Noc sylwestrowa coraz bliżej. Dla wielu z nas to okazja do świętowania, jednak zwierzęta domowe, zwłaszcza psy, ciężko przeżywają gwar i hałas związany z tym wydarzeniem. Jak pomóc psu w Sylwestra, aby wystrzały petard nie spowodowały u niego ataku paniki lub, co gorsza, ucieczki w trakcie spaceru?
Odbieranie hałasu przez psy
Psy są dużo wrażliwsze niż ludzie na dźwięki, zwłaszcza wysokie i przeszywające, które często towarzyszą odpalaniu fajerwerków. Większość opiekunów zwierząt domowych może już wcześniej, dzięki obserwacji swojego pupila, zorientować się, jak reaguje on na nieoczekiwany hałas. Jeśli pies nie denerwuje się słysząc dźwięki telefonów komórkowych, klaksony samochodów, piski czy wrzaski, nie będzie też przerażony w Sylwestra, kiedy natężenie hałasu rośnie. Jednak zwierzęta nerwowe, po przejściach, nieprzyzwyczajone do życia w dużym mieście, mogą wpaść w panikę lub dostać swoistego ataku szału miotając się po całym domu. W takim przypadku warto już wcześniej spróbować zadbać o ich komfort w ostatnią noc roku.
Spacer z psem w Sylwestra
Jeśli wiemy, że nasz pies źle reaguje na hałas, postarajmy się w Sylwestra wyprowadzić go najpóźniej ok. godziny 20-21. Z uwagi na petardy, które tego wieczoru odpalane są jednak nieoczekiwanie w różnych miejscach, pies koniecznie musi być wyprowadzony w obroży bądź szelkach i na smyczy. Przestraszone zwierzę w ataku paniki po wystrzale może uciec w zupełnie nieznanym kierunku. Warto pomyśleć wcześniej również o wszczepieniu psu mikroczipa, dzięki czemu w takiej sytuacji będzie on łatwiej zidentyfikowany przez schroniska.
Leki dla psa w Sylwestra
W przypadku zwierząt po ciężkich traumach lub adoptowanych ze schroniska, konieczne może być czasem podanie im uspokajających środków farmakologicznych, aby przetrwały we względnym komforcie Sylwestra. Taką decyzję podejmuje zawsze lekarz weterynarii. W żadnym wypadku nie wolno podawać psom środków uspokajających dla ludzi. Wizytę u weterynarza należy zaplanować z wyprzedzeniem, najlepiej udać się do weterynarza już na początku grudnia, aby mógł on wprowadzić odpowiedni harmonogram podawania leku. Możliwe są bowiem sytuacje, w których lek nie zadziała na psa lub spowoduje u niego niepożądane reakcje uboczne.
W sklepach z artykułami zwierzęcymi można kupić także feromony o działaniu zbliżonym do endorfin, które działają kojąco na zwierzęta. Dorosłe psy niekoniecznie mogą jednak być na nie w wystarczających stopniu podatne, dlatego jeśli zależy nam na zapewnieniu psu komfortu, dużo wcześniej sprawdźmy, czy w jego przypadku wystarczą środki bez recepty.
Bezpieczne miejsce dla psa w Sylwestra
Niezależnie od tego, czy zostajemy z psem w domu w Sylwestra czy wychodzimy, zadbajmy o przygotowanie mu bezpiecznego miejsca, w którym będzie mógł się schować. Na ogół najcichszym miejscem w domu w ostatnią noc w roku może być łazienka lub kuchnia bez okna. Właśnie tam przenieśmy kocyk psa lub jego legowisko, wraz z ulubionymi zabawkami. Wieczorem warto zasłonić okna i szczelnie je zamknąć, co nieco stłumi hałasy z zewnątrz. Jeśli zostajemy z psem w domu, zachowajmy spokój widząc jego zdenerwowanie i starajmy się odwrócić jego uwagę od wybuchów zabawkami czy gryzakami. W żadnym wypadku nie reagujmy natomiast agresywnie na zachowanie psa, może to bowiem tylko pogorszyć jego samopoczucie.