Moda na aktywny tryb życia nie ominęła opiekunów psów. Coraz więcej z nich dba o zapewnienie swoim zwierzakom odpowiedniej dawki regularnych treningów, z korzyścią dla siebie i dla psów. Psy to niezastąpieni kompani mobilizujący nas skutecznie do różnego rodzaju sportów, bo praktycznie zawsze są gotowi i chętni do treningu. Jakie są psie sporty polecane dla aktywnych zwierzaków?

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Psie sporty dla aktywnych zwierzaków

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Moda na aktywny tryb życia nie ominęła opiekunów psów. Coraz więcej z nich dba o zapewnienie swoim zwierzakom odpowiedniej dawki regularnych treningów, z korzyścią dla siebie i dla psów. Psy to niezastąpieni kompani mobilizujący nas skutecznie do różnego rodzaju sportów, bo praktycznie zawsze są gotowi i chętni do treningu. Jakie są psie sporty polecane dla aktywnych zwierzaków?

Aktywność fizyczna dla zwierząt

Przez wieki psy były towarzyszami ludzi skutecznie wspierającymi ich w często wyczerpujących zadaniach fizycznych. Niektóre rasy do dziś mają szczególnie duże potrzeby w zakresie aktywności, jak jack russell terier, cocker spaniele, owczarki niemieckie, husky czy labradory. Pozostawione na długo w domach i pozbawione możliwości rozładowania rozpierającej ich energii, psy mogą zacząć wykazywać zachowania niepożądane lub nadmiernie tyć, co również nie jest dla nich wskazane. Warto więc zapewnić swoim ulubieńcom odpowiednią dawkę aktywności, łącząc przyjemne z pożytecznym również dla nas.

Popularne psie sporty

Wśród zdobywających coraz większą popularność sportów, które można uprawiać z psami znajdują się m.in.:

Canicrossing – czyli połączenie joggingu ze spacerem z psem. Zwierzę przypięte jest do swojego opiekuna odpowiednią uprzężą i linką z amortyzatorem i biegnie przed nim wspomagając człowieka w wysiłku. Chcąc uprawiać tę aktywność fizyczną ze swoim psem, warto zaopatrzyć się w odpowiednie pasy trekkingowe pozwalające na zachowanie swobody rąk, szelki oraz smycze z amortyzatorem zapobiegające nieprzyjemnym szarpnięciom i dbające o komfort naszego kręgosłupa. Rasy psów, które szczególnie lubią tę dyscyplinę sportową to m.in. husky, malamuty, charty, pointery, samojedy czy psy grenlandzkie.

Dogtrekking / canicross

Dogtrekking – to dyscyplina bardzo zbliżona do canicrossu, ale polecana dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą intensywnie biegać. Dogtrekking to długie, energiczne biegi na orientację w terenie, często po dość zróżnicowanym terenie, które jednak mniej obciążają stawy opiekunów. Przed startem otrzymujemy mapę, mamy na niej zaznaczone punkty, w zależności od regulaminu konkretnego dogtrekkingu o wygranej decyduje nie tylko czas, ale też ilość wykonanych zadań/zaliczonych punktów z mapy. W dyscyplinie tej organizatorzy często oferują kategorię rodzinną, w której udział brać mogą nawet całe rodziny z dziećmi – wtedy popularne są krótsze trasy. Tę dyscyplinę sportową mogą bezpiecznie uprawiać nawet osoby po urazach układu stawowo-kostnego i różne rasy psów.

Bikejoring – dyscyplina sportowa dla opiekunów psów będących jednocześnie miłośnikami dwóch kółek. Polega na ciągnięciu przez psa lub dwa psy roweru opiekuna. Potrafią one osiągać czasem bardzo dużą prędkość, nawet do 40 km/h, a rasą psów, która szczególnie lubi ten rodzaj aktywności jest greystery – psy zaprzęgowe pochodzące z Norwegii.

Agility – dyscyplina sportowa pozwalająca psom na wyładowanie energii na specjalnie przygotowanym dla nich torze przeszkód. To sport, w którym aktywnością fizyczną wykazują się przede wszystkim zwierzęta, bowiem zadanie ich opiekunów polega na komunikacji z nimi za pomocą słów i gestów. Warto jednak pomyśleć o niej, będąc opiekunem takich ras, jak border collie, golden retriever, sznaucer miniaturowy i west highland white terier.

Skijoring – zimowa dyscyplina sportowa, czyli wyścig narciarzy ciągniętych przez jednego lub dwa psy. Idealnie sprawdzają się w nim duże lub średniej wielkości psy o atletycznej budowie, jak husky, malamuty i anatoliany, ale też labradory, rhodesiany, dogi niemieckie, charty i border collie.

Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportową chcemy wybrać, pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem regularnych treningów skonsultować się z weterynarzem. Pomoże on nam ocenić, czy kondycja fizyczna, wiek i naturalne predyspozycje naszego pupila pozwalają na bardziej intensywny poziom aktywności. Wspólny wysiłek ma być przede wszystkim przyjemnością i stanowić faktyczną korzyść dla zdrowia naszego i psa.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium