TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak w Sylwestra uchronić psa przed stresem?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Kiedy w kalendarzu zbliża się 31 grudnia wielu z nas zastanawia się, gdzie przywita nowy rok, jaką kreację założy na bal i do której będzie trwać zabawa. Czas, który dla wielu jest pełen pozytywnych wrażeń staje się dla niektórych bardzo stresujący i niekiedy zmusza do wielu ciężkich działań i wyrzeczeń. Ze względu na swój głośny charakter, Sylwester jest czasem, gdy wielu opiekunów walczy o bezpieczeństwo i komfort swojego pupila. Podpowiadamy co zrobić, aby uchronić psa przed stresem.

Przygotowania zacznij dużo wcześniej

Chociaż noc sylwestrowa jest tylko jedna, a jej intensywność skupia się w zaledwie kilku godzinach, to i tak musimy pamiętać, żeby przygotowania zacząć dużo wcześniej. Ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie do oswajania pupila z sytuacją stresową. Warto sięgnąć po konsultację weterynaryjną i behawioralną, na podstawie których będziemy wiedzieć, czy zwierzę powinno otrzymywać leki wspomagające walkę ze stresem. Decyzja o podaniu jakichkolwiek leków nie powinna być podejmowana bez odpowiedniej diagnozy ze strony weterynarza. Bardzo dobrym sposobem na budowanie odporności na stres jest stopniowe wprowadzanie pupila w świat hałasów od pierwszych tygodni życia. Najprostszym na to sposobem jest wybieranie kierunków spacerów w miejsca, które pozwalają poznawać różne hałasy, takie jak ruch samochodowy, czy pieszy. Pies, który od małego będzie przyzwyczajany do takiego środowiska łatwiej będzie znosić dynamiczny charakter sylwestrowej nocy, niż ten, który świat zna tylko ze spokojnych parków i skwerów.

Poświęć mu więcej uwagi

W noc sylwestrową kluczowym elementem jest Twoja uwaga. Wszystkie przygotowania, które robisz muszą być przemyślane i dostosowane do potrzeb Twojego pupila. Pamiętaj o zaplanowaniu dnia w sposób taki, aby maksymalnie wyeliminować narażenie psa na stres. Zaplanuj wieczorny spacer wcześniej niż zwykle, aby nie wyprowadzać psa w momencie gromadzenia się ludzi na ulicach. Przy planowaniu trasy spaceru unikaj miejsc, w których organizowane są większe spotkania. Trzymaj psa na smyczy i nie spuszczaj z niej go ani na chwilę. Gwałtowny wybuch petardy może wystraszyć zwierzę, co spowoduje ucieczkę przed zagrożeniem. Pomyśl o wyposażeniu psa w adresówkę z twoimi danymi, na wypadek, gdyby z jakiegoś powodu czworonóg zerwał się ze smyczy. Znacznie ułatwi to powrót zwierzęcia do domu.

Bezpieczny kąt w domu

Bez wątpienia najważniejszym elementem przygotowań jest zapewnienie naszemu psu bezpiecznych warunków w domu. W momencie, kiedy atmosfera sylwestrowa będzie najbardziej gorąca musimy zadbać o to, żeby pies miał poczucie, że jest bezpieczny we własnym domu. Zasłoń rolety lub zasłony, aby zwierzę nie widziało błysków za oknem, dla zminimalizowania bodźców dźwiękowych dobrym rozwiązaniem będzie włączenie muzyki. Pamiętaj, że pies bardzo dobrze wyczuje Twoje emocje. Jeżeli odczuje, że się stresujesz tą sytuacją to on sam nie zachowa spokoju. Kiedy Twój pies zostaje sam w domu, przygotuj mu legowisko w możliwie odizolowanym od złych bodźców miejscu. Zadbaj o to, by dom był dla Twojego pupila azylem.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium