Głęboka, pełna zrozumienia relacja między opiekunem a psem daje wiele radości obu stronom, pomaga w walce ze stresem, chroni przed otyłością czy alergiami. Warto budować ją na podstawie wiedzy o mowie psa, który jest w stanie wiele nam przekazać swoim głosem oraz ciałem. Jak odczytać znaki, które daje nam pies, aby wiedzieć, jak zachowywać się również w przypadku innych zwierząt?

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak odczytać znaki, które daje nam pies?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Głęboka, pełna zrozumienia relacja między opiekunem a psem daje wiele radości obu stronom, pomaga w walce ze stresem, chroni przed otyłością czy alergiami. Warto budować ją na podstawie wiedzy o mowie psa, który jest w stanie wiele nam przekazać swoim głosem oraz ciałem. Jak odczytać znaki, które daje nam pies, aby wiedzieć, jak zachowywać się również w przypadku innych zwierząt?

Sygnały uspokajające i dystansujące u psów

Większość psów, jeżeli nie ma zachowań zaburzonych traumami z przeszłości, nie jest agresywna, dominująca czy konfrontacyjna. Zazwyczaj w sytuacjach stresowych czy zagrażających najpierw sygnalizują swoją niepewność i dopiero po zignorowaniu sygnałów uspokajających lub dystansujących, mogą zaatakować.

Do zachowań uspokajających zwierzęcia należą:

  • odwracanie głowy lub całego ciała bokiem,
  • mrużenie oczu,
  • oblizywanie się, mlaskanie lub ziewanie,
  • podnoszenie łapy lub kładzenie się z łapami do góry,
  • spowolnienie ruchów psa lub wręcz zastyganie w bezruchu,
  • powolne i sztywne machanie ogonem ustawionym w pozycji poziomej.

Tego typu zachowanie to przekazywanie przez zwierzę swojego zdenerwowania w takich sytuacjach jak niechciane przytulanie przez człowieka, głośne mówienie, patrzenie mu prosto w oczy czy kierowanie się wprost na niego. Podobne sygnały pies może wykonywać w stosunku do innego osobnika swojego gatunku pokazując, że nie dąży do starcia. Zaproszeniem do zabawy z innym psem będzie z kolei pozycja z uniesionym zadem i położonymi na ziemi, wyciągniętymi łapami.

Do zachowań dystansujących u psa zaliczamy z kolei:

  • warczenie lub szczekanie,
  • unoszenie warg i pokazywanie zębów,
  • stroszenie sierści.

Tego typu sygnały należy traktować ze szczególną uwagą, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z obcym psem. Ostrzega on nas bowiem, że jeżeli zagrożenie, które widzi z naszej strony nie ustąpi, jest gotowy zaatakować. Jeżeli w taki sposób zaczyna zachowywać się pies, którym się opiekujemy, zastanówmy się, jaka może być przyczyna. Czasem niezbędna okaże się konsultacja z behawiorystą lub trenerem psów, który może podpowiedzieć nam, dlaczego zwierzę nie czuje się bezpiecznie wobec członków swojej rodziny.

Sygnały szczęścia u psów

Psy potrafią również wręcz w niepohamowany sposób wyrażać swoje szczęście. W takich sytuacjach ich wzrok jest łagodny i nieskupiony na żadnym konkretnym punkcie, czoło rozluźnione, a uszy zwisają swobodnie. Choć psy się nie uśmiechają, to ich luźne wargi, nieznacznie otwarty pysk i wystający na zewnątrz język, w chwilach szczęścia mogą do złudzenia przypominać ludzką mimikę. Wskaźnikiem nastroju psa jest również ogon: zadowolenie wyraża niespieszne kołysanie nim z boku na bok, a podekscytowanie – energiczne merdanie poruszające chwilami całym psim zadem.

Mowa ciała psów nie jest więc specjalnie skomplikowana, warto jednak ją poznać, aby w pełni zrozumieć swojego pupila i nawiązać z nim dużo głębszą relację. Starajmy się uważnie obserwować naszych czworonożnych przyjaciół, a będziemy mieli wrażenie rozumienia się faktycznie bez słów.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium