Pchły to pasożyty ciepłolubne, które atakują czworonogi w okresie od wiosny do późnej jesieni. Przy obecnych zmianach klimatycznych, mogą one męczyć naszych pupili niemal przez cały rok. Bytowanie tych pasożytów może doprowadzić do problemów skórnych u psa, w tym alergicznego zapalenia skóry oraz niedokrwistości – anemii. Szczególnie szkodliwa jest ślina pcheł, gdyż to ona jest głównym alergenem. Od szybkości reakcji właścicieli oraz od kroków przez nich podjętych zależy powodzenie kuracji, a także zdrowie pupila.
Charakterystyka pchły
Pchła to owad bezskrzydły, który w poruszaniu się wykorzystuje wysokie skoki. Jej niewielki rozmiar oraz ruchliwość sprawiają, iż jest pasożytem bardzo charakterystycznym, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Jej sylwetkę łatwo jest wypatrzeć, zwłaszcza w miejscach, które szczególnie sobie upodobała, tj. w okolicy psich uszu, na plecach i brzuchu oraz przy nasadzie ogona. Problem może wystąpić przy diagnozowaniu pasożyta u psów długowłosych. Wówczas warto zwrócić uwagę na siedliska pcheł, które mogą pojawić się w okolicach psiego legowiska, przy kojcu, budzie, pod poduszkami lub na dywanie. By jak najszybciej zdiagnozować pasożyty u naszego pupila, musimy robić mu okresowe przeglądy sierści oraz skóry. Im częstsze, tym większe prawdopodobieństwo, iż wykryjemy inwazję pcheł zawczasu.
Leczenie pcheł
Po zdiagnozowaniu pasożyta, pora na stanowczą reakcję. Pomóc w tępieniu pcheł mogą specjalistyczne preparaty, tabletki i spraye. Większość z nich dostępnych jest u weterynarzy, w sklepach zoologicznych lub w sklepach online. W walce z pchłami ważna jest również dezynfekcja miejsc, z którymi pies miał dłuższą styczność. 95% pcheł rozprzestrzenia się bowiem w środowisku zwierzęcia w formie larw, jaj i poczwarek. Dotyczyć to będzie w szczególności jego legowiska, kojca, budy, dywaniku lub kocyka. Powierzchnie te należy odkurzyć (worek z odkurzacza powinien być wyrzucony lub wymrożony), umyć, wysuszyć, a następnie zaimpregnować środkami owadobójczymi. Jeśli inne zwierzęta lub ludzie mieli kontakt z psem również należy zadbać o ich higienę. Po całej procedurze leczenia należy obserwować czworonoga przez najbliższe miesiące.
Profilaktyka
Głównymi środkami zapobiegawczymi w walce z nawracającymi pasożytami są specjalne preparaty weterynaryjne. W przypadku pcheł będą to obroże oraz olejki do zakrapiania z technologią tzw. efektu uderzenia, zapobiegającą ugryzieniom. Dodatkowo właściciele czworonogów powinni systematycznie myć na mokro podłogi i tapicerki, prać koce, poduszki i posłania psów oraz dbać o higienę psich zabawek. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie spryskiwaczy pokojowych, które zabijają w wybranych pomieszczeniach pchły oraz ich jaja, poczwarki i larwy. Można jest stosować nie tylko w domu, lecz również w pomieszczeniach gospodarczych oraz garażu. Środki ostrożności należy zachować przez minimum trzy miesiące. Tylko w ten sposób zapobiegniemy ewentualnemu wylęgowi kolejnych pcheł.