taka aktywność z pewnością szybko zmęczy pupila, dlatego świetnie sprawdzi się zwłaszcza wówczas, gdy opiekun nie ma zbyt wiele czasu.

Jednocześnie podczas spaceru warto poświęcić nieco czasu na wspólną zabawę w szarpanie. Świetnie sprawdzi się do tego tradycyjny szarpak lub puller, który dodatkowo może posłużyć jako aport. Doskonałym pomysłem może być także zabawa z frisbee, jednak zanim zaczniemy przygodę z tym sportem, warto poświęcić nieco czasu na naukę rzutów bez psa.

Podczas spacerów warto pamiętać, by unikać nadmiernego rzucania piłki. Nawet jeśli wydaje się, że taka aktywność jest satysfakcjonująca dla psa, w rzeczywistości może ona prowadzić do nadmiernej ekscytacji i frustracji zwierzęcia. Nauka aportowania powinna więc być przeplatana elementami posłuszeństwa, by uniknąć problemów wynikających z niekończącej się pogoni za piłką.

O której ostatni spacer z psem? Jak efektywnie zaplanować spacery?

Częstotliwość spacerów z psem w znacznej mierze zależy od temperamentu, charakteru i specyfiki konkretnego zwierzęcia, a także wieku i stanu zdrowia. Szczenięta i psy starsze z reguły wymagają większej ilości krótszych spacerów, które pozwolą im załatwić potrzeby fizjologiczne, unikając przy tym przeforsowania i przebodźcowania. 

Z reguły dorosły pies powinien być w stanie wytrzymać około 8-10 godzin bez spaceru. Warto jednak zadbać przy tym o pewną regularność, by uniknąć wpadek. Jednocześnie przynajmniej jeden z codziennych spacerów powinien być długi i zawierać elementy treningu lub zabawy. Dzięki temu pies będzie miał możliwość zrealizować wszystkie swoje potrzeby - zarówno te fizjologiczne, jak i potrzebę interakcji, węszenia czy wysiłku psychicznego.

To, o której pójdziemy na pierwszy i ostatni spacer, zależy w znacznej mierze od naszego trybu życia. Jeśli lubimy dłużej pospać, warto na ostatni spacer pójść jak najpóźniej, tuż przed snem, by pies miał możliwość załatwić wszystkie potrzeby i spokojnie przespać noc do rana.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium