Myśląc o szczęśliwym, towarzyskim psie o pozytywnym usposobieniu, wiele osób ma przed oczami machającego ogonem golden retrievera. Czy to przypadek? Oczywiście, że nie! Niewiele psich ras jest jednocześnie tak energicznych, posłusznych, spokojnych i towarzyskich jak goldeny. Nie oznacza to jednak, że do zaproszenia szczeniaka tej rasy do swojego domu nie trzeba się odpowiednio przygotować...

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Golden retriever – co należy o nim wiedzieć?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Myśląc o szczęśliwym, towarzyskim psie o pozytywnym usposobieniu, wiele osób ma przed oczami machającego ogonem golden retrievera. Czy to przypadek? Oczywiście, że nie! Niewiele psich ras jest jednocześnie tak energicznych, posłusznych, spokojnych i towarzyskich jak goldeny. Nie oznacza to jednak, że do zaproszenia szczeniaka tej rasy do swojego domu nie trzeba się odpowiednio przygotować. Co i ile powinien jeść golden retriever? Jak przebiega jego wychowanie i jakie warunki trzeba mu zapewnić? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika!

Wygląd golden retrievera

Golden retriever jest przedstawicielem ras psów o średniej wielkości, choć dorosłe samce mogą osiągać rozmiary charakteryzujące rasy z kategorii dużej. Pod względem wyglądu golden retriever cechuje się niemal idealnie proporcjonalną sylwetką oraz piękną – najczęściej złocistą i lśniącą – sierścią.

Jak wygląda golden retriever?

Chyba większość miłośników psów wie, jak wygląda golden retriever. Cechuje się on szeroką, dobrze zbudowaną klatką piersiową z wysklepionymi żebrami i prostą linią górną, a także mocnymi, krótkimi i umięśnionymi lędźwiami. Przednie kończyny są proste i mocne, a łapy – okrągłe. Golden retriever ma także dobrze umięśnione tylne łapy z nisko osadzonymi stawami skokowymi.

Jedną z charakterystycznych cech golden retrievera jest jego ogon, znajdujący się równo na wysokości linii grzbietu i będący naturalnym przedłużeniem tułowia. Ogon goldena jest umięśniony, gruby i ma średnią długość, a jednocześnie imponuje pięknym, długim włosiem, które łagodnie zwęża się ku końcowi.

Opisując wygląd golden retrievera nie możemy nie wspomnieć o jego głowie. Czaszka przedstawicieli tej rasy jest szeroka i ma niemal idealne proporcje. Kufa jest szeroka, mocna i głęboka, a ciemnobrązowe oczy rozstawione są dość szeroko. Średniej wielkości, lekkie, gładko opadające trójkątne uszy są osadzone mniej więcej na wysokości oczu.

Sierść i umaszczenie

Warto wiedzieć, że golden retrievery występują w dwóch liniach hodowlanych – angielskiej, zwanej także europejską, oraz amerykańskiej. Golden retrievery z obu linii mogą mieć sierść gładką lub lekko falowaną, jednak nieco różnią się od siebie pod względem umaszczenia. Psy z linii europejskiej cechują się jasną, kremową lub jasno-złotą sierścią, natomiast goldeny z linii amerykańskiej mogą mieć sierść o barwie od złotej do czekoladowej.

Jaki ma wzrost i ile waży dorosły golden retriever?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, goldeny to psy, które w klasyfikacji wielkości znajdują się na pograniczu ras średnich i dużych. Po osiągnięciu dojrzałości, czyli między dziewiątym a dwunastym miesiącem życia, samce goldern retrieverów mierzą w kłębie od 56 do 61 centymetrów, a suka – od 51 do 56 centymetrów. Ile waży dorosły goldern retriever? Prawidłowa waga dla samca wynosi od 30 do 34 kilogramów, natomiast dla suki od 25 do 32 kilogramów.

Ile żyje golden retriever?

Jeśli zastanawiamy się nad przyjęciem do domu szczeniaka tej rasy, warto wiedzieć, ile żyje golden retriever. W końcu zależy nam na tym, by czworonożny przyjaciel towarzyszył nam jak najdłużej. Przedstawiciele tej rasy żyją przeciętnie około 10-12 lat, choć nawet 14-letnie czworonogi nie należą do rzadkości.

Właściciele – a także potencjalni właściciele – golden retrieverów muszą jednak mieć świadomość tego, że to, ile lat będzie żył nasz ulubieniec, zależy w dużej mierze od stylu życia, jakie będzie prowadził pod naszym dachem. Niestety, na poważne problemy zdrowotne, a co za tym idzie krótsze życie narażone są psiaki, które otrzymują niewłaściwą karmę, otyłe oraz te, które nie mają zagwarantowanej odpowiednio dużo aktywności fizycznej.

Historia golden retrievera

Warto wiedzieć, że potrzeba przedstawicieli tej rasy do biegania, aktywności fizycznej i rozładowywania nadmiaru energii podczas spacerów nie wzięła się znikąd. Historia golden retrieverów naznaczona jest przez polowania, pościgi i aportowanie.

Początki rasy golden retriever sięgają drugiej połowy XIX wieku i są ściśle związane z… rozwojem broni myśliwskiej. Jeszcze w XIX wieku angielska arystokracja do polowania na ptactwo używała jednolufowej broni ładowanej prochem. Zasięg takiej broni był mały, a czas załadunku długi, toteż szansa na trafienie kaczki, kuropatwy, pardwy czy bażanta w locie była niewielka. Do polowania wystarczały zatem pointery i setery, które tylko okazjonalnie musiały się „wykazać”. W momencie, gdy do rąk myśliwych trafiła ładowana śrutem lub nabojami broń dwururowa o dużym zasięgu, pojawiło się zapotrzebowanie na psy cechujące się doskonałym węchem, pamięcią i orientacją w terenie, które szybko będą przynosiły ustrzelone w locie ptactwo.

Z drugiej połowy XIX wieku pochodzą pierwsze zapiski o przodkach golden retrieverów. W celu „znalezienia” idealnego psa do polowań krzyżowano angielskiego spaniela dowodnego z seterem z St. John’s, water spaniela z nowofundlandem, a także nowofundlanda z seterem. W 1854 roku Sir Dudley Coutts Marjoribanks MP, znany później jako Lord Tweedmouth kupił w okolicach jeziora Loch Ness ziemię, na której zbudował dwór oraz psiarnię. Znany z zamiłowania do łowiectwa mężczyzna nie tylko nabył od miejscowego szewca żółtego retrievera gładkowłosego o pięknej, złotej sierści i skrzyżował go z suką tweed water spaniela, ale też prowadził bardzo precyzyjne księgi hodowlane. To właśnie one stały się dowodem, na podstawie którego w 1960 roku brytyjski Kennel Club uznał pochodzenie rasy.

Ile kosztuje golden retriever?

Ile kosztuje golden retriever? Według oficjalnych danych od wielu lat goldeny należą do najpopularniejszych ras nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie. Wspominamy o tym, bo za tak popularnego psiaka trzeba niemało zapłacić. 😉

Kupno szczenięcia golden retriever ze sprawdzonej hodowli to zazwyczaj wydatek rzędu 6-7 tysięcy złotych, choć zdarzają się również droższe psiaki. Oczywiście, w wielu hodowlach można znaleźć również tańsze zwierzaki, choć warto mieć świadomość tego, że najpewniej będą one pochodziły z nieprzebadanych rodziców, co może skutkować wadami genetycznymi. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kupno szczeniaka z hodowli należącej do Związku Kynologicznego w Polsce, który współpracuje z Międzynarodową Federacją Kynologiczną.

Charakter golden retrievera

Choć rasa ta powstała z myślą o polowaniach, charakter golden retrievera znakomicie pasuje do psiaka rodzinnego. To spokojny, wyważony pies, który lubi towarzystwo ludzi i wykazuje dużą cierpliwość w stosunku do małych dzieci. Goldeny z reguły są radosne, spokojne i przyjacielskie, co sprawia, że łatwo i mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Przedstawiciele tej rasy dość pozytywnie traktują również inne zwierzęta, mieszkające z nimi pod jednym dachem – i to niezależnie od tego, czy mówimy o drugim psiaku, śwince morskiej czy kocie.

Ze względu na przyjacielski i towarzyski temperament golden retrievera, łatwo można zapomnieć że jest to pies silny i potrzebujący aktywności fizycznej. Warto mieć to na uwadze podczas spacerów, bo golden, korzystając z chwili nieuwagi właściciela, może się wyrwać. Dotyczy to przede wszystkim samców, które mają większe skłonności do samowolki. Pamiętaj też, że golden retriever to pies, który w każdym człowieku widzi potencjalnego przyjaciela. Jeśli szukasz zwierzaka, który będzie stał na straży domostwa i odstraszał potencjalnych intruzów, cóż… musisz szukać dalej. 😉

Wychowanie golden retrievera

Przyjazny i spokojny charakter sprawia, że wychowanie golden retrievera nie jest trudne. Szczeniaki nie lubią bezczynności, szybko się uczą, a także powtarzają polecanie i zadania. Bardzo cierpliwie znoszą naukę wychowania, o ile oczywiście jest ona wspomagana psimi przysmakami.

Hodowla i zdrowie golden retrievera

Chociaż goldeny nie należą do małych psów, hodowla i zdrowia golden retrievera nie zależy tyle od warunków, w jakich żyje, a od stylu życia, jaki narzuci mu jego właściciel.

Mocną stroną przedstawicieli tej rasy jest ich odporność na różne warunki pogodowe, nie przeszkadza im również deszcz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że goldeny bywają podatne na schorzenia stawów biodrowych i skokowych, oraz dolegliwości oczu, takie jak jaskra, postępujący zanik siatkówki czy dysplazja siatkówki. Zdarzają się również stany zapalane uszu oraz alergie, w związku z czym warto regularnie – na przykład dwa razy w roku, jeżeli nie zauważymy niepokojących objawów – udawać się na kontrolne wizyty u weterynarza. Goldeny retrievery mają też skłonności do połykania różnych, także niejadalnych, rzeczy, co należy brać pod uwagę podczas spacerów.

Właściciele – oraz potencjalni właściciele – goldenów, powinni zwrócić uwagę na tak zwane schorzenie końskiego ogona. Polega ono na częściowym niedowładzie ogona, co jest skutkiem gwałtownych zmian temperatury, w jakiej przebywa zwierzę, na przykład po wskoczeniu do zimnej wody. Dlatego należy dokładnie osuszyć psa po spacerze, na którym pupil miał kontakt z wodą.

Pielęgnacja golden retrievera

Choć rasa ta może się pochwalić pięknym i nie najkrótszym futrem, pielęgnacja golden retrievera nie jest szczególnie skomplikowana. Wystarczy regularne szczotkowanie psa raz w tygodniu, a w okresie linienia – co następuje dwa razy w roku – codziennie. By ułatwić sobie zadanie warto skorzystać z furminatora dla psów długowłosych. Oczywiście należy dbać również o higienę uszu, oczu i pyska.

Warunki dla golden retrievera

Psy tej rasy oczywiście lubią aktywność fizyczną i codziennie muszą się odpowiednio dużo wybiegać, ale bardziej niż gonienie samemu po dużym ogrodzie cenią sobie spędzanie czasu z człowiekiem. Dlatego znakomicie sprawdzą się jako psy w mieszkaniu w bloku – nie są szczekliwe i nie mają skłonności do bałaganienia. Warunki dla golden retrievera nie są trudne do spełnienia - wystarczy pamiętać o codziennych, przynajmniej godzinnych spacerach.

Pożywienie dla golden retrievera

Podstawą pożywienia dla golden retrievera jest oczywiście mięso i to jego powinno być najwięcej w jadłospisie. Należy też zadbać o odpowiednią porcję białka pochodzenia zwierzęcego (na przykład ryba, kurczak czy jagnięcina), a jednocześnie wykluczyć jajka. Karma dla psa powinna również mieć w składzie probiotyki i witaminy. Pożywienie dla golden retrievera warto dopasować do wieku psa – szczeniaki potrzebują karmy wysokoenergetycznej, a dorosłe psiaki mało aktywne oraz „seniorzy” karmy niskokalorycznej.

Ile powinien jeść golden retriever?

Zastanawiasz się, ile powinien jeść golden retriever? W przypadku dorosłych, zdrowych psów, mających od roku do sześciu lat, optymalne będą dwa posiłki na dzień. Szczeniaki oraz starsze psy należy natomiast karmić trzy razy dziennie.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium