Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
 
Bezpieczne zakupy
 • Różne formy płatności
 • Gwarantowany zwrot pieniędzy (14 dni na zwrot towaru)
 • Darmowa wymiana towaru (rozmiar, kolor, model)
 • Szyfrowane dane i transakcje
Kontakt

Biuro

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka
ul. Czartoryskiego 17/3
66-400 Gorzów Wlkp.

Magazyn (zwroty)

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka (magazyn)
ul. Elżbiety Zawackiej 43
66-400 Gorzów Wlkp.

Problemy zdrowotne psów – czym są tłuszczaki i jak z nimi postępować?

0
Problemy zdrowotne psów – czym są tłuszczaki i jak z nimi postępować?

Jedną z najczęściej występujących zmian skórnych u psów są tłuszczaki. Te podskórne masy nowotworowe potrafią występować na bokach klatki piersiowej, w pachwinach lub przy kończynach zwierząt. Czym są tłuszczaki i w jaki sposób je leczyć, jeśli okazuje się to konieczne?

Czym są tłuszczaki u psów?

Tłuszczaki u psów to łagodne rozrosty nowotworowe, które mogą pojawiać się przez mechanizmy zapalne lub wydzielanie przez komórki układu immunologicznego specyficznych cząstek pobudzających wzrost tłuszczaków. Żadna z tych przyczyn nie została jednak stuprocentowo potwierdzona. Z obserwacji weterynarzy wynika, że tłuszczaki pojawiają się szczególnie u zwierząt w średnim i starszym wieku, borykających się z nadmierną otyłością, a do ras, u których spotyka się najczęściej tego typu zmiany należą:

 • labradory i golden retrivery,
 • owczarki niemieckie,
 • owczarki szetlandzkie,
 • jamniki,
 • cocker spaniele,
 • wyżły weimarskie,
 • sznaucery,
 • beagle.

Tłuszczaki potrafią pojawiać się na skórze psów stopniowo lub nagle, pojedynczo lub w większej ilości. Mają też różne tempo wzrostu i wielkość. Są zwykle uformowane i zwarte, nieco twardsze od tkanki podskórnej i często łatwo przesuwają się pod skórą. Zazwyczaj występują w miejscach, gdzie znajduje się także więcej tkanki tłuszczowej, stąd najczęściej pod skórą, na łapach, rzadziej na brzuchu czy w jamie brzusznej. Na ogół nie sprawiają psom bólu, nie pękają ani nie mają tendencji do owrzodzeń, choć wszystko zależy od ich umiejscowienia oraz wielkości.

Jak leczyć tłuszczaki?

Tłuszczaki nie są najczęściej nowotworami złośliwymi, choć zdarza się, że przybierają taką formę, rozwijając się w tzw. tłuszczakomięsaki, które wymagają pilnej interwencji chirurgicznej, a także leczenia wspomagającego. Wycięcie tłuszczaka może być również niezbędne w przypadku zlokalizowania go w okolicy kończyn i stawów, przez co utrudnia zwierzęciu chodzenie czy przy szyi, gdzie z kolei może powodować problemy z oddychaniem. Wskazaniami do zabiegu operacyjnego mogą być także występowanie tłuszczaków w jamie brzusznej, gdzie wpływają na właściwe funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz napięcie i naprężenie skóry na guzkach, krwawienie lub stany zapalne spowodowane uciskiem masy na tkankę skórną. Warto też pamiętać, że każdą podejrzaną zmianę u psa należy poddać diagnostyce, wykonywanej przez biopsję cienkoigłową, która pozwala na ocenę charakteru deformacji i podjęcie decyzji o dalszym leczeniu bądź pozostawieniu guzków.

Przed zabiegiem usunięcia tłuszczaków każdy pies musi mieć zrobione badanie krwi, a w przypadku zwierząt w starszym wieku, również echo serca, co pozwala na dobranie odpowiedniego znieczulenia. W trakcie operacji guzki usuwane są razem z otaczającą je torebką, dzięki czemu zmniejszone zostaje ryzyko nawrotu tłuszczaka w tym samym miejscu. Mogą one pojawiać się natomiast w innych partiach ciała zwierzęcia.

Większością tłuszczaków nie musimy się niepokoić, choć zawsze poddajmy naszych ulubieńców badaniu potwierdzającemu ich niezłośliwy charakter. Dzięki temu będą mogli cieszyć się oni przez długi czas dobrym zdrowiem.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium