TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak oduczyć psa gryzienia?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Decydując się na przyjęcie zwierzaka pod swój dach, nie raz musimy zmagać się z podjęciem wielu ważnych decyzji. Określamy, gdzie zwierzak będzie spał, co będzie jadł i z kim się bawił. W przypadku psów debatujemy kto będzie z nim wychodził i co najważniejsze, czy jesteśmy gotowi pogodzić się z tym, że na pewno coś pogryzie. Bez wątpienia to część natury psów. Nie oznacza to jednak, że musi on gryźć nas i nasze przedmioty. To, czy zwierzę będzie tak postępować, zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób podejdziemy do pracy nad takimi zachowaniami.

Dlaczego młody pies gryzie?

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, gryzienie stanowi naturalny mechanizm, którego pies uczy się od przyjścia na świat. Młody szczeniak poprzez podgryzanie sutka matki pobiera mleko, tak ważne dla jego rozwoju. Zęby są również swego rodzaju kluczem do odkrywania świata. Poprzez gryzienie pies poznaje nowe powierzchnie, przedmioty, które go otaczają. Na etapie rozwoju szczeniaka, to sposób na przyniesienie ulgi w dyskomforcie i bólu, który związany jest z rosnącymi zębami mlecznymi. Wpływ na to, jak bardzo i czy w ogóle szczeniak gryzie, ma przede wszystkim to, na jakim etapie został on zabrany od matki. Zaleca się, aby szczeniak był przy matce 10-12 tygodni od narodzin, jednak z wielu przyczyn nie zawsze jest to możliwe.

Jak oduczyć psa gryzienia?

Pracę nad zachowaniami związanymi z gryzieniem powinniśmy zacząć od samych siebie. Bardzo niekorzystną i często powtarzaną praktyką jest zabawa ze zwierzęciem ręką. Wielu z nas zdarzyło się zapewne drażnienie pupila ręką czy nogą i czekanie na jego reakcję. Pies powinien kojarzyć rękę jedynie z karmieniem i głaskaniem, nie z „narzędziem” do zabawy. W sytuacjach, kiedy pies traktuje naszą rękę jak zabawkę, powinniśmy reagować stanowczo. Dobrym sposobem jest pokazanie czworonogowi, że to nas boli. Zakłopotany pies powinien przerwać tę czynność, co możemy nagrodzić. Do oduczania gryzienia przydadzą się wszelkiego rodzaju gryzaki. Podsuwaj je psu, gdy zaczyna się interesować twoją ręka i nagradzaj, gdy zabawka odciągnie jego uwagę od Ciebie. W dalszych etapach nauki możesz również prowokować psa podsuwając rękę pod pyszczek. Kiedy pies postanowi Cię ugryźć to wyraź niezadowolenie. Jeżeli pies nie zareaguje w żaden sposób, nagrodź go.

Wiek psa nie gra roli

Oczywiście gryzie nie tylko szczeniak. Problem z gryzieniem przedmiotów może dotykać również opiekunów psów dorosłych. Gryzienie dla dorosłego psa jest formą wyciszenia, jak również rozładowania napięcia. Najczęstszą jednak przyczyną takich zachowań jest nuda. Znudzone zwierzę dla rozrywki szuka swoich ofiar, zazwyczaj kapci czy pilota. Najlepszym lekarstwem na to jest oczywiście spacer. Pies, który zmęczy się długą drogą nie będzie miał siły na rozrabianie w domu. W sytuacji, kiedy chcemy zmęczyć psa bez wychodzenia z domu, możemy zastosować maty węchowe i zabawki z otworami na przysmaki. W ten sposób zajęty pies na pewno zapomni o rozrabianiu i niszczeniu naszych rzeczy. Po zabawki i akcesoria wspomagające naukę zapraszamy do naszego sklepu.

Akcesoria treningowe dla psa

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium