Decydując się na przyjęcie do naszego domu psa, często stajemy przed pytaniem: czy zaadoptować zwierzę ze schroniska, czy też zdecydować się na rasowego psa z hodowli? Oba te rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników, trudno więc znaleźć w pełni jednoznaczną odpowiedź. Rozważmy jednak konsekwencje podjęcia decyzji w obu przypadkach.

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Schronisko czy hodowla – na co zdecydować się podczas wyboru psa?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Decydując się na przyjęcie do naszego domu psa, często stajemy przed pytaniem: czy zaadoptować zwierzę ze schroniska, czy też zdecydować się na rasowego psa z hodowli? Oba te rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników, trudno więc znaleźć w pełni jednoznaczną odpowiedź. Rozważmy jednak konsekwencje podjęcia decyzji w obu przypadkach.

Pies ze schroniska – czego można się spodziewać?

Mnóstwo zwierząt czeka w schroniskach na swoich nowych opiekunów. Pamiętajmy jednak, że zaadoptowanie psa ze schroniska wiąże się z dużą większą odpowiedzialnością niż w przypadku przyjęcia szczeniaka ze sprawdzonej hodowli. Psy schroniskowe to często wielka niewiadoma, bo pracownicy w takich miejscach nie wiedzą, jaką mają za sobą historię, traumy czy złe doświadczenia, które mogą wpłynąć na ich zachowanie. Oczywiście, wiele z tych zwierząt okazuje się wspaniałymi towarzyszami, ale niejednokrotnie ich opiekunowie muszą włożyć sporo pracy w zbudowanie z nimi głębszej relacji. Nierzadko konieczne okazuje się wsparcie ze strony psiego behawiorysty czy trenera, który pomoże nam w wyeliminowaniu niepożądanych zachowań zwierzęcia.

Sporo osób decyduje się na zaadoptowanie szczeniąt, które również trafiają do schronisk. To jednak także spore wyzwanie oraz liczne niespodzianki dla opiekunów, którzy nie wiedzą, czy maluch był odpowiednio socjalizowany, ani na jak dużego psa wyrośnie.

Decydując się na wybór psa ze schroniska, rozważmy więc przede wszystkim, czy mamy odpowiednio dużo czasu i cierpliwości, aby zająć się odpowiedzialnie takim zwierzęciem. Najgorszym doradcą w takich przypadkach są emocje, które jednak równie często stoją za powrotami psa do schroniska, kiedy jego nowi opiekunowie są zaskoczeni nieoczekiwanym zachowaniem zwierzęcia.

Psy hodowlane – jak dokonać wyboru?

Wybór rasowego psa ze sprawdzonej hodowli to z pewnością dużo mniej zaskoczeń. W takim przypadku wiemy, jak szczenię będzie wyglądało, kiedy dorośnie, mamy dostęp do jego dokumentów, wiemy również, jakie choroby są typowe dla tej rasy. Jeżeli chcemy kupić psa z hodowli, zastanówmy się przede wszystkim, czego oczekujemy od psa i co możemy mu zaoferować. Pomyślmy również, jaka jest przestrzeń naszego mieszkania i ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na zapewnienie zwierzęciu niezbędnej aktywności. Wszystkie te argumenty stoją za racjonalnym wybraniem rasowego zwierzęcia o cechach, które będą nam odpowiadały. Nie kierujmy się tu również emocjami czy wyborem psa rasy, która podoba nam się wizualnie, ale jego potrzeby przekraczają nasze możliwości.

Wybór psa rasowego poprzedźmy także zorientowaniem się, czy hodowla, z której pochodzi jest prowadzona faktycznie z miłości do zwierząt. W wielu pseudohodowlach prowadzonych jedynie dla zysku suki i szczenięta są trzymane w koszmarnych warunkach, źle odżywione i często nie mają żadnych szczepień. Wspieranie nieuczciwych „biznesów” jest skrajnie nieodpowiedzialne i przyczynia się do krzywdy żyjących w takich hodowlach zwierząt.

Jak widać, zarówno zaadoptowanie psa ze schroniska, jak i kupienie go z profesjonalnie prowadzonej hodowli może mieć swoje plusy i minusy. Pamiętajmy, że w obu przypadkach decyzję o przyjęcie pod nasz dach czworonożnego mieszkańca musimy podjąć z pełną świadomością wzięcia za niego odpowiedzialności przez wiele lat.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium