TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Rodzaje smyczy dla psa - jak dobrać odpowiednią?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Spacery są jednym z najważniejszych elementów wspólnego życia z psem. Każdemu opiekunowi zależy na tym, by wspólne codzienne przechadzki były jak najbardziej komfortowe. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria spacerowe, a przede wszystkim - wybrać odpowiednią smycz dla naszego czworonoga. Jak dobrać smycz dla psa? Oto kilka najważniejszych wskazówek!

Rodzaje smyczy dla psa

Jaka smycz dla psa jest najlepsza? Niestety, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy pies ma inny temperament i potrzeby, a każdy opiekun inne wymagania związane z akcesoriami spacerowymi. Na szczęście na rynku dostępne są różne rodzaje smyczy, dzięki czemu każdy właściciel znajdzie coś dla siebie i swojego czworonoga. Czym różnią się od siebie poszczególne modele? Jaką smycz wybrać dla naszego psa?

Smycz klasyczna miejska

Smycz miejska jest najprostszym wariantem smyczy. Z jednej strony znajduje się karabińczyk, z drugiej zaś wygodna rączka do przytrzymania. Niektóre modele gwarantują dodatkowe podszycie rączki, by ta wygodnie układała się w dłoni. Zwykle smycze klasyczne są krótsze od innych (od 120 do 200 cm), dlatego doskonale sprawdzą się w warunkach miejskich, gdy musimy mieć większą kontrolę nad zwierzakiem, a także do codziennych krótkich spacerów fizjologicznych po osiedlu czy w czasie podróży.

Smycz przepinana

Nieco bardziej uniwersalna niż smycz miejska, smycz przepinana różni się tym, że pozwala na regulację długości, w zależności od potrzeb. Obie strony smyczy zakończone są karabińczykiem, a na całej długości znaleźć można dodatkowe okucia, które pozwalają skrócić smycz do wybranych rozmiarów. W razie potrzeby taka smycz może awaryjnie służyć również do prowadzenia drugiego psa na krótkim dystansie. Dzięki temu smycze przepinane przeważnie są nieco dłuższe (nawet do 300-350 cm) i zapewniają większą swobodę psu.

Smycz z amortyzatorem

Jest to rodzaj smyczy dedykowany przede wszystkim do sportów i większych aktywności. To niezbędny element do dogtrekkingu, joggingu z psem czy canicrossu, jednak świetnie sprawdza się również podczas dłuższych wypraw po lesie czy spacerów w górach. Smycz z amortyzatorem to najczęściej wariant smyczy klasycznej (znacznie rzadziej amortyzator występuje jako wersja smyczy przepinanej). Amortyzator redukuje siłę szarpnięcia, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo zarówno naszym stawom jak i stawom naszego psa. Niektórzy korzystają ze smyczy z amortyzatorem u psów reaktywnych, które mają tendencję do nagłych szarpnięć, by zminimalizować ryzyko urazu. Warto jednak pamiętać, że w mieście przy nagłym szarpnięciu smycz z amortyzatorem nie zatrzyma psa w miejscu, przez co może dojść do przykrej sytuacji, że zwierzak dosięgnie to, do czego próbował szarpnąć.

Zobacz również: Smycz dla psa z amortyzatorem - zalety i wady.

Smycz automatyczna

Znana często pod nazwą Flexi, smycz automatyczna ma mechanizm, który umożliwia regulację długości. Dzięki temu smycz nie plącze się i jest niezwykle wygodna w użytkowaniu, a jeśli jest taka potrzeba, pies ma do dyspozycji nawet osiem metrów wolnej przestrzeni. Smycz automatyczna wykonana jest z taśmy lub linki, posiada plastikowy uchwyt do trzymania w dłoni i przyciski do blokowania. Jej zaletą jest duża wygoda stosowania. Wadą to, że nie w każdym przypadku się ona sprawdzi. Smycz Flexi odradza się u psów lękliwych, reaktywnych czy mających problem z ciągnięciem. 

Smycz treningowa

Smycz treningowa to rodzaj prostej linki najczęściej zakończonej uchwytem tak, jak w przypadku smyczy miejskiej. Różnica jest jednak w długości - linka treningowa musi umożliwić swobodny ruch psu w miejscach, w których nie może zostać spuszczony ze smyczy. Oznacza to, że jej długość wynosi od minimum 5 do nawet 15 metrów. Dzięki smyczy treningowej możemy swobodnie trenować przywołanie lub aport, a także zapewnić więcej luzu i ruchu psu, który jeszcze nie ma wypracowanego odwołania.

Smycz dla psa - jaką wybrać?

Znając już charakterystykę poszczególnych rodzajów smyczy, wielu opiekunów wciąż zastanawia się, jaka smycz dla psa będzie najlepsza. Prawda jest taka, że warto mieć w zanadrzu przynajmniej dwa rodzaje smyczy - jedną na codzienne spacery i drugą na dłuższe wyprawy.

Na co dzień doskonale sprawdzi się smycz miejska lub przepinana, która umożliwia spokojne spacery w bardziej zaludnionych miejscach, w których musimy mieć większą kontrolę nad swoim czworonogiem. Podczas wyjazdów za miasto lub do lasu dobrze mieć ze sobą również smycz treningową lub automatyczną (pod warunkiem, że nasz pies umie z niej korzystać i nie wzmacnia ona problemów behawioralnych). Jeśli zaś planujemy większe aktywności, takie jak jogging czy psie sporty, dobrze pomyśleć o smyczy z amortyzatorem oraz pasie biodrowym.

Jaka długość smyczy dla psa?

Długość smyczy również zależy od rozmiaru psa, jego temperamentu i naszych miejsc spacerowych. Na co dzień najlepiej sprawdzi się smycz o długości od 180 do 250 cm. Jest to wystarczające do zapewnienia psu w miarę swobodnej eksploracji, a jednocześnie proste do zachowania kontroli i skrócenia dystansu. Krótsze smycze sprawdzą się podczas podróży środkami komunikacji zbiorowej lub szybkich spacerów w trakcie przystanków np. na stacji benzynowej.

W przypadku linek treningowych minimalna zalecana długość to 7 metrów, jednak najczęściej korzysta się ze smyczy o długości 10 metrów. 

Zobacz również: Smycz dla psa - jaki model wybrać?

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium