Niektórzy nie chcą mieszkać w domu z psem ze względu na przykry zapach, który może mu towarzyszyć. Owszem, zdarzają się sytuacje, że psi zapach może być nieprzyjemny, jednak nie jest to kwestią natury czworonoga i bardzo często jest to pierwszy sygnał chorobowy. Co zatem powoduje nieprzyjemny zapach i jak temu zaradzić? Przyjrzymy się problemom związanym z higieną, jak i tym ze zdrowiem zwierzęcia.
Problemy z higieną
Najczęstszym powodem brzydkiego zapachu, dobiegającego od naszego czworonoga, jest niewłaściwa higiena. Zbyt rzadko wykonywane kąpiele, brak wyczesywania i strzyżenia to naturalne powody powstawania brzydkiego zapachu. Pies, który wraca z dworu przynosi wraz ze sobą mieszaninę kurzu i brudu z otoczenia. W połączeniu z naturalnym serum wydzielanym ze skóry psa, staje się mieszanką zapachową, która tak bardzo drażni nasz nos. Dodatkowym problemem są kołtuny, które będąc kumulacją zaniedbań, stają się również idealnym siedliskiem bakterii. Pamiętać należy o regularnych kąpielach i czesaniu pupila. Podczas wyboru produktów do psiej kąpieli należy wybierać produkty przeznaczone do pielęgnacji czworonogów. Nie należy sięgać po ludzkie kosmetyki. Środki te zawierają składniki które mogą wywołać alergię u zwierząt i zamiast im pomóc mogą pogłębić problemy z sierścią. Dla utrzymania efektu o kąpieli warto zastosować płukankę z octu (w proporcjach łyżka octu na litr wody), która utrzyma na dłużej lśniący efekt i zapewni ochronę antybakteryjną sierści i skóry czworonoga.
Problemy zdrowotne
Nieprzyjemny zapach psa może być również związany z problemami zdrowotnymi. Jeżeli któryś z objawów dostrzegamy u swojego pupila to powinniśmy niezwłocznie udać się z nim na konsultację weterynaryjną. Brzydki zapach z okolic pyska świadczy najczęściej o problemach z uzębieniem czworonoga. Głównym powodem brzydkiego zapachu są stany zapalne i zalegający kamień nazębny. Nieprzyjemny zapach z okolic uszu świadczyć może o zalegającym w nich zabrudzeniu, co powodować może stany zapalne. Drażniący zapach spod ogona połączony z saneczkowaniem, wylizywaniem, to znak, że gruczoły okołoodbytnicze są zatkane i wymagane jest ich wyczyszczenie. W tej sytuacji konieczną będzie wizyta u weterynarza. Lekarz ulży w cierpieniu pupila i nauczy nas jak radzić sobie z tym problemem w przyszłości. Jeżeli brzydki zapach wydobywa się z ogółu sierści to jest to znak, że możemy mieć do czynienia z atopowym zapaleniem skóry lub alergią.
Profilaktyka
Problem nieprzyjemnego zapachu sierści jest problemem, nad którym bez większego nakładu czasu i wysiłku jesteśmy w stanie walczyć z sukcesem. Odpowiednia higiena, w zakresie kąpieli, strzyżenia i czesania pupila, pozwala zapewnić komfort zwierzęciu, a co za tym idzie nam samym. Dobierając produkty do pielęgnacji sierści podejdźmy do tematu, tak jakbyśmy dbali o swoje własne włosy. Sięgajmy po naturalne produkty bez parabenów, fosforanów, siarczanów, glikolu polietylenowego