Każdy opiekun psa zdaje sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest możliwość utrzymania idealnej czystości w mieszkaniu przy czworonogu. Sierść, piasek czy resztki błota po spacerze - dla wielu psiarzy to jest codzienność. To jednak nieprawda, że przy futrzaku wizja czystego mieszkania jest utopią. Jak utrzymać czystość w domu z psem? Oto kilka prostych sposobów!
Utrzymanie czystości - sierść pod kontrolą
Największą zmorą przy utrzymaniu porządku dla opiekunów psów jest zwykle sierść. Zwłaszcza w okresie wiosennym i jesiennym, gdy futrzaki intensywnie linieją, kłębki sierści zostawiane na podłodze i meblach potrafią być irytujące. Przy szczególnie puchatych zwierzakach codzienne odkurzanie to często za mało. Jak w takim wypadku utrzymać czystość?
Przede wszystkim warto zadbać o właściwą pielęgnację sierści. Im szybciej pozbędziemy się martwego włosa, tym prędzej w naszym mieszkaniu zapanuje porządek. Do usuwania nadmiaru podszerstka doskonale sprawdzi się Furminator lub trymer hakowy, jednak warto mieć w szufladzie również zwykłą szczotkę pudlówkę, a przy psach z dłuższym, gęstym włosem również metalowy grzebień.
W okresie wzmożonego linienia zaleca się również wykąpać psa, by poruszyć włos i przyspieszyć proces wymiany szaty. Warto o to zadbać, szczególnie u kudłatych psiaków, by możliwie najbardziej skrócić okres zmiany sierści.
Zobacz również: Pielęgnacja psiej sierści - 6 porad
Ograniczenie przestrzeni i dobre nawyki
Mając psa, zwłaszcza dużej rasy, nie zawsze jesteśmy w stanie umyć go dokładnie po każdym spacerze. Niestety, to oznacza, że psiak przynosi z zewnątrz na łapach piasek i błoto, które kruszy się i pozostawia ślady w całym domu. Co możemy zrobić, by to ograniczyć?
Przede wszystkim warto nauczyć psa dokładnego wycierania łapek po każdym spacerze. Idealnie, jeśli pies po powrocie do domu od razu zatrzyma się i będzie czekał na wytarcie łapek - dzięki temu mniejsza ilość brudu przeniesie się do dalszej części mieszkania. Dobrym pomysłem może być również odesłanie psa na legowisko zaraz po powrocie ze spaceru, by pies miał szansę wyschnąć i „wykruszyć” się w jednym miejscu. Pół godziny leżenia w klatce lub na legowisku po powrocie do domu wystarczy, by znacząco ograniczyć ilość zabrudzeń w całym domu. Jednocześnie dobrze jest zadbać o to, by legowisko dla psa było łatwe w czyszczeniu i posiadało zdejmowany pokrowiec. Jeśli Twój pupil nie ma jeszcze swojego posłania, koniecznie sprawdź naszą ofertę legowisk dla psa.
Jak wyczyścić legowisko psa z sierści?
Nawet jeśli nasz psiak nie ma wstępu na meble i sypia wyłącznie na swoim legowisku, łatwo domyślić się, że będzie pozostawiać na nim sierść. Chcąc utrzymać porządek w domu, trzeba raz na jakiś czas wyczyścić legowisko z sierści. Jak to zrobić?
Jeśli legowisko ma ściągany pokrowiec, sprawa jest banalnie prosta - wystarczy wrzucić go do pralki i wyczyścić, a następnie, jeśli jest taka możliwość i materiał na to pozwala - wysuszyć w suszarce automatycznej. Nie jest to jednak jedyny sposób na pozbycie się sierści z legowiska lub mebli. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w rolkę do zbierania sierści, która pozwoli błyskawicznie usunąć futro z ubrań i mebli. Dostępne są zarówno rolki jednorazowe, z taśmy, jak i wielorazowe rolki do sierści Furminator. Inną metodą jest zbieranie sierści przy pomocy lekko wilgotnej lateksowej rękawiczki lub ściereczki.
Jak zabezpieczyć ścianę przed psem?
Niektóre psy zaraz po spacerze lubią się otrzepać z błota, zanim zdążymy podejść do nich z ręcznikiem lub zaprowadzić je do łazienki. Samce mogą mieć tendencję do brudzenia ścian mastką, co również może pozostawiać trwałe ślady. Ponadto zarówno szczenięta, jak i adoptowane dorosłe psy mogą czasem drapać w ścianę, zwłaszcza jeśli borykają się z lękiem separacyjnym. Jak zabezpieczyć ścianę przed drapaniem psa oraz różnego rodzaju zabrudzeniami?
Jedną z najprostszych i dość budżetowych opcji jest naklejenie na ścianę specjalnej okleiny ochronnej w postaci przezroczystej folii. Uniemożliwi ona zarysowanie ściany pazurami oraz znacznie ułatwi czyszczenie, gdy pies otrze się o nią lub zachlapie. Inną opcją jest zmiana farby na fototapetę lub panele winylowe, które wystarczy przetrzeć mokrą ścierką, by usunąć zabrudzenia.
Regularne sprzątanie i środki awaryjne
Niestety, mając czworonoga musimy pogodzić się z tym, że będziemy musieli znacznie częściej odkurzać i zmywać podłogi. Sprzątanie na bieżąco z pewnością pozwoli nam utrzymać czystość w domu mimo posiadania psa. Warto również być gotowym na sytuacje awaryjne, gdy pies zabrudzi meble lub dywany. Dlatego też dobrze mieć pod ręką specjalny spray do usuwania ciężkich zabrudzeń i plam po psie. Wówczas żadna plama nie będzie dla nas problemem!