Czasem w życiu zwierzaka zdarzają się sytuacje, w których opiekun jest zmuszony ograniczyć nieco wolność swojemu pupilowi i założyć kołnierz ochronny. Nie zawsze przyczyną jest zabieg operacyjny – tego typu ochronę stosuje się także w wielu innych przypadkach. Dowiedz się, kiedy stosować kołnierz ochronny i jak przyzwyczaić psa do kołnierza!
Kiedy pies potrzebuje kołnierza ochronnego?
Większość osób kojarzy kołnierz z ochroną po różnego rodzaju zabiegach i operacjach. Dzięki temu uniemożliwia się psu czy kotu dostęp do rany pooperacyjnej, niwelując ryzyko wylizywania rany, zdjęcia opatrunku czy samodzielnego wyjęcia szwów. To jednak niejedyna sytuacja, kiedy zwierzę potrzebuje kołnierza ochronnego.
Bardzo często wskazaniem do założenia kołnierza są różne problemy okulistyczne, które mogą powodować swędzenie lub ból w okolicy oczu. W takich sytuacjach zwierzęta mogą mieć tendencję do pocierania i rozdrapywania okolic pyska, dlatego dla ich bezpieczeństwa stosuje się dodatkową ochronę w postaci kołnierza.
Takie zabezpieczenie bywa stosowane również w rozmaitych schorzeniach dermatologicznych i alergiach skórnych, by zapobiec nadmiernemu wylizywaniu ran czy swędzących miejsc. Wszelkie rany, miejsca po szyciu czy hot spoty dzięki stosowaniu kołnierza są bezpieczne i mają szansę na szybsze, bezproblemowe zagojenie.
U psów kołnierz zakłada się często także w przypadku zapalenia ucha, aby ograniczyć trzepanie głową i rozdrapywanie uszu. Zdarza się również, że takie rozwiązanie jest stosowane w przypadku problemów behawioralnych, gdy zwierzę ma tendencję do samookaleczania się, gryzienia łap czy kompulsywnego wylizywania sierści. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, które powinno być uzupełnione odpowiednią terapią behawioralną oraz leczeniem farmakologicznym.
Stosując kołnierz, zawsze należy trzymać się zaleceń lekarza weterynarii. Nie powinno się rezygnować z zakładania kołnierza nawet jeśli zwierzak patrzy na Ciebie błagalnym wzrokiem czy próbuje samodzielnie ściągnąć “abażur”. Co więcej, lepiej wystrzegać się ściągania kołnierza nawet na chwilę, ponieważ wielu zwierzakom wystarczy zaledwie moment, by dobrać się do opatrunku lub zacząć wylizywać rany. Może to skutkować poważną infekcją oraz znacznym wydłużeniem czasu rekonwalescencji, a w skrajnych przypadkach nawet koniecznością ponownego szycia rany lub wdrożenia dodatkowego leczenia ze względu na zakażenie rany.
Jak przyzwyczaić pupila do kołnierza?
Niestety, opiekunowie często orientują się, że ich pies czy kot nie toleruje kołnierza, gdy jest za późno i zwierzak musi go nosić. Wtedy nie ma czasu na zastanawianie się, jak założyć kołnierz pooperacyjny - należy skupić się na tym, by nauczył się w nim funkcjonować w ramach wyższej konieczności.
Co możesz zrobić, by pomóc zwierzakowi? Przede wszystkim warto zadbać o jak największy komfort pupila, przygotowując mieszkanie w taki sposób, by ograniczyć ryzyko zahaczenia o coś kołnierzem.
Twardy kołnierz, który najczęściej zwierzak dostaje po operacji, może ograniczać pole widzenia i powodować frustrację czworonoga. Z tego powodu powinno się przestawić wszystkie przedmioty, o które zwierzak może zahaczyć - rośliny, bibeloty czy niepotrzebne meble. Im więcej wolnej przestrzeni tym lepiej. Warto również pomyśleć o przestawieniu misek z wodą oraz jedzeniem w taki sposób, by zwierzak nie uderzał kołnierzem o ścianę, próbując się do nich dostać.
Sprawdź: Kołnierze pooperacyjne dla kota
Jeśli masz taką możliwość, warto przyzwyczaić zwierzę do noszenia kołnierza w okresie, gdy nie jest on potrzebny. Budując pozytywne skojarzenia i nagradzając futrzaka za przebywanie w kołnierzu, z pewnością łatwiej będzie mu oswoić się z nową sytuacją, gdy noszenie kołnierza stanie się koniecznością. W miarę możliwości warto również zachęcać psa czy kota do delikatnej i spokojnej zabawy, by pupil na chwilę zapomniał o dyskomforcie.
Na początku ważne jest, by bacznie obserwować zwierzę, czy nie próbuje samodzielnie zdjąć kołnierza z szyi. Jak założyć kołnierz ochronny psu, by uniemożliwić jego zdjęcie? Sporo modeli kołnierzy pooperacyjnych posiada specjalne szlufki, które można przełożyć przez obrożę psa. W innym wypadku można dodatkowo użyć bandaża, by uniemożliwić zdjęcie kołnierza.
Najlepszy kołnierz ochronny dla psa i kota
Noszenie kołnierza to nic przyjemnego, jednak często możemy poprawić komfort pupila poprzez dobór odpowiedniego modelu. Standardowo kołnierze dostępne w lecznicach weterynaryjnych są sztywne i duże, przez co bardzo ograniczają ruchy oraz pole widzenia. Często jednak jest możliwość doboru lepszego, bardziej komfortowego modelu.
Najlepszy kołnierz ochronny dla kota i psa jest wykonany z miękkiego materiału, jak np. pianka. Elastyczny materiał doskonale spełnia swoją rolę, jednocześnie dając zwierzakowi więcej swobody. Dzięki temu zwierzak może bez problemu poruszać się po mieszkaniu nie zahaczając o meble. Nie ma ograniczonego pola widzenia, a jednocześnie kołnierz uniemożliwia dostanie się do rany pooperacyjnej, czy drapanie pyska. Zarówno koty, jak i psy znacznie łatwiej akceptują tego typu zabezpieczenia, ponieważ nie sprawiają one aż takiego dyskomfortu.