TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak pomóc psu w aklimatyzacji wśród domowników?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Pojawienie się psa w domu jest bez wątpienia jednym z tych wydarzeń, które zapadają w pamięci domowników. Edukacja smyków, wybieranie przyszłego pupila, kompletowanie wyprawki i w końcu przygotowywanie miejsca w domu, które od dzisiaj będzie należeć do psa. Wszystko gotowe, emocje sięgają zenitu i oto jest – nowy członek rodziny. Nie pozostaje nam teraz nic innego, jak obserwować go na każdym kroku. To przecież fascynujące, że czworonóg poznaje nasz dom. Czy aby na pewno w ten sposób pomożemy mu zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu?

Dajcie sobie trochę czasu

W momencie przekroczenia przez psa progu rozpoczyna się proces aklimatyzacji. Pierwszy etap, choć tak prosty, wymaga od nas domowników silnej woli i opanowania. Pozwólmy zwierzęciu na spacer po nowym domu – bez obstawy i paparazzi. Wiadomo, że w sytuacji, kiedy nasz dom wzbogaca się o nowego członka rodziny, to ciężko będzie nam zachować dystans. Pamiętaj jednak, że nasze zachowanie będzie mocno rzutować na dalsze etapy aklimatyzacji.

Pozwól mu się ukryć

Przed wprowadzeniem do domu psa warto przygotować miejsce, które będzie stanowiło w pierwszych chwilach schronienie dla naszego pupila. W zależności od charakteru, pies będzie mógł chcieć schować się i obserwować z ukrycia nasze zachowania – także te wobec niego. W takim miejscu warto umieścić jakąś rzecz, która już wcześniej należała do zwierzęcia, aby to nie czuło się całkiem wyobcowane w nowym miejscu.

Daj mu szansę opanować emocje

Podczas pierwszych dni szczeniaka w domu może dojść do sytuacji, w których będzie on piszczał, w szczególności po zmroku. Związane jest to z obawami przed nowym miejscem, jak i z tęsknotą za rodzeństwem czy matką, jeżeli został od nich zabrany. Na tego typu zachowania nie możemy niestety jakkolwiek reagować. Głaszcząc czy tuląc w takich sytuacjach zwierzę pokazujemy mu, że takie zachowania są pożądane i oczekujemy tego częściej.

Pozwól mu przejąć inicjatywę

W procesie aklimatyzacji ważnym elementem jest to, aby inicjatywa stała po stronie nowego domownika. Jeżeli pies chowa się w ukryciu, to wyjdzie z niego w momencie dla siebie odpowiednim. Kiedy pies wykaże chęć zabawy, podejmijmy tę inicjatywę, pamiętając jednak o tym, że to pies decyduje, kiedy ta zabawa się skończy. Każda sytuacja, w której pies podejmuje z nami kontakt, musi być przemyślana i nienachalna. Jeżeli pies w jakimś stopniu poczuje się osaczony, to ciężko mu będzie nam zaufać.

Daj mu miłość, na którą zasługuje

Chociaż aklimatyzacja to proces, który ściśle określa co robić a czego nie, to pamiętaj – każdy pies jest inny. Opisane wskazówki stanowią bezpieczną ścieżkę do budowania wspaniałej relacji człowieka i psa. Każdy pies jest jednak inny i czas który będzie potrzebował na kolejne etapy może być różny. Niewykluczone, że twój pupil będzie twoim najlepszym kumplem do zabaw już po godzinie. Niczym dziwnym będzie też, jeżeli zaufanie budować będzie przez tydzień czy dwa. Poznawajcie siebie nawzajem i budujcie relację. Przed Wami wspaniała przygoda.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium