TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Jak nauczyć psa chodzić przy nodze? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących opiekunów. Chodzenie przy nodze jest nie tylko bardzo efektownym elementem szkolenia posłuszeństwa, ale również niezwykle przydatną umiejętnością w życiu codziennym. Przydaje się zarówno u małych szczeniaków, jak i u dorosłych psów, świeżo adoptowanych. Jak nauczyć chodzić psa przy nodze i dlaczego warto poświęcić czas na naukę?

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze? Kiedy sztuczka jest przydatna?

Zanim przejdziemy do tego jak nauczyć psa chodzenia na smyczy przy nodze, warto zastanowić się, po co w ogóle to robić. Na co dzień większość opiekunów korzysta z zaledwie kilku komend, takich jak „siad”, „do mnie” czy „leżeć”. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, jak przydatna może być umiejętność chodzenia przy nodze podczas codziennych spacerów.

Sztuczka ta sprawdza się między innymi podczas mijania reaktywnych psów, przechodzenia wąskim chodnikiem czy przy przejściach dla pieszych. Wprowadzając psa w tryb pracy możemy pomóc mu poradzić sobie z trudnymi emocjami, unikając dzięki temu nieprzyjemnych sytuacji. Dajemy psu prostą instrukcję, co ma robić i na czym się skupić w ciężkich momentach. Większość czworonogów bardzo lubi tę sztuczkę - jest dla nich prosta, przynosi ulgę i często jej nauka wiąże się z fajną nagrodą.

O ile na luźnej smyczy pies powinien umieć poruszać się przez cały czas, o tyle chodzenia przy nodze nie należy nadużywać. Pies, słysząc tę komendę wchodzi w tryb pracy i porusza się przy nodze do momentu zwolnienia. Oznacza to, że nie ma możliwości, by węszyć czy załatwiać potrzeby fizjologiczne. Z tego powodu w trakcie spaceru powinniśmy dać psu swobodę i korzystać z tej sztuczki jedynie w sytuacji, gdy faktycznie jest ona potrzebna.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy przy nodze? Początek nauki

Na początku nauki warto jest mieć pomoc w postaci tradycyjnej smyczy dla psa, która dodatkowo pomoże nam zablokować psa, gdy ten będzie chciał się oddalić. Powinna być to klasyczna smycz, nie z amortyzacją czy flexi. Dzięki temu zwierzakowi łatwiej będzie zrozumieć, na czym polega zadanie i czego od niego oczekujemy. Smycz powinna być podpięta do obroży, żeby komunikacja była prostsza i bardziej zrozumiała. Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze na smyczy?

Zaczynamy od wyboru strony, po której ma poruszać się pies. Jeśli planujemy rozwijać się w sportach kynologicznych, warto od razu nauczyć pupila dostawiania się do lewej nogi, ponieważ tego wymagają regulaminy. Jak nie planujemy kariery sportowej, strona jest obojętna, jednak już od początku powinniśmy zdecydować się na wybór jednej z nich. To ważne, by już na starcie nasz pies miał postawione konkretne kryteria i nie musiał zastanawiać się nad wyborem.

Pierwszy krok to nauka dostawiania się do nogi i podążania za ręką. Dobrze, jeśli w tym celu nauczymy wcześniej psa targetu dłoni, jednak nie jest to konieczne. Na początku bierzemy do ręki smakołyk i naprowadzamy pupila dłonią nagradzając gdy przyjmuje prawidłową pozycję. Gdy pies zaczyna rozumieć, czego od niego oczekujemy, eliminujemy smakołyk z ręki stopniowo i minimalizujemy gest naprowadzania. Wówczas wprowadzamy też komendę. Warto poświęcić na ten etap trochę czasu, by późniejsze etapy były dla psa prostsze.

Jak pies opanuje ten element, przechodzimy do nauki poruszania się przy nodze. Tu właśnie szczególnie przyda nam się smycz oraz ograniczenie w postaci ściany, dzięki któremu czworonóg nie będzie mógł odejść na bok ani nas wyprzedzić. Smycz powinna być skrócona, ale nie może być napięta - o ile pies nie próbuje nas wyprzedzić, powinna pozostać luźna.

Początkowo pies powinien być nagradzany za każdy krok. Ruszając z miejsca trzymamy rękę ze smakołykami na wysokości klatki piersiowej i nagradzamy psa każdorazowo prostując ją, by podać mu nagrodę. W ten sposób pies skupia się na nas i idzie równo, utrzymując kontakt wzrokowy, co ułatwia prawidłowe wykonanie ćwiczenia.

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze bez smyczy? Stopniowanie trudności

Mając psa na smyczy łatwo jest trzymać kontrolę nad tym, by nie wyprzedzał nas i nie odchodził na bok. Jak jednak nauczyć psa chodzić przy nodze bez smyczy? Gdy już zwierzak w miarę dobrze opanuje poruszanie się przy nodze na smyczy, a my ograniczymy wydawanie przysmaków w trakcie ćwiczenia, możemy wprowadzić kolejne trudności, takie jak nauka chodzenia przy nodze luzem, bez smyczy, zmiany kierunków czy tempa chodu.

Każdy z elementów utrudniających powinien być trenowany oddzielnie, aż do opanowania całego ćwiczenia. Oznacza to, że gdy odepniemy smycz nie powinniśmy wprowadzać zmian kierunku czy tempa, ani wprowadzać dodatkowych rozproszeń. W takiej sytuacji należy obniżyć wymagania i częściej nagradzać pupila, aż opanuje dodatkowe trudności.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium