TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak przygotować psa na Sylwestra?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Pies boi się huku, czyli najczęstsze objawy fobii dźwiękowej

Niestety, bez względu na wcześniejsze doświadczenia, wiele czworonogów kiepsko znosi koniec roku. Stres psa w Sylwestra wynika z głośnych, niespodziewanych dźwięków, które towarzyszą fajerwerkom i petardom. Wrażliwy słuch jedynie potęguje nieprzyjemne doznania, pogłębiając lęk przed tym hałasem.

Objawy fobii dźwiękowej u psa mogą być bardzo różne – oprócz szukania kryjówki, próby ucieczki czy nerwowego krążenia w kółko, można także zaobserwować:

 • intensywne dyszenie,
 • wokalizację (np. szczekanie, wycie, skomlenie czy piszczenie),
 • ślinienie się, 
 • drżenie,
 • rozszerzenie źrenic,
 • załatwianie się w domu (lub wręcz przeciwnie – wstrzymywanie moczu i kału ze stresu) oraz różne zmiany w zachowaniu, w tym reakcje agresywne.

Kiedy pies boi się huku, najlepiej sprawdzi się odczulanie psa na dźwięki

Chcąc pomóc zwierzęciu przetrwać ten ciężki czas możemy spróbować odczulić psa na dźwięki. Pracę nad tym zagadnieniem warto zacząć jak najwcześniej, ponieważ uzyskanie pożądanego efektu może trwać nawet kilka miesięcy. Zdecydowanie nie powinniśmy więc czekać z tą kwestią do grudnia. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie mieliśmy możliwości przepracować tego wcześniej, warto zacząć naukę mimo tego.

Na czym polega odczulanie fobii dźwiękowej u psów? To nic innego jak przeciwwarunkowanie, czyli budowanie pozytywnych skojarzeń z bodźcem, który wywołuje u zwierzęcia lęk. Rozpoczęcie treningu pozwoli zredukować stres psa w Sylwestra. 

 1. Aby rozpocząć ćwiczenia będziemy potrzebować dobrej jakości nagrania dźwiękowego petard i fajerwerków, a także atrakcyjne dla psa nagrody. Mogą to być zarówno super smakołyki, których zwierzak nie dostaje na co dzień, albo ukochane zabawki dla psa czy szarpak.
 2. Pracę zaczynamy w domu, w miejscu, które dobrze się zwierzęciu kojarzy. Unikamy rozproszeń – te będziemy wprowadzać na późniejszych etapach nauki.
 3. Na początku odtwarzamy nagranie jak najciszej, a wraz z postępami stopniowo zwiększamy jego głośność. U niektórych psów konieczne może okazać się puszczanie dźwięków z innego pomieszczenia na pierwszym etapie ćwiczeń.
 4. Gdy już dopasujemy głośność, podczas której pies czuje się w miarę pewny siebie, zaczynamy nagradzać zwierzaka wydając mu smakołyki, pozwalając zająć się żuciem gryzaka lub zaczynając zabawę.
 5. Doskonale sprawdzą się różnego rodzaju zabawki na jedzenie oraz lickimaty. Jeśli widzimy, że pies czuje się komfortowo możemy spróbować delikatnie podnieść głośność.
 6. Tego typu trening należy wykonywać regularnie tak długo, aż zwierzak będzie w stanie czuć się swobodnie pomimo głośnych dźwięków.

Opieka nad psem w Sylwestra – kiedy podać leki?

Wielu opiekunów budzi się w ostatniej chwili, chcąc zakupić leki psychotropowe na kilka dni przed Sylwestrem. Niestety, większość preparatów nie działa od razu po podaniu – potrzebują czasu, by organizm mógł się wysycić. Oznacza to, że leki przeciwlękowe powinniśmy zacząć podawać nawet dwa tygodnie przed końcem roku. Nigdy nie zaleca się robić na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Kiedy powinniśmy sięgnąć po farmakologię? Przede wszystkim wówczas, gdy lęk z jakim zmaga się nasz futrzak jest bardzo silny, pies nadal boi się huku, a nam nie udało się wystarczająco odczulić zwierzęcia na dźwięki. Dobrze dobrane leki w połączeniu z naszym wsparciem pozwolą psu przetrwać Sylwestra we względnym spokoju.

Prosząc w gabinecie o lekarstwo na fobię dźwiękową należy zwrócić uwagę, by weterynarz nie przepisał zwierzęciu preparatu o nazwie Sedalin, ponieważ jest to lek oddziałujący jedynie na zdolności motoryczne zwierzęcia, a nie na jego psychikę – pies nadal będzie bał się huku. Co gorsze, oznacza to, że psiak może odczuwać jeszcze większy lęk niż do tej pory, ze względu na brak możliwości zapanowania nad własnym ciałem. Wciąż zdarzają się jednak lekarze weterynarii, którzy przepisują ten lek pacjentom w okresie Sylwestra.

Jeśli nie chcemy decydować się na leki, warto pomyśleć o naturalnych wspomagaczach. Możemy użyć olejku CBD, feromonów czy suplementów zawierających tryptofan czy inne preparaty ziołowe lub zawierające biopeptydy z ryb czy mleka. Choć skuteczność tych środków jest znacznie niższa niż leków psychotropowych, mogą być one świetnym wsparciem dla psa z fobią dźwiękową. Musimy jednak pamiętać, że suplementy należy zacząć podawać minimum dwa tygodnie przed Sylwestrem.

Przytulać czy nie? Sposoby na uspokojenie psa w Sylwestra

Wciąż można spotkać się z opiniami, że nie powinniśmy pocieszać psa w sylwestrową noc, ponieważ w ten sposób nagradzamy go za lęk. To szkodliwy mit, który sprawia, że zwierzak czuje się jeszcze gorzej, tracąc do nas zaufanie. Nie da się wzmocnić negatywnych emocji pozytywnym bodźcem. Nie należy ignorować czworonoga ani krzyczeć na niego, gdy ten się boi – w ten sposób możemy jedynie pogłębić problem. Błędem jest jednak zbyt intensywne wspieranie zwierzęcia, np. przytulanie go na siłę, bieganie za nim i natarczywe pocieszanie. Pamiętaj, że sposób, w jaki wesprzemy swojego psa zależy przede wszystkim od naszej relacji, konkretnej sytuacji i potrzeb futrzaka. Warto robić to mądrze i z empatią, po prostu będąc przy naszym przyjacielu, gdy on tego potrzebuje.

Sylwester z psem – co przygotować, aby ograniczyć stres?

Gdy już nadejdzie ostatnia noc w roku, warto być odpowiednio przygotowanym. Jeśli nasz pies mimo zastosowanej farmakologii i odczulania na dźwięki nadal odczuwa dyskomfort, zróbmy wszystko, by ułatwić mu przetrwanie noworocznej nocy. O czym powinniśmy pamiętać organizując Sylwestra z psem? Jakie sposoby na uspokojenie psa w Sylwestra będą skuteczne?

Przede wszystkim warto zorganizować zwierzakowi bezpieczny azyl, w którym będzie mógł się schować w czasie najgłośniejszych wystrzałów. Może to być klatka kennelowa, jeśli zwierzak ją zna i lubi. Wiele psiaków wybiera również schronienie w łazience lub korytarzu, gdzie negatywne bodźce są nieco mniej odczuwalne. Jeśli zdecydujemy się na klatkę, warto przysłonić ją materiałem, by zorganizować pupilowi bezpieczną norkę. Oprócz tego dobrze jest zasłonić wszystkie okna w mieszkaniu i puścić muzykę, która częściowo zagłuszy odgłosy z zewnątrz. Dobrym wyborem będą utwory z dużą ilością basów, które najlepiej zamaskują dźwięki wystrzałów. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że zwierzak nie będzie bał się naszej playlisty.

Na czas największych wystrzałów dobrze jest zorganizować zwierzakowi coś do jedzenia, dzięki czemu zajmiemy go na dłuższą chwilę. Oprócz naturalnych gryzaków dla psa doskonałą opcją może być podanie jedzenia w Kongu czy lickimacie. Dzięki temu psiak skupi się na gryzieniu i lizaniu, co dodatkowo podziała na niego rozluźniająco.

Dobrym sposobem na uspokojenie psa w Sylwestra może być także delikatny masaż relaksacyjny, a także założenie psu specjalnej kamizelki uciskowej lub wykorzystanie bandaża elastycznego do wywarcia relaksującego ucisku na ciało zwierzęcia. Sposób wiązania z łatwością można znaleźć w internecie – warto jednak wcześniej przećwiczyć to na zrelaksowanym psiaku, by nie stresować go nowościami w sylwestrową noc.

Spacer z psem w Sylwestra – o czym pamiętać?

Psy, w przeciwieństwie do kotów, wymagają regularnych spacerów. Warto to dobrze zaplanować, by uniknąć problemów i pogłębienia traumy. Dla bezpieczeństwa lepiej jest odpuścić wyjście z psem wieczorem, w noc sylwestrową. Na ostatni spacer dobrze jest wybrać się w okolicach zachodu słońca, gdy odgłosy wystrzałów jeszcze nie są tak intensywne. Na kolejny możemy pójść dopiero rano lub po północy, gdy zmniejszy się ilość wystrzeliwanych fajerwerków.
Musimy pamiętać, że newralgiczny okres w naszym kraju trwa zwykle kilka dni. Oznacza to, że idąc na spacer musimy być przygotowani, że nagle w naszej okolicy możemy usłyszeć głośny wybuch. Nawet jeśli zwierzak do tej pory nie bał się wystrzałów, dobrze jest podjąć pewne środki bezpieczeństwa. Pies powinien mieć dobrze dopasowaną obrożę półzaciskową, do której przyczepiona będzie adresówka. W okresie Sylwestra popularnym pomysłem jest założenie pupilowi również wygodnych szelek dla psa, do których również przypięty będzie brelok z danymi. Prowadząc czworonoga na podwójnej smyczy (przypiętej do obroży i szelek) mamy nad nim kontrolę nawet jeśli wpadnie w panikę i będzie próbował się wyswobodzić.

Pod żadnym pozorem w tym okresie nie powinniśmy spuszczać futrzaka ze smyczy. Dobrą praktyką jest wyprowadzanie psa na lince nawet do ogrodu, by uniknąć sytuacji, w której zwierzak w panice przeskoczy ogrodzenie. Warto również rozważyć opcję podpięcia lokalizatora do obroży lub szelek, by w razie potrzeby wiedzieć, w jakim kierunku udało się zwierzę.

Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi blogowemu, doskonale wiesz, jak przygotować psa w Sylwestra, dzięki czemu opieka nad psem w Sylwestra nie będzie Ci sprawiać kłopotów. Jeśli uważasz, że wiedza, którą przekazaliśmy w artykule, może się okazać wartościowa i pomocna dla innych opiekunów, udostępnij ten wpis w mediach społecznościowych.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium