TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Psy rodzinne - 10 najlepszych ras psów dla rodzin z dziećmi

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Wiele rodzin marzy o własnym czworonogu, jednak nie do końca potrafią sprecyzować swoje oczekiwania. W domu z dziećmi wszystkim zależy na tym, by psiak był łagodny i dobrze znosił towarzystwo maluchów. Niestety, nie każdy zwierzak odnajdzie się w takiej roli. Jakie są najbardziej rodzinne psy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze rasy? Spośród wszystkich ras postaraliśmy się wybrać 10 najlepszych ras psów dla dzieci. Które z nich trafiły na naszą listę?

Jakie rasy psów dla dzieci? Na co zwrócić uwagę przy wyborze psa? 

Zanim przejdziemy do przedstawienia 10 ras psów dla dzieci, chcielibyśmy opowiedzieć na pytanie, jakie cechy sprawiają, że konkretne rasy są uważane za psy rodzinne. Przede wszystkim warto wybierać psy o spokojnym temperamencie i niewielkim popędzie łupu.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę to socjalność i zrównoważony charakter. Choć tu wiele zależy od wyboru hodowli oraz genetyki i cech konkretnych osobników, należy brać pod uwagę również predyspozycje rasowe. Niektóre rasy charakteryzują się większą ufnością, chęcią współpracy z człowiekiem, łagodnością i mniejszą gwałtownością. Lepiej unikać psów ze skłonnościami do reaktywności oraz ras pracujących, z rozwiniętym instynktem pasterskim lub myśliwskim.

Bez względu na to, jaką rasę wybierzemy, powinniśmy zadbać o odpowiednie szkolenie szczeniaka oraz właściwe relacje dziecka z psem. Nawet najłagodniejsze rasy psów dla dzieci mogą zareagować gwałtownie, gdy dziecko będzie biegać, piszczeć czy ciągnąć zwierzaka za uszy. Aby uniknąć przykrych sytuacji warto od samego początku współpracować z psim behawiorystą, który nauczy nas, jak pracować z psem i w jaki sposób zarządzać relacją pies-dziecko. I tutaj też warto podkreślić, że musimy uczyć dziecko od samego początku i absolutnie nie pozwalać na zachowania, które mogą być dla psa przykre. 

Pamiętajmy, że decydując się na psa to zawsze tylko i wyłącznie rodzic bierze odpowiedzialność za zachowanie psa wobec dziecka jak i dziecka wobec psa. Interakcje pomiędzy dzieckiem a psem powinny odbywać się pod nadzorem opiekuna. Nowy pupil nie może być „zabawką” czy „prezentem” dla dziecka. Powinien być traktowany jako nowy członek rodziny.

Małe rasy - najłagodniejsze psy dla dziecka?

Zanim przejdziemy do meritum, chcemy jeszcze zdementować jedną informację. Wśród wielu osób istnieje przekonanie, że małe rasy psów dla dzieci są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ze względu na swoje niewielkie gabaryty, nie stanowią dla nich zagrożenia. 

To jednak nieprawda. Przy wyborze psa niekoniecznie liczy się rozmiar czworonoga - najlepsza rasa psa dla dzieci wcale nie musi być miniaturowa. Często znacznie lepiej od miniaturek sprawdzą się większe psiaki, które cechują się bardziej zrównoważonym charakterem i większą odpornością na presję ze strony dzieci.

Jakie rasy psów dla dzieci sprawdzą się najlepiej? Oto nasza lista!

Wybór odpowiedniego psa dla rodziny z dziećmi może być trudnym zadaniem. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na charakter, temperament oraz potrzeby fizyczne i zdrowotne potencjalnego pupila. Przyjazne i cierpliwe psy mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi najmłodszych członków rodziny, wspierając ich rozwój i dostarczając mnóstwo radości. Poniżej przedstawiamy listę ras, które szczególnie dobrze sprawdzają się w roli rodzinnych towarzyszy dla dzieci.

Bichon frise

W kategorii „mała rasa psa dla dzieci” bichon frise jest prawdopodobnie najlepszym wyborem. To niewielkie, białe psiaki o bardzo przyjaznym usposobieni, znane ze swojej socjalności. Psy tej rasy od początku były hodowane do towarzystwa, dzięki czemu cechują się niskimi popędami i łagodnym charakterem. Są również stosunkowo zdrowe, w porównaniu do innych popularnych ras miniaturowych. Mają tendencję do problemów z rzepkami kolanowymi i łzawiących oczu. Minus? Ze względu na małe gabaryty i delikatność, psy tej rasy wymagają bezwzględnej kontroli w relacjach z dziećmi.

Shih tzu

Kolejna, bardzo popularna rasa miniaturowa, często polecana dla rodzin z dziećmi. To żwawe, inteligentne i bardzo socjalne psy, choć czasem mają skłonność do lękliwości, dlatego wybierając hodowlę warto zwrócić uwagę na charakter rodziców i podejście do socjalizacji szczeniąt. Psy tej rasy nie wymagają dużej aktywności fizycznej, jednak warto od szczeniaka współpracować z behawiorystą, by uniknąć niepożądanych zachowań. Rasa ma tendencję do chorób okulistycznych, a także problemów z oddychaniem ze względu na skróconą kufę. Zdarzają się również problemy z wypadającymi rzepkami oraz wady zgryzu i predyspozycje do gromadzenia się kamienia nazębnego.

Zobacz również: Jak dobrać szelki dla shih tzu?

Papillon

Papillon to duży pies zamknięty w malutkim ciałku. Bardzo towarzyski oraz pełen energii, świetnie nada się do aktywnego domu. Jako przedstawiciel spanieli, papillon ma bardzo żywiołowy temperament, dlatego warto przyłożyć się do jego wychowania, ponieważ może wykazywać pewne zachowania myśliwskie. Psy tej rasy są bardzo inteligentne i chętne do nauki, dlatego chętnie angażują się w różnego rodzaju aktywności z opiekunem. Papillony są uważane za rasę cieszącą się dobrym zdrowiem, jednak zdarzają się choroby oczu i rzepek, dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy rodzice byli przebadani pod tym kątem.

Pudel

Pudle występują w czterech wielkościach: toy (do 28 cm w kłębie), miniaturowy (do 35 cm), średni (do 45 cm) i duży (do 60 cm), dzięki czemu każda rodzina może znaleźć pupila, który będzie odpowiadał jej rozmiarem. Pudle są bardzo inteligentne i chętnie pracują z człowiekiem. Szybko się uczą, są aktywne, lojalne i cechują się dużą żywiołowością i entuzjazmem w kontaktach z przewodnikiem. Mają potencjał nie tylko jako psy pracujące i sportowe - wszystkie warianty wielkościowe pudli uważane są za dobre rasy psów dla dzieci. Problematyczna może być pielęgnacja sierści (zwłaszcza jeśli rodzina ma ambicje wystawowe), a także niektóre problemy zdrowotne. Pudle mają tendencję do dysplazji, chorób serca, problemów okulistycznych i wypadających rzepek (w przypadku pudli toy i mini). W niektórych liniach można spotkać również problemy epilepsją.

Lagotto romagnollo

Średniej wielkości psiak, idealny dla aktywnej rodziny. Pogodny charakter, łagodny temperament i duża potrzeba kontaktu z człowiekiem czynią z lagotto romagnollo psa idealnego dla aktywnej rodziny. W kontaktach z dziećmi psy tej rasy są raczej spokojne i cierpliwe, jednak wymagają stałego nadzoru. Rasa obarczona jest ryzykiem dysplazji, zaćmy oraz chorobami genetycznymi (JE i LSD). Przed zakupem warto sprawdzić, czy rodzice byli badani pod tym kątem.

Owczarek szkocki collie

Owczarki szkockie collie, kiedyś cieszące się dużą popularnością ze względu na historię Lessie, dziś nie są już tak często spotykane. Choć należą do rodziny owczarków, aktualnie popędy tej rasy są raczej mocno wygaszone, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako psy rodzinne. To psy delikatne, wrażliwe, zrównoważone i towarzyskie, choć mogą być nieufne w stosunku obcych. Inteligentne i energiczne, chętnie dotrzymają towarzystwa aktywnym rodzinom. W kwestiach zdrowotnych należy zwrócić uwagę, czy rodzice są przebadani pod kątem CEA (genetyczna choroba oczu), DM (mielopatia zwyrodnieniowa) i mutacji MDR1 (nadwrażliwość na niektóre leki), a także dysplazji i innych chorób oczu (PRA, CAT).

Samoyed

Choć należy do psów pierwotnych, jego instynkt nie jest tak silny, jak u innych przedstawicieli tej grupy. Radosny charakter, chęć współpracy z człowiekiem i żywiołowość czynią z samoyeda świetnego psa rodzinnego. Przy odpowiednim podejściu stanowią idealnego towarzysza dla dzieci w różnym wieku. Warto pamiętać jednak, że jako psy pierwotne lubią być niezależne, dlatego wymagają dużej kontroli ze strony opiekuna. Problematyczna może być ich trudna w pielęgnacji szata, a także skłonność do chorób - dysplazji, problemów okulistycznych kardiologicznych oraz chorób nerek. Jednak wybierając psa z dobrej hodowli można łatwo zminimalizować to ryzyko.

Entlebucher

Średniej wielkości pies, najmniejszy z przedstawicieli szwajcarskich psów pasterskich. Choć brzmi jak rasa stworzona do pracy, w rzeczywistości psy te świetnie odnajdują się jako domowe czworonogi. To przyjazne, towarzyskie psy, choć mogą mieć tendencję do stróżowania. Uwielbiają ruch i różnego rodzaju aktywności, dlatego doskonale sprawdzą się jako towarzysze dla starszych dzieci. Wymagają rozsądnego przewodnika i starannej socjalizacji, jednak przy odrobinie wysiłku stanowią idealnego kompana. Rasa jest uważana jako zdrowa, jednak mogą zdarzyć się przypadki dysplazji i chorób oczu.

Golden retriever

Jeśli chodzi o duże rasy psów dla dzieci, golden retriever jest jednym z najczęściej wymienianych. Cierpliwy charakter, towarzyskie usposobienie oraz wewnętrzny spokój sprawiają, że te psy doskonale odnajdują się jako domowe czworonogi. Goldeny są bardzo łagodne i zrównoważone, lubią się uczyć, przez co łatwo nawiązują relację z opiekunem. Wymagają jednak sporej aktywności fizycznej i umysłowej, dlatego lepiej sprawdzą się jako towarzysze osób aktywnych. Jako rasa zmagają się z dysplazją, chorobami oczu oraz zespołem końskiego ogona i spondylozą.

Zobacz również: Golden retriever – co należy o nim wiedzieć?

Nowofundland 

Ten łagodny olbrzym, choć może przerażać swoimi gabarytami, w rzeczywistości jest idealnym przyjacielem rodziny. Nowofundlandy to bardzo socjalne, łagodne i pogodne psy. Ze względu na duże rozmiary (dorosły pies może ważyć nawet ponad 60 kg) zaleca się jednak ostrożność w kontaktach z małymi dziećmi. Mimo iż wyglądają na ociężałe, w rzeczywistości potrzebują sporej dawki ruchu, ponieważ psy tej rasy uwielbiają aktywność fizyczną. Kupując psa warto sprawdzić rodziców szczeniaka pod kątem problemów ortopedycznych, a także chorób serca oraz oczu.

Zobacz również: Jak dobrać szelki dla Nowofundlanda?

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium